• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pociąg z forsą

  Przeczytaj także...
  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Film akcji (ang. action movie) − film sensacyjny, którego głównym zadaniem jest dostarczanie rozrywki widzom poprzez pokazywanie pościgów samochodowych, strzelanin, bijatyk i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji. Najsłynniejszymi producentami filmów akcji są Amerykanie. Film akcji jest często łączony z innymi gatunkami takimi jak: fantastyka naukowa (Terminator), horror (Blade: Wieczny łowca) czy komedia (Zabójcza broń).
  Film sensacyjny – swoista odmiana rodzajowa (nie gatunek filmowy) filmu fabularnego, typ struktury dzieła filmowego rozwijanej i uzupełnianej przez różne gatunki filmowe, które można traktować jako odmiany filmu sensacyjnego; wyznacznikiem rodzajowym nie jest więc treść filmu, lecz sposób przedstawiania wydarzeń. Utwór filmowy należący do tej odmiany ukazuje zawsze pewnego rodzaju intrygę, wątek główny przedstawia rozwój tej intrygi, fabuła najczęściej trzyma widza w napięciu emocjonalnym, jest bogata w niezwykłe wydarzenia i zaskakujące zwroty akcji. Dominuje zmienność sytuacji i relacji wzajemnych między bohaterami. Jeśli w filmie sensacyjnym występują wątki poboczne, to służą one rozwojowi intrygi i zwykle przyspieszają tok akcji i rozwój fabuły, a nigdy ich nie zwalniają. Nie występuje materiał pozafabularny (historyczny, naukowy, opisowy), mający znaczenie sam w sobie (autonomiczny względem fabuły). Film sensacyjny, rozumiany jako typ struktury, obejmuje m.in. takie gatunki filmowe, jak film szpiegowski, film gangsterski, film kryminalny, film detektywistyczny, film policyjny czy thriller, a nawet western, film wojenny czy film fantastycznonaukowy.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Pociąg z forsą, amerykański film sensacyjny z 1995 r. Film zawiera także elementy komedii i filmu akcji. Reżyserem był Joseph Ruben, a scenariusz napisał Doug Richardson. Film trwa około 110 minut. Premiera na świecie miała miejsce 22 listopada 1995, a w Polsce 19 kwietnia 1996.

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Obsada[]

 • Jennifer Lopez
 • Wesley Snipes
 • Woody Harrelson
 • Robert Blake
 • Chris Cooper
 • Joe Grifasi
 • Skipp Sudduth
 • Nelson Vasquez
 • Vincent Laresca
 • Scott Sowers
 • Opis fabuły[]

  Akcja toczy się w Nowym Jorku. Głównymi bohaterami są dwaj przybrani bracia, Charlie (W. Harrelson) i John (W. Snipes). Obaj są policjantami i pilnują porządku na jednym z dworców metro. Charlie ma większą skłonność do wpadania w kłopoty i często jego brat musi mu pomagać w ich rozwiązywaniu. Często dochodzi do sprzeczek pomiędzy braćmi. Po kolejnym konflikcie (o kobietę) Charlie się upija i następnego dnia popełnia duży błąd w pracy. Obaj bracia zostają zwolnieni. Charlie, nie mając nic do stracenia, postanawia w Sylwestra obrabować tzw. Pociąg z forsą. Jest to metro przewożące tylko pieniądze, obsesyjnie strzeżone przez Donalda Pattersona (byłego szefa braci). John dowiaduje się o planach Charliego zbyt późno by go powstrzymać. Jednak wyrusza by pomóc bratu. Charlie usuwa kratę w podłodze Pociągu z forsą i dostaje się do środka w momencie gdy pociąg stoi na stacji, a policjanci są na zewnątrz. Następnie wyrzuca pozostałego policjanta i ucieka pociągiem w głąb tunelu. Plan ucieczki się jednak nie powodzi, ale do Charliego dołącza brat i razem pędzą tunelem unikając przeszkód przygotowanych przez policję. W końcu gdy w grę wchodzi już życie innych ludzi, bracia wykolejają pociąg, a sami uciekają bez pieniędzy. Bracia unikają aresztowania. Aresztowany zostaje jedynie Patterson, który podczas pościgu przedkładał pieniądze i pociąg nad życie ludzi.

  Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.Robert Blake (ur. 18 września 1933 w Nutley, New Jersey) - amerykański aktor telewizyjny i filmowy, znany głównie z serialu telewizyjnego "Baretta".

  Bibliografia[]

 • Filmweb
 • Linki zewnętrzne[]

 • Pociąg z forsą w bazie stopklatka.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Woody Harrelson właśc. Woodrow Tracy Harrelson (ur. 23 lipca 1961 w Midland) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, laureat nagrody Emmy.Jennifer Lynn Lopez (ur. 24 lipca 1969), znana także jako J.Lo – amerykańska aktorka, piosenkarka popowa, tancerka i businesswoman. Urodziła się i wychowała w Bronksie, okręgu Nowego Jorku, a w wieku siedemnastu lat zagrała pierwszą rolę w niskobudżetowym filmie Moja mała dziewczynka. Później wzięła udział w kilku mniejszych produkcjach, równocześnie rozwijając karierę tancerki u boku New Kids on the Block i Janet Jackson, a także w serialu In Living Color. W 1997 zagrała pierwszoplanową rolę w filmie Selena, za którą zdobyła nominację do Złotego Globu. Od tego czasu pojawiła się w kilkudziesięciu produkcjach, wśród których największy sukces odniosły Anakonda (1997), Cela (2000), Powiedz tak (2001), Pokojówka na Manhattanie (2002), Zatańcz ze mną (2004), Sposób na teściową (2005) i Jak urodzić i nie zwariować (2012). Lopez specjalizuje się w komediach romantycznych, choć grała również w dramatach i dreszczowcach. Od 2006 zajmuje się także produkcją filmów i seriali.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.