• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podziemny front - komiks

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Armia Ludowa (AL) – komunistyczna konspiracyjna organizacja zbrojna Polskiej Partii Robotniczej (PPR) w okupowanej przez III Rzeszę Polsce, utworzona na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej z 1 stycznia 1944, która była formalnym zwierzchnikiem, ale faktycznie była nim Polska Partia Robotnicza. Pierwszym Naczelnym Dowódcą AL został mianowany Michał Żymierski, ps. „Rola”.
  Sport i Turystyka – polskie wydawnictwo, które w czasach PRL specjalizowało się w publikacjach sportowych, przewodnikach i informatorach turystycznych.

  Podziemny frontseria wydawnicza komiksów wydawana w latach 1969-1972 i 1979 przez wydawnictwo Sport i Turystyka, składająca się 9 zeszytów. Autorami rysunków byli Mieczysław Wiśniewski (zeszyty nr 1-6) i Jerzy Wróblewski (zeszyty nr 7-9). Na temat autora scenariuszy jest brak danych (prawdopodobnie bazował on na scenariuszach wymienionych poniżej odcinków serialu i filmu telewizyjnego oraz filmu kinowego).

  Batalion Armii Ludowej im. Czwartaków – elitarny oddział szturmowy Gwardii Ludowej, a następnie Armii Ludowej, przeznaczony do zadań specjalnych, stworzony na bazie oddziału zbrojnego Związku Walki Młodych. Powstał w październiku 1943, w założeniu jako pluton GL, cztery miesiące później funkcjonował jako kadrowa kompania AL. W lipcu 1944 roku przekształcony został formalnie w batalion. W trakcie powstania warszawskiego występował jako „4 Batalion AL im. Czwartaków”. Liczył kilkudziesięciu żołnierzy w wieku od 17 do 23 lat.Zbrodnie wojenne – według traktatu wersalskiego, wszelkie działania, które naruszają prawa i zwyczaje wojenne (artykuł 228), a także bulwersujące międzynarodową moralność i powagę traktatów (artykuł 227).

  Komiks bazuje głównie na akcji przedstawionej w serialu telewizyjnym Podziemny front z 1965 roku i w filmie telewizyjnym Powrót doktora von Kniprode z 1965 roku, będącym jego kontynuacją.

  Akcja komiksów rozgrywa się w czasie II wojny światowej i osnuta jest na walce lewicowych organizacji podziemnych z hitlerowskim okupantem. Przedstawia walkę i akcje sabotażowe oddziału im. Czwartaków, wchodzącego w skład Armii Ludowej.

  Dwa przedostatnie zeszyty opowiadają o poszukiwaniach przez polskie władze bezpieczeństwa zbrodniarza wojennego, byłego szefa warszawskiego Gestapo, standartenführera doktora Helmuta von Kniprode, który próbuje uciec sprawiedliwości i wywieźć na zachód kartotekę niemieckich agentów w Polsce.

  Jerzy Wróblewski (ur. 7 sierpnia 1941 w Inowrocławiu, zm. 10 sierpnia 1991 w Bydgoszczy) – polski rysownik i autor komiksów.Mieczysław Wiśniewski (1925 – 2006) – rysownik, grafik, ilustrator, malarz. W czasie wojny kształcił się w Szkole Rysunku i Malarstwa. Po wojnie pracował w wydawnictwie MON na stanowisku grafika. Zilustrował wiele książek. Specjalizował się w ilustracjach militarnych. Pod koniec lat sześćdziesiątych zaproponowano mu rysowanie komiksów. Przygotował jeden zeszyt o przygodach Kapitana Żbika. Rozpoczął prace nad serią Podziemny front, w ramach której narysował sześć zeszytów.

  Ostatnia 9-ta część komiksu W pułapce powstała nie na podstawie serialu, ale filmu kinowego Pułapka w reżyserii Andrzeja Jerzego Piotrowskiego (rok produkcji 1970, w roli głównej Andrzej Kopiczyński) opowiadającym o przejmowaniu przez Polaków w roku 1945 kopalń na Dolnym Śląsku i walce z Werwolfem.

  Standartenführer - w III Rzeszy stopień paramilitarny w Sturmabteilung (SA) i w Schutzstaffeln (SS), który odpowiadał stopniowi Oberst - pułkownika w siłach zbrojnych III Rzeszy (Wehrmacht).Podziemny front – czarno-biały, 7-odcinkowy serial telewizyjny produkcji polskiej w reżyserii Huberta Drapella i Seweryna Nowickiego na podstawie scenariusza Jerzego Bednarczyka i Bohdana Czeszki) wyprodukowany w roku 1965. Serial osnuty jest na walce lewicowych organizacji podziemnych z hitlerowskim okupantem i pokazuje walkę i akcje sabotażowe oddziału im. Czwartaków wchodzącego w skład Armii Ludowej.

  Tytuły kolejnych zeszytów[]

  (w nawiasie: rok pierwszego wydania)

  1. Zamach (1969)
  2. Na tropie (1969)
  3. Przerwana linia (1970)
  4. O życie wroga (1970)
  5. Przed świtem (1971)
  6. Skok za front (1971)
  7. Skarb w Winterhofie (1972)
  8. Wilk w matni (1972)
  9. W pułapce (1972)

  Bibliografia[]

 • Afera z książką "Trzask Prask"
 • Podziemny front - ciekawostki
 • forum.dobreebooki.pl - Podziemny front - komiksy
 • Linki zewnętrzne[]

 • Pułapka (film z 1970) na portalu Filmweb
 • Powrót doktora von Kniprode – czarno-biały, 2-odcinkowy film telewizyjny produkcji polskiej w reżyserii Huberta Drapella na podstawie scenariusza Jerzego Bednarczyka i Tadeusza Pietrzaka wyprodukowany w roku 1965 i stanowiący dalszy ciąg serial telewizyjnego "Podziemny front".Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.
  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
  Pułapka – polski film fabularny z 1970 roku, w reżyserii Andrzeja Jerzego Piotrowskiego. Sensacyjna opowieść o konflikcie dwóch kuzynów Ślązaków, z których jeden uważa się za Polaka, a drugi za Niemca. W filmie zagrało kilkoro aktorów niemieckich (z NRD), część dialogów w języku niemieckim.

  Reklama