• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podnoszenie wód

  Przeczytaj także...
  Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) – jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych.
  Koło wodne, gatro - koło mające na obwodzie łopatki lub przegrody, poruszane siłą naporu wody, poprzednik turbiny wodnej. Najczęściej wykorzystywane do napędu młynów wodnych i narzędzi wykorzystywanych np. w tartakach lub kuźniach.

  Podnoszenie wód zabieg stosowany w celu nawodnienia pola, w przypadku gdy poziom wody jest niższy niż poziom pola.
  Najbardziej prymitywnym sposobem podnoszenia wód jest czerpanie wody z rzeki lub strumienia i przenoszenie jej w koszach lub kubłach na pole, gdzie rozlewa się ją w odpowiednich miejscach. Metoda ta jest wciąż stosowana w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej.
  Inne metody to stosowanie takich narzędzi i urządzeń jak:

  Śruba Archimedesa – jeden z wynalazków przypisywanych Archimedesowi. Jest to podnośnik zbudowany ze śruby umieszczonej wewnątrz rury ustawionej skośnie do poziomu. W czasie pracy dolny koniec śruby zanurzony jest w wodzie, a obrót śruby wymusza jej ruch do góry. Ponieważ ilość wody nabierana przez śrubę jest zazwyczaj duża, mimo strat spowodowanych nieszczelnościami nie jest konieczne, by śruba przylegała ściśle do wnętrza rury.Sakije, sakiyeh, koło perskie, harat (nazwa indyjska) to urządzenie do podnoszenia poziomu wód. Składa się z poziomo ustawionego koła zębatego, poruszającego małe koło pionowe, do którego przymocowano wiele kubłów. Poziome koło jest obracane przez zwierzęta (zazwyczaj jest to wół lub krowa). Zwierzę krąży po specjalnym torowisku. Dosyć często ma zasłonięte oczy, co zapobiega zawrotom głowy. Kubły zamocowane przy kole pionowym zanurzając się w wodzie czerpią ją a następnie, po wzniesieniu do góry, wlewają do kanału prowadzącego na pole. W zależności od wielkości koła i wysokości, na którą woda jest podnoszona a także siły zwierzęcia napędzającego sakije, typowe urządzenie może nawodnić 2-5 ha ziemi.
 • delou
 • żuraw
 • noria (nawra, sanya)
 • sakije (sakiyeh)
 • tambur (śruba Archimedesa)
 • koła wodne
 • wiatrak
 • Wiatrak – budowla drewniana, niekiedy murowana, wyposażona w skrzydła poruszane siłą wiatru i napędzające urządzenia. Jest najstarszym silnikiem wiatrowym – przetwarza energię wiatru na energię kinetyczną w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą czasami również nazywa się wiatrakiem.Delou – wór ze skóry wołowej lub rzadziej koziej o pojemności 15-35 litrów, stosowany w Afryce Północnej do podnoszenia poziomu wód. Wór niesiony jest przez zwierzę ciągnące sznur przez blok przymocowany do oparcia drewnianego lub kamiennego. Wór ten u podstawy ma spust, który jest sfałdowany przez powróz w czasie, gdy wór podnoszony jest w górę, lecz otwiera się, gdy osiągnie on najwyższy poziom. Woda wylewa się wówczas do niewielkiego zbiornika - stawku, który zaopatruje główny kanał nawadniający. Zwierzęciem poruszającym delou jest najczęściej wół lub osioł, rzadziej wielbłąd czy też muł. Zwierzęciu towarzyszy człowiek, do którego należy manewr powrozem fałdującym lub rozciągającym spust. Za pomocą tego urządzenia dziennie można nawodnić do 0,5 ha.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Żuraw (potocznie nazywany też dźwigiem) – urządzenie dźwignicowe obsługujące przestrzeń ograniczoną stożkiem lub walcem, którego wysokość określa maksymalna wysokość podnoszenia żurawia, a promień podstawy – wysięg. Żurawie dostępne są w różnych wielkościach od niewielkich, ręcznie napędzanych jednostek posiadających zasięg i wysokość podnoszenia rzędu paru metrów, do olbrzymich o zasięgu ponad stu metrów w obu kierunkach. Zawsze łączy je kilka wspólnych cech.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.