• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podział administracyjny Czech  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Powiat Liberec (czes. Okres Liberec) to powiat w kraju libereckim (okręg terytorialny: kraj północnoczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Liberec. Powierzchnia powiatu wynosi 924,7 km², zamieszkuje go 158 526 osób (gęstość zaludnienia wynosi 171,56 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 59 miejscowości, w tym 11 miast.Powiat Cheb (czes. Okres Cheb) to powiat w kraju karlowarskim (okręg terytorialny: kraj zachodnioczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Cheb. Powierzchnia powiatu wynosi 932,75 km², zamieszkuje go 89 603 osób (gęstość zaludnienia wynosi 96,14 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 39 miejscowości, w tym 9 miast.

  Aktualny podział administracyjny Czech obejmuje 13 krajów samorządowych + miasto wydzielone Praga (czes. Samosprávné kraje), które są jednostkami samorządu terytorialnego z własną administracją (odpowiednik polskiego województwa) oraz 7 okręgów terytorialnych (+ Praga) (czes. Územní kraje) z 1960 r. dla licznych instytucji państwowych (sądy, státní zastupitelství i niektóre inne urzędy państwowe). Czeskie kraje (czes. kraj - odpowiednik województw) są na język polski tłumaczone też jak kraje lub województwa lub okręgi lub regiony.

  Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.Powiat Prościejów (czes. Okres Prostějov) to powiat w kraju ołomunieckiego (okręg terytorialny: kraj południowomorawski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Prościejów. Powierzchnia powiatu wynosi 777,32 km², zamieszkuje go 111 197 osób (gęstość zaludnienia wynosi 143,05 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 97 miejscowości, w tym 5 miast i 6 miasteczek.

  Obecny podział na kraje obowiązuje od 2000 roku, wcześniej obecne okręgi terytorialne były jednocześnie jednostkami samorządowymi. Kraje były podzielone na mniejsze jednostki zwane okresami (czes. okres - odpowiednik powiatu ). Od 1 stycznia 2003 powiaty nie są już jednostką podziału administracyjnego Czech a ich dotychczasowe uprawnienia przeniesiono częściowo na szczebel wyższy - krajowy i niższy, gdzie powołano nowe jednostki administracyjne w postaci gmin z rozszerzonymi uprawnieniami (czes. obce s rozšířenou působností) oraz gmin z gminnym urzędem nadzoru (cz. obce s pověřeným obecním úřadem). Podział na powiaty zachowały jednak sądy, státní zastupitelství (odpowiednik prokuratur), policja i niektóre inne urzędy państwowe. Został również zachowany dla celów statystycznych.

  Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.Powiat Praga Zachód (czes. Okres Praha - západ) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Praga. Powierzchnia powiatu wynosi 586,14 km², zamieszkuje go 88 896 osób (gęstość zaludnienia wynosi 151,70 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 80 miejscowości, w tym 8 miast.

  24 czeskie miasta: Brno, Cieplice, Chomutov, Frydek-Mistek, Czeskie Budziejowice, Děčín, Hawierzów, Hradec Králové, Igława, Karlowe Wary, Karwina, Kladno, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Ołomuniec, Opawa, Ostrawa, Pardubice, Pilzno, Praga (de facto), Przerów, Uście nad Łabą i Zlin to miasta statutarne, których administracja zorganizowana jest według lokalnego prawa zawartego w statucie miejskim.

  Powiat České Budějovice (czes. Okres České Budějovice) – powiat w kraju południowoczeskim (okręg terytorialny: kraj południowoczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście České Budějovice. Powierzchnia powiatu wynosi 1625,65 km², zamieszkuje go 179 043 osób (gęstość zaludnienia wynosi 110,18 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 107 miejscowości, w tym 9 miast.Powiat Nowy Jiczyn (czes. Okres Nový Jičín) to powiat w kraju morawsko-śląskiego (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Nový Jičín. Powierzchnia powiatu wynosi 881,59 km², zamieszkuje go 154 255 osób (gęstość zaludnienia wynosi 174,97 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 54 miejscowości, w tym 9 miast i 2 miasteczka.

  Spis treści

 • 1 Kraje samorządowe
 • 2 Okręgi terytorialne
 • 3 Gminy z rozszerzonymi uprawnieniami
 • 4 Gminy z gminnym urzędem nadzoru
 • 5 Linki zewnętrzne
 • 6 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Sokolov (czes. Okres Sokolov) – powiat w kraju karlowarskim (okręg terytorialny: kraj zachodnioczeski) w Czechach.
  Powiat Karwina (czes. Okres Karviná) to powiat w kraju morawsko-śląskim (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach. Został utworzony w wyniku reform administracyjnych w 1960 na obszarze dawnego powiatu frysztackiego.
  Prokuratura – urząd państwowy powołany do stania na straży praworządności. Zazwyczaj swój cel prokuratura realizuje poprzez zaskarżanie do sądów decyzji niezgodnych z prawem, ściganie przestępstw, pomoc prawną społeczeństwu oraz branie udziału w procesie legislacyjnym jako czynnik opiniodawczy.
  Powiat Czeska Lipa (czes. Okres Česká Lípa) to powiat w kraju libereckim (okręg terytorialny: kraj północnoczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Czeska Lipa. Powierzchnia powiatu wynosi 1 072,91 km², zamieszkuje go 105 663 osób (gęstość zaludnienia wynosi 98,48 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 57 miejscowości, w tym 11 miast.
  Podział administracyjny (podział terytorialny) – podział terytorium państwa na mniejsze obszary, którego celem jest m.in. usprawnienie realizacji zadań przez organy administracji publicznej.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Powiat Uście nad Orlicą (czes. Okres Ústí nad Orlicí) to powiat w kraju pardubickim (okręg terytorialny: kraj wschodnioczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Uście nad Orlicą. Powierzchnia powiatu wynosi 1265,14 km², zamieszkuje go 138 763 osób (gęstość zaludnienia wynosi 109,69 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 111 miejscowości, w tym 10 miast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.