• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podział administracyjny Islandii

  Przeczytaj także...
  Althing (isl. Alþingi) – zgromadzenie ogólne Islandii, utworzone w 930 roku w Þingvellir (isl. Równina Zgromadzenia), położonym 45 km na wschód od Reykjavíku. Uznawane jest za najstarszy dotychczas istniejący parlament.Podział administracyjny (podział terytorialny) – podział terytorium państwa na mniejsze obszary, którego celem jest m.in. usprawnienie realizacji zadań przez organy administracji publicznej.
  Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.
  Podział administracyjny Islandii na sýslur i kaupstaðir. Żółtymi kółkami oznaczono siedziby magistratów

  Podział administracyjny Islandii jest dwustopniowy.

  Islandia podzielona jest na 23 okręgi historyczne – sýsla (w liczbie mnogiej sýslur) oraz 24 niezależne miasta tzw. miasta handlowe (kaupstaðir). Na tym poziomie zarządzaniem kraju zajmuje się 26 magistratów, które mają pod swoją pieczą lokalną policję oraz zajmują się takimi czynnościami administracyjnymi jak śluby cywilne czy ogłoszenie upadłości firm.

  Okręg wyborczy - część terytorium na jaką dzieli się państwo w czasie trwania wyborów parlamentarnych, prezydenckich w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla danego terenu, z których wybiera się przedstawicieli.Reykjavík (dawny polski egzonim: Rejkiawik) – stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Miasto zamieszkuje około 120 000 osób, a cały region stołeczny Höfuðborgarsvæðið liczy 200,9 tys. mieszk., czyli ponad 3/5 mieszkańców kraju.

  Niższy stopień podziału administracyjnego reprezentują gminy (hreppur, l.mn. hreppar) – jest ich 104. Zajmują się one utrzymaniem szkół, organizacją transportu lokalnego oraz zagospodarowaniem przestrzeni.

  Podziały specjalne[]

  Okręgi sądowe[]

  Islandia podzielona jest na 8 okręgów sądowych:

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Okręgi wyborcze[]

  Podział na okręgi wyborcze

  Od 2003 Islandia podzielona jest na 6 okręgów wyborczych do islandzkiego parlamentu Althing. Podział ten został ustanowiony poprawką do konstytucji islandzkiej, uchwaloną w 1999. Celem tej poprawki było wprowadzenie równowagi w wadze głosów między poszczególnymi okręgami. W poprzednim podziale, który bazował na wymienionych wyżej okręgach sądowych, głosy mieszkańców obszarów wiejskich ważyły więcej niż miast. W obecnym podziale wydzielono 3 rozległe okręgi wiejskie (północno-zachodni, północno-wschodni i południowy) oraz 3 gęściej zaludnione obszary miejskie (północny i południowy okręg Reykjavíku oraz południowo-zachodni). Dodatkowym zabezpieczeniem na przyszłość jest możliwość przenoszenia mandatów z jednego okręgu do drugiego. W przypadku, gdy w okręgu słabo zaludnionym liczba uprawnionych do głosowania przypadających na jeden mandat z tego okręgu spadnie poniżej połowy takiego samego wskaźnika w innym okręgu, to mandat ten powinien zostać przeniesiony do tego drugiego okręgu. Taka sytuacja może stać się już wkrótce, jako że najsłabiej zaludniony okręg północno-zachodni zbliża się do tego progu i będzie musiał prawdopodobnie przekazać jeden mandat okręgowi południowo-zachodniemu, obejmującemu intensywnie rozwijające się przedmieścia Reykjavíku.

  Okręgi wyborcze na Islandii (w nawiasie liczba mandatów z danego okręgu spośród 63 mandatów ogółem):

 • Północny Reykjavík (11)
 • Południowy Reykjavík (11)
 • Północno-zachodni (10)
 • Północno-wschodni (10)
 • Południowy (10)
 • Południowo-zachodni (11)
 • Przypisy

  1. Redaktor prowadzący: Bartłomiej Kaczorowski: Państwa Świata. Encyklopedia PWN. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 364. ISBN 978-83-01-15886-6. (pol.)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.