Poddanie Bredy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poddanie Bredy (hiszp. La rendición de Breda lub Las lanzas) – obraz olejny Diega Velázqueza z 1635, przedstawiający poddanie wojskom hiszpańskim niderlandzkiego miasta Breda po kilkumiesięcznym oblężeniu. Dzieło powstałe 10 lat po ukazanym wydarzeniu, obecnie jest eksponowane w Muzeum Prado w Madrycie.

Maurycy Orański, książę Nassau (w Holandii Maurits van Nassau) (ur. 14 listopada 1567 w Dillenburgu, zm. 23 kwietnia 1625 w Hadze) – książę Oranii-Nassau (1618-1625), syn Wilhelma Cichego i księżniczki Anny Saskiej. Urodził się w zamku Dillenburg. Imię odziedziczył po ojcu swej matki, elektorze saskim Maurycym.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

Powstanie obrazu i kontekst historyczny[ | edytuj kod]

W 1630 hrabia-diuk Olivares, minister na dworze króla Hiszpanii Filipa IV, zadecydował o rozpoczęciu kosztownej budowy kompleksu Pałacu Buen Retiro. Do pałacu sprowadził wiele obrazów z Italii i Niderlandów. Dekorację najważniejszej z sal – sali tronowej, zwanej Salonem Królestw, zlecił hiszpańskim malarzom, którym powierzył zadanie uwiecznienia najważniejszych sukcesów militarnych z czasów panowania Filipa IV.

Ambrosio Spinola Doria, markiz de los Balbases (ur. 1569, zm. 25 września 1630) – hiszpański wódz pochodzenia włoskiego.Breda – miasto w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, ok. 40 km na pd.-wsch. od Rotterdamu, w pobliżu granicy z Belgią.

Diego Velázquez, jeden z ulubionych artystów hiszpańskiego dworu, przystąpiwszy do wykonania królewskiego zlecenia, w latach 1634–1635 stworzył obraz Poddanie Bredy, gloryfikujący potęgę ówczesnej Hiszpanii. Na wybór tematu dzieła niewątpliwie miała wpływ znajomość, jaka łączyła artystę z Ambrosiem Spinolą, generałem dowodzącym hiszpańskimi wojskami w czasie oblężenia miasta. Velázquez odbył w towarzystwie Spinoli podróż do Włoch w 1629, na rok przed jego śmiercią. Obraz był zatem również hołdem złożonym pośmiertnie Spinoli.

Pałac Buen Retiro (hiszp. Palacio del Buen Retiro) – nieistniejący obecnie XVII-wieczny kompleks pałacowy w Madrycie, którego pozostałościami są Casón del Buen Retiro, mieszczący oddział Muzeum Prado oraz siedziba Muzeum Wojska, a także częściowo ogród i 118-hektarowy Park Retiro (Parque del Buen Retiro), największy park Madrytu.Diego Rodriguez de Silva y Velázquez (ochrzcz. 6 czerwca 1599 w Sewilli, zm. 6 sierpnia 1660 w Madrycie) – hiszpański malarz, przedstawiciel baroku, portrecista, nadworny malarz króla Filipa IV.

Obraz Velázqueza przedstawia poddanie Bredy, które miało miejsce 5 czerwca 1625. Zdobycie Bredy, po oblężeniu trwającym od końca sierpnia 1624, było jednym z największych zwycięstw armii hiszpańskiej w wojnie osiemdziesięcioletniej. Po śmierci księcia Oranii-Nassau Maurycego Orańskiego oraz w sytuacji pogarszającego się położenia obrońców spowodowanego brakami w zaopatrzeniu i pożywieniu, dowodzący wojskami hiszpański generał Ambrosio Spinola, zażądał od kierującego obroną Justinusa van Nassau dobrowolnego poddania miasta, oferując w zamian zgodę na wycofanie z Bredy wojsk niderlandzkich. Dzięki zaakceptowaniu porozumienia, przejęcie miasta przez Hiszpanów dokonało się w sposób pokojowy, bez szkody dla jego mieszkańców.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

Opis obrazu[ | edytuj kod]

Detal z obrazu

Dzieło Velázqueza było jednym z 12 przeznaczonych do umieszczenia w Salonie Królestw. Jest ono podzielone na dwa plany. Na pierwszym planie centralne miejsce zajmuje scena przekazania klucza do bram miasta. Stojący po lewej dowódca wojsk niderlandzkich Justinus van Nassau wręcza uwiązany na sznurze klucz dowódcy wojsk hiszpańskich Ambrosio Spinoli.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Muzeum Prado (hiszp. Museo del Prado) – mieszczące się w Madrycie, jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1819 r. przez króla Ferdynanda VII na prośbę jego drugiej żony - Marii Izabeli Braganza. Oryginalny, klasycystyczny budynek, zbudowany w roku 1785 według projektu Juana de Villanueva był kilkakrotnie rozbudowywany w XX stuleciu.

Za plecami dowódców umieszczeni są żołnierze walczących stron. Nie stanowią oni jednak grupy anonimowych postaci. W tłumie można dostrzec poszczególne wyrazy ich twarzy. Są one naznaczone trudem prowadzonych walk. Stojące po prawej stronie wojsko hiszpańskie trzyma w rękach lance, a nad ich głowami góruje flaga we wzór szachownicy. Na twarzach niderlandzkich żołnierzy, umieszczonych po lewej stronie, widać oznaki zrezygnowania i zmęczenia. Pośród żołnierzy znajdują się dwa osiodłanie konie bez jeźdźców. W prawym dolnym rogu obrazu widać leżący na kamieniu dokument, najprawdopodobniej z tekstem porozumienia o poddaniu twierdzy. Obraz nie przedstawia radości z osiągniętego przez Hiszpanów zwycięstwa, przeciwnie skupia się na chwili zakończenia walk i ustanowienia pokoju.

Obraz – najczęściej kojarzony z malarstwem, przeważnie płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści. Ewolucja podejścia do obrazu jako samodzielnego przedmiotu (magii lub sztuki) liczy ok. 30 000 lat. Obraz zazwyczaj wiąże się z pojęciem działalności artystycznej, choć bywa też wyrazem doraźnej potrzeby osobistej lub lokalnego obyczaju (np. malowanie pisanek). Drugie znaczenie obrazu to zdarzenie wizualne płaskie lub przestrzenne, najczęściej kojarzone z działaniem artystycznym.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Na drugim planie widoczne są unoszące się kłęby dymu, dowodzące prowadzenia zaciętych walk. W oddali ukazany jest port w Bredzie oraz morze. Poddanie Bredy stanowi doskonały przykład mistrzostwa artysty w operowaniu wszystkimi środkami wyrazu: umiejętności tworzenia atmosfery, odpowiedniego krajobrazu, operowania światłem, mistrzostwa w portretowaniu postaci oraz głębokiej wiedzy na temat perspektywy powietrznej.

Gaspar de Guzmán y Pimentel Ribera y Velasco de Tovar hrabia de Olivares, duc de Sanlúcar la Mayor, markiz de Heliche, hrabia de Arzarcóllar (ur. 6 stycznia 1587, zm. 22 lipca 1645) – hiszpański polityk, pierwszy minister króla Filipa IV.Świat Książki sp. z o.o. – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1994, należące do grupy Weltbild.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Daniela Tarabra: Muzea świata. Prado. Madryt. Warszawa: Świat Książki, 2005, s. 102–103. ISBN 83-7391-562-1.
  2. as Lanzas o la rendición de Breda [Velázquez] (hiszp.). museodelprado.es. [dostęp 2020-03-08].
  3. The Surrender of Breda (Las Lanzas) (ang.). Eb Gallery of Art. [dostęp 2009-09-21].
  4. Velázquez (or Velásquez), Diego (ang.). WebMuseum, Paris. [dostęp 2009-09-21].
  5. Online Gallery (ang.). Museo Nacional del Prado. [dostęp 2009-09-21].
Salon Królestw (hiszp. Salón de Reinos) – dawna sala tronowa pałacu Buen Retiro w Madrycie, mieszcząca obecnie część ekspozycji Museo del Ejército (Muzeum Wojska).Niderlandy – historyczna nazwa nizinnych terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, z czasem rozciągnięta również na Ardeny i sąsiednie wyżyny (dzisiejsza Belgia, Holandia i Luksemburg).
Warto wiedzieć że... beta

Wojna osiemdziesięcioletnia 1568-1648 to konflikt, w którym Niderlandy walczyły o wyzwolenie spod panowania hiszpańskiego. Wraz z końcem wojny nastąpiło wyjście Niderlandów z Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama