• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pocket PC  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Trēo to nazwa serii telefonów komórkowych typu smartfon początkowo produkowanych przez firmę Handspring (od 2002), wykupioną w 2004 r. przez Palm, Inc. Wszystkie modele posiadają wiele wbudowanych funkcji typowych dla palmtopów (kalendarz, notatnik, kalkulator, etc.) oraz dla telefonów komórkowych (lista kontaktów, obsługa SMS i e-mail oraz przeglądanie stron internetowych). Najnowsze modele wyposażone są dodatkowo w aparat fotograficzny, dyktafon oraz obsługę MMS. Wszystkie posiadają ekran dotykowy oraz wbudowaną klawiaturę kciukową. Tradycyjnym systemem operacyjnym dla palmtopów Trēo jest Palm OS, a nowsze modele wyprodukowane zostały również w wersjach z systemem Windows Mobile.Toshiba Corporation (jap. 株式会社東芝, Kabushiki-gaisha Tōshiba) – japońska firma wysokich technologii elektrycznych i elektronicznych, z siedzibą główną w Tokio. Spółka publiczna notowana na giełdzie tokijskiej.
  Pocket PC

  Pocket PCkomputer przenośny typu palmtop, mieszczący się w dłoni, działający pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile (opartego na Windows CE z .NET).

  Na rynku istnieją palmtopy Pocket PC z wbudowanym modułem GSM dającym im możliwość używania jako telefon komórkowy, odbiornikiem GPS i innymi urządzeniami.

  Pocket PC musi spełniać wymagania narzucone przez firmę Microsoft. Niektóre z nich to:

  SD (ang. Secure Digital) – jeden ze standardów kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Poza grubością, ich wymiary są identyczne jak kart MMC.Akumulator elektryczny – rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym. Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i później uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod.
 • procesor kompatybilny z architekturą ARM w wersji 4 (dawniej były to też architektury MIPS i SH3)
 • możliwość uruchomienia Windows CE (wersji dla Pocket PC)
 • zawierać określony zestaw aplikacji w pamięci ROM
 • zawierać ekran dotykowy
 • zawierać wbudowany zestaw przycisków
 • posiadać co najmniej jeden głośnik
 • posiadać mikrofon
 • W większości współczesnych Pocket PC rozdzielczość ekranu wynosi 480x640. Starsze modele zazwyczaj są wyposażone w ekran o rozdzielczości 240x320 pikseli. Obsługa rozdzielczości większych niż 240x320 i zmiana orientacji ekranu z pionowej na poziomą wprowadzona została w wersji Windows Mobile 2003 Second Edition. Spotyka się również modele (szczególnie starsze z wbudowaną zewnętrzną klawiaturą) posiadające ekran o rozdzielczości 240x240 pikseli.

  Jornada – seria urządzeń typu PDA, produkowanych przez Hewlett-Packard. Pod tą nazwą występowały urządzenia typu Palm-Size PC, Handheld PC, jak również Pocket PC. Pierwszym modelem była Jornada 820, wypuszczona na rynek w 1998 roku, ostatni nosił numer 928 i wyszedł w 2002, tuż przed fuzją HP i Compaq. Wtedy właśnie linia została zastąpiona bardziej popularnymi produktami z serii iPAQ. Wszystkie modele działały pod kontrolą systemu Windows CE firmy Microsoft, aczkolwiek stworzono również dystrybucje Linuksa (np. Jlime) mogące działać na niektórych z nich.DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.

  Zazwyczaj urządzenia są wyposażone w 32 do 512 MB pamięci RAM i 32 MB lub więcej pamięci ROM zawierającej system operacyjny i aplikacje dołączone do systemu. W większości modeli wykorzystywany jest także dodatkowy obszar pamięci nieulotnej Flash (zazwyczaj 1 GB do 32 GB) na dane i aplikacje użytkownika. Procesor jest taktowany zegarem od ok. 200 do ponad 1 GHz. Większość jest wyposażona w slot kart pamięci SD oraz ich odmiany miniSD i microSD (tzw. TransFlash) (umożliwia podłączenie innych urządzeń zgodnych z SDIO), a niektóre w CompactFlash. Inne z kolei w specyficzne dla danego producenta złącze pozwalające na podłączanie dodatkowych akcesoriów, np. zewnętrznej baterii, zewnętrznego slotu na inny typ kart, itp. Urządzenia wyposażone mogą być w inne rozszerzenia, np. Wi-Fi, Bluetooth, czytnik linii papilarnych, aparat cyfrowy, skaner kodów kreskowych, GPS, akcelerometr lub wyjście video do podłączenia zewnętrznego monitora.

  Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

  Wszystkie urządzenia Pocket PC według specyfikacji Microsoft powinny posiadać słuchawkowe gniazdo stereo, rysik, głośnik, mikrofon, kilka przycisków, akumulator i kabel do komunikacji z komputerem PC. Starsze wymagania uwzględniały również port podczerwieni IrDA.

  Urządzenia są produkowane przez wielu producentów, m.in. HP (pod marką IPAQ, a wcześniej Jornada), Dell, Toshiba, HTC, Asus, Fujitsu–Siemens, Palm (smartfony Treo). Różnią się oferowanymi możliwościami i ceną.

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.Microsoft Tablet PC – termin stworzony w 2001 roku przez Microsoft dla komputerów przenośnych wykorzystujących rysik. Tablet został wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją sprzętu opracowaną przez firmę Microsoft oraz udostępniał licencjonowaną kopię systemu Windows XP Tablet PC Edition lub jego pochodnych.

  Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje zestaw standardowych aplikacji. Wśród nich:

 • Windows Media, umożliwia odtwarzanie muzyki i wideo
 • odpowiedniki aplikacji pakietu Microsoft Office: Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile
 • Internet Explorer Mobile, przeglądarka internetowa
 • ActiveSync, program do synchronizacji z komputerem PC
 • klient poczty elektronicznej
 • komunikator internetowy Pocket MSN
 • książkę adresową, kalendarz i listę zadań Outlook Mobile
 • Dostarczane oprogramowanie do synchronizacji z komputerem PC działa tylko pod kontrolą systemów Microsoft Windows. Dostępne są jednak programy firm trzecich, które umożliwiają to w innych systemach operacyjnych.

  Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.Komputer przenośny (ang. portable computer) - jest to rodzaj komputera przeznaczony do przenoszenia z jednego miejsca w drugie, łącznie z klawiaturą i wyświetlaczem.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zastosowania
 • 2.1 Mobilne biuro
 • 2.2 Nawigacja
 • 2.3 Rozrywka
 • 3 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  FinalBurn – emulator gier arcade opartych na systemach CPS-1, CPS-2, Neo-geo MVS, CAVE, PGM i innych. Posiada porty na wiele różnych platform, m.in. Pocket PC oraz telefony Motorola. Na komputery PC dostępny jest jego następca FinalBurn Alpha.
  Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).
  Fujitsu Siemens Computers (FSC) to była japońsko-niemiecka spółka joint venture z branży IT. W spółce 50% udziałów posiadał Fujitsu Limited z Japonii i pozostałe 50% Siemens AG z Niemiec. Firma została założona 1 października 1999 roku, natomiast z początkiem kwietnia 2009 roku spółka została przejęta w całości przez Fujitsu i zmieniono nazwę na Fujitsu Technology Solutions.
  Aplikacja, program użytkowy - konkretny, ze względu na oferowaną użytkownikom funkcjonalność, element oprogramowania użytkowego.
  Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.
  Infrared Data Association (IrDA) – powstała w 1993 r. grupa, skupiająca kilkudziesięciu producentów sprzętu komputerowego. Celem powstania było stworzenie i kontrolowanie międzynarodowych standardów transmisji danych w zakresie podczerwieni. Grupa ta opracowała firmowy system bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Jego elementy przeznaczone są przede wszystkim do tworzenia sieci tymczasowych, w których znajdują się komputery przenośne (laptopy, palmtopy).
  DOSBox – programowy emulator środowiska DOSa udostępniany na licencji GNU GPL, ukierunkowany na uruchamianie starych gier z platformy PC, które nie mogą działać poprawnie na nowych komputerach. DOSBox został napisany na licencji GNU z użyciem biblioteki SDL. Dostępny dla wielu systemów operacyjnych: Windows, Haiku, Linux, FreeBSD, Mac OS X, obecnie także Windows Mobile i Symbian OS. DosBox został również nieoficjalnie wydany pod konsolę PlayStation Portable, co pozwoliło uruchomić na tejże konsoli systemy Windows 3.11, 95, 98 oraz Linux (różne wersje).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.