• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podłęże - powiat wielicki

  Przeczytaj także...
  Powiat wielicki – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieliczka.W jego skład wchodzi 106 miejscowości a jego powierzchnia wynosi 427,8 km², co daje mu 15 miejsce wśród 22 powiatów województwa małopolskiego.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Nowa Huta – historyczna, wschodnia część obszaru Krakowa. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku. W latach 1949–1951 samodzielne, od 1 stycznia 1951 włączone do Krakowa jako jedna z jego dzielnic.

  Podłężewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice. Znajduje się w odległości ok. 16 km na wschód od Krakowa i ok. 2 km na zachód od Niepołomic i sąsiaduje ze Staniątkami, Zakrzowcem, Zakrzowem, Węgrzcami Wielkimi, Niepołomicami-Podgrabiem oraz z miastem Niepołomice.

  Gmina Niepołomice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Hans Michael Frank (ur. 23 maja 1900 w Karlsruhe, stracony 16 października 1946 w Norymberdze) – niemiecki funkcjonariusz narodowosocjalistyczny, z wykształcenia prawnik, zbrodniarz wojenny. Uczestnik nieudanego puczu monachijskiego w 1923, członek NSDAP od 1927. Jeden z przywódców III Rzeszy i główny twórca jej systemu prawnego opartego na zasadzie wodzostwa (niem. Führerprinzip). W okresie 1939-1945 generalny gubernator okupowanych ziem polskich (Generalne Gubernatorstwo).

  Środkiem wsi biegnie droga wojewódzka nr 964 łącząca Kasinę Wielką z Biskupicami Radłowskimi, zaś po południowej stronie miejscowości przebiega autostrada A4. W Podłężu znajduje się stacja kolejowa na ważnym szlaku kolejowym 91 Kraków GłównyMedyka oraz przystanek Podgrabie Wisła przy towarowej trasie obwodnicowej odciążającej centrum Krakowa, prowadzącej z Podłęża przez Nową Hutę do Mydlnik. Niegdyś istniało również połączenie kolejowe z Niepołomicami. Przez wieś przepływa prawobrzeżny dopływ Wisły – potok Podłężanka.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Niepołomice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie wielickim, położone nad Wisłą na skraju Puszczy Niepołomickiej, około 25 km na wschód od centrum Krakowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego. Powierzchnia miasta wynosi 27,4 kilometrów kwadratowych.

  W latach 19731976 miejscowość była siedzibą gminy Podłęże.

  Historia[]

  Podczas prac archeologicznych w 2008 roku odkryto największą w Polsce osadę Celtów (17 chat) z III–II w. p.n.e. wraz z przedmiotami codziennego użytku, monet i ozdób. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1242 roku. Wieś Podłęże otrzymał od Benedyktynów z Tyńca kasztelan krakowski Klemens z Ruszczy, fundator klasztoru Benedyktynek w Staniątkach. W czasie okupacji niemieckiej, w dniu 2 lutego 1944, jednostki SS, Schutzpolizei oraz Gestapo, dokonały egzekucji 50 Polaków – więźniów politycznych z hitlerowskiego więzienia Montelupich w Krakowie. Egzekucja nastąpiła w odwecie za nieudany zamach na generalnego gubernatora Hansa Franka (jadącego pociągiem do Lwowa), którego dokonała Armia Krajowa dnia 29 stycznia 1944 na torach przed wiaduktem kolejowym w pobliżu Staniątek w Puszczy Niepołomickiej. Rozkaz rozstrzelania 100 więźniów wydał Wyższy Dowódca SS i Policji, Wilhelm Koppe. Pozostałe 50 osób rozstrzelano w tym samym dniu w Dębicy.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Więzienie Montelupich – więzienie w Krakowie przy ul. Montelupich, pierwotnie pełniące funkcje koszar wojskowych, mieszczące się w budynku będącym od XVI wieku własnością włoskiej rodziny kupiecko-bankierskiej Montelupich. Od 1905 władze austriackie umieściły w nim sąd wojskowy, znajdujący się wcześniej na Wawelu, a następnie więzienie.

  W Podłężu jest wiele pamiątek historycznych takich jak: pomniki, krzyże, rzeźby, a także cmentarz wojenny nr 330 z okresu I wojny światowej. Miejscowość jest również ośrodkiem edukacyjnym i religijnym dla pobliskich wsi z własną szkołą podstawową, gimnazjum i kościołem parafialnym.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Wilhelm Koppe (ur. 15 czerwca 1896 w Hildesheim, zm. 2 lipca 1975 w Bonn) – Wyższy Dowódca SS i Policji w Kraju Warty i Generalnym Gubernatorstwie oraz SS-Obergruppenführer, generał Waffen-SS. Zbrodniarz hitlerowski, odpowiedzialny za masowe zbrodnie na Polakach i Żydach w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. Sekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa (niem. Staatssekretar fur das Sicherheitswesen) w rządzie Generalnego Gubernatorstwa.

  Przypisy

  1. Linia Podłęże - Niepołomice.
  2. Groźna Podłężanka.
  3. Celtycka osada pod Krakowem.
  4. Benedyktynki Staniąteckie.
  5. Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa, lata wojny 1939-1945. Warszawa: Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, 1966, s. 186.

  Zobacz też[]

 • Podłęże
 • Podłęże Królewskie
 • Podłęże Szlacheckie
 • SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).Osiedle Podgrabie (do 2007 Osiedle Podgrabie-Pasternik) – osiedle w Niepołomicach, stanowiące jednostkę pomocniczą gminy Niepołomice.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Podłęże Szlacheckie – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Przystajń.
  Cmentarz wojenny nr 330 - Podłęże – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu IX Bochnia.
  Droga wojewódzka nr 964 - droga wojewódzka o długości 104,4 km łącząca Kasinę Wielką z Biskupicami Radłowskimi, położona w województwie małopolskim.
  Dębica – miasto i gmina w województwie podkarpackim, siedziba powiatu dębickiego, położone nad rzeką Wisłoką, w Rynnie Podkarpackiej, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Przed 1945 rokiem Dębica należała do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszła w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego oraz spożywczego.
  Kraków Główny – dworzec kolejowy w Krakowie, obsługujący pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A.
  Podłęże Królewskie – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Krzepice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.