• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podział administracyjny Grenlandii

  Przeczytaj także...
  Przed 1 stycznia 2009 Grenlandia podzielona była na trzy okręgi (amt), a te na 18 gmin (Park Narodowy Grønlands oraz baza lotnicza Thule były obszarami niemunicypalnymi, choć wchodziły w skład okręgów).Według danych oficjalnych pochodzących z 2013 roku Grenlandia (duńskie terytorium zamorskie) posiadała ponad 18 miast oraz ponad 60 miejscowości o ludności przekraczającej 70 mieszkańców. Stolica kraju Nuuk jako jedyne miasto liczyło ponad 10 tys. mieszkańców; reszta miejscowości poniżej 10 tys. mieszkańców.
  Park Narodowy Grenlandii – największy na świecie park narodowy, znajdujący się na terenie północno-wschodniej Grenlandii. Rozciąga się na powierzchni 972 000 km² i od 1977 stanowi jeden z rezerwatów biosfery UNESCO. Park narodowy został założony 22 maja 1974, zaś w 1988 został powiększony do obecnych rozmiarów. Od 1 stycznia 2009 stanowi jednostkę niemunicypalną w podziale administracyjnym wyspy. Obecnie na terenie parku zamieszkuje ok. 30 osób, z których większość to naukowcy.
  Greenland-municipalities-2009.svg

  Od 1 stycznia 2009 Grenlandia podzielona jest na cztery gminy (Park Narodowy Grønlands oraz baza lotnicza Thule są obszarami niemunicypalnymi).

  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.Obszar niemunicypalny (ang. unincorporated area) – w niektórych krajach anglosaskich – zamieszkane lub niezamieszkane terytorium, nieposiadające własnej administracji, a więc praw miejskich, które pozwalałyby na egzekucję podatków lokalnych. Takie obszary znajdują się w jurysdykcji większych jednostek terytorialnych, jak powiat, hrabstwo, prowincja, stan, a nawet na szczeblu państwowym.

  Podział administracyjny Grenlandii przed 2009 rokiem[]

  Zobacz też[]

 • Lista miast i osad Grenlandii
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.