• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poczta lotnicza

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Sterowiec – aerostat (statek powietrzny lżejszy od powietrza), od balonu różniący się posiadaniem steru i napędu, dzięki którym może się samodzielnie poruszać, niezależnie od otaczającego go powietrza.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Załadunek poczty lotniczej w 1958 r.

  Poczta Lotnicza (ang.: Air Mail, fra.: Par avion) – poczta przetransportowana samolotem. Przeważnie dochodzi o wiele szybciej od poczty naziemnej i jej nadanie jest droższe. Poczta lotnicza może być jedynym wyjściem w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o wyspy i inne kontynenty. Transport takiego listu statkiem wodnym trwałby niekiedy tygodnie.

  George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.Statek wodny – dość szerokie i nie do końca sprecyzowane pojęcie, zawężające określenie jednostki pływającej do takich jednostek, które mogą poruszać się samodzielnie, lub też, w myśl innych definicji, są wykorzystywane ogólnie jako środek transportu (z własnym napędem lub bez). Przykładowo w rozumieniu międzynarodowego prawa drogi morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, nie wyłączając urządzeń bezwypornościowych i wodnosamolotów, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego.

  Nazwy[ | edytuj kod]

  List wysłany pocztą lotniczą może być nazywany aerogramem, listem lotniczym. Jednakże aerogram oznacza specyficzny rodzaj listu lotniczego z własną kopertą.

  Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.Aerofilatelistyka – jeden z rodzajów filatelistyki, polegający na zbieraniu walorów filatelistycznych powiązanych z lotnictwem. Większość tych znaczków posiada motywy powiązane z lotnictwem, imprezami lotniczymi, samolotami itp. Również mogą to być znaczki wydane dla poczty lotniczej.

  Przesyłkę jako lotniczą można oznakować na kilka sposobów:

 • ręcznie na kopercie
 • specjalną naklejką
 • gotową kopertą z nadrukiem
 • Mogą również być dozwolone, lub wymagane, specjalne znaczki. Ta zasada jest jednak różna, w zależności od kraju.

  Nauka o poczcie lotniczej nazywana jest aerofilatelistyką.

  Historia[ | edytuj kod]

  Poczta balonowa[ | edytuj kod]

  Montgolfiere 1783.jpg
   Osobny artykuł: Poczta balonowa.

  Podczas gdy gołębie były bardzo długo używane do wysyłania wiadomości (znane jest to jako poczta gołębia), pierwsza poczta została przetransportowana statkiem powietrznym 7 stycznia 1785 roku. Był to przelot balonem z Dover, w Anglii w pobliże Calais we Francji. Podczas pierwszego lotu balonowego w Stanach Zjednoczonych z Filadelfii do Deptford (New Jersey), Jean-Pierre Blanchard przewiózł prywatny list od Jerzego Waszyngtona do dowolnego właściciela posiadłości, na której wyląduje Blanchard. Uczyniło to ten lot pierwszym dostarczeniem listu lotniczego w Stanach Zjednoczonych.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

  Balony przewoziły również pocztę z Paryża i Metz podczas wojny francusko-pruskiej (1870), przelatując nad głowami Niemców oblegających te miasta. Poczta balonowa była również dostarczana w 1877 latając nad Nashville.

  Wynalezienie samolotu[ | edytuj kod]

  Wynalezienie samolotu w 1903 roku spowodowało natychmiastowe zainteresowanie sposobem użycia go do transportu poczty. Pierwszy oficjalny lot miał miejsce 18 lutego 1911 w Allahabad (Indie, kiedy to Henri Pequet przewiózł 6500 listów na odległość 13 km. Armia Stanów Zjednoczonych odbywała regularne loty między Nowym Jorkiem, Filadelfią a Waszyngtonem w 1918 roku. Pierwszy nocny lot miał miejsce w 1921] roku pomiędzy miejscowościami Omaha a Chicago.

  Poczta sterowcowa, inna nazwa poczta zeppelinowa – rodzaj poczty lotniczej polegający na przewożeniu przesyłek za pomocą sterowców.Znaczek pocztowy – znak pocztowy, służący jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie jest w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty.
  First Zeppelin ascent.jpg

  Sterowce[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: poczta sterowcowa.

  Sterowce z lat 1920-1940 również przewoziły pocztę, znaną jako poczta sterowcowa. Niemiecki zeppelin był najlepiej widoczny w tej roli i wiele krajów wydawało specjalne znaczki do użycia w poczcie zeppelinowej.

  Rakiety i statki kosmiczne[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: poczta rakietowa.

  W latach 1950 ogólny entuzjazm nad rakietami doprowadził do eksperymentów z pocztą rakietową. Taki sposób wysyłki poczty nie został jednak przyjęty. Kilka statków kosmicznych również zabierało na pokład pocztę kosmiczną, czasami nawet w dużych pakietach, oczywiście w celach promocyjnych.

  List – gatunek literatury stosowanej, pisemna wiadomość wysyłana przez jedną osobę (nadawcę) do drugiej (adresata). Sztuka pisania listów (zgodnie z panującymi obyczajami) to epistolografia.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.


  Warto wiedzieć że... beta

  Gołębiowate, gołębie właściwe (Columbidae) – rodzina ptaków z rzędu gołębiowych (Columbiformes). Obejmuje w większości gatunki związane z drzewami, lecz występują również związane ze skałami i naziemne, zamieszkujące cały świat poza okolicami okołobiegunowymi.
  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
  Dover – miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, brytyjski port nad kanałem La Manche. Punkt Anglii najbliższy Francji – jest oddalony od francuskiego portu Calais o 34 kilometry, dlatego też Dover nazywane jest Bramą Anglii.
  Jean Pierre François Blanchard (ur. 4 lipca 1753, zm. 7 marca 1809) – francuski wynalazca, pionier lotnictwa i baloniarstwa.
  Statek powietrzny – urządzenie zdolne do unoszenia się (lotu) w atmosferze na skutek statycznego lub aerodynamicznego oddziaływania powietrza.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Allahabad (hindi: इलाहाबाद) – miasto w północno-środkowych Indiach, w stanie Uttar Pradesh, gdzie łączą się dwie święte rzeki hinduizmu: Ganges i Jamuna. Jedno z czterech miast, w których obchodzi się święto Kumbhamela. Według danych z 2001 roku miasto liczyło 1 215 348 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.846 sek.