• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pobiedziska - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Pobiedziska (niem. Pudewitz) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pobiedziska. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Pobiedziska (do 1954 miasto Pobiedziska + gmina Polskawieś) – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

  Siedziba gminy to Pobiedziska.

  Według danych z 31 grudnia 2010 gminę zamieszkiwały 17 624 osoby. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 19 411 osób.

  Borowo-Młyn – niewielka wieś ( sołectwo Borowo-Młyn) w Polsce położona w dolinie rzeki Głównej w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. W miejscowości niegdyś istniał młyn wodny, rozebrany pod koniec lat 40 dwudziestego wieku przez okoliczną ludność.Kołata – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. We wsi znajdują się Rodzinne Ogródki Działkowe "Zielona Polana".

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 19 741 osób.

  Na terenie gminy funkcjonuje lądowisko Poznań-Bednary.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Pobiedziska ma obszar 189,27 km², w tym:

 • użytki rolne: 61%
 • użytki leśne: 24%
 • Gmina stanowi 9,96% powierzchni powiatu.

  Jankowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego. Obecnie jest to wieś typowo rolnicza, bogata w dobrej klasy bonitacyjnej ziemie.Uzarzewo-Huby – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Należy do sołectwa Biskupice.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2005:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Pobiedziska w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Pobiedziska.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bednary, Biskupice, Bociniec, Borowo-Młyn, Główna, Góra, Jankowo, Jerzykowo, Kocanowo, Kociałkowa Górka, Kołata, Latalice, Łagiewniki, Podarzewo, Polska Wieś, Pomarzanowice, Promno, Stęszewko, Wagowo, Węglewo, Wronczyn, Złotniczki.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Bugaj, Czachurki, Gołunin, Jerzyn, Kowalskie, Krześlice, Olszak, Promno-Stacja, Pruszewiec, Stara Górka, Suchy Bór, Tuczno, Uzarzewo-Huby, Wójtostwo, Zbierkowo.

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Tuczno – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Należy do sołectwa Stęszewko.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Czerniejewo, Czerwonak, Kiszkowo, Kostrzyn, Łubowo, Murowana Goślina, Nekla, Swarzędz

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Pobiedziska w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-17] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Gmina Pobiedziska w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-03-26] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  3. Gmina Pobiedziska (wielkopolskie) » mapy, GUS, nieruchomości, noclegi, szkoły, regon, kody pocztowe, bezrobocie, wynagrodzenie, zarobki, tabele, edukacja, demografia, przedszkola, statystyki, Polska w liczbach [dostęp 2021-01-15] (pol.).
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  Krześlice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Należy do sołectwa Łagiewniki.Gmina Czerwonak – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Polskawieś (od 1973 gmina Pobiedziska) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1954 w woj. poznańskim (dzisiejsze woj. wielkopolskie). Siedzibą władz gminy była Polskawieś (obecna pisownia Polska Wieś).
  Wójtostwo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Należy do sołectwa Promno.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Kostrzyn - gmina miejsko-wiejska położona we wschodniej części powiatu poznańskiego (województwo wielkopolskie). Siedzibą gminy jest miasto Kostrzyn. Powierzchnia gminy wynosi 154 km², a jej ludność 14.700 mieszkańców, w tym ok. 55% w Kostrzynie. Graniczy z gminami: od wschodu: Nekla (powiat wrzesiński), od południa: Dominowo i Środa Wlkp. (powiat średzki) oraz z gminami powiatu poznańskiego: Kleszczewo (od południowego zachodu), Swarzędz (od zachodu) i Pobiedziska (od północy).
  Kociałkowa Górka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Wieś leży o 4,5 km na północny wschód od Kostrzyna i 6 km na południowy wschód od Pobiedzisk - siedziby gminy i parafii
  Powiat poznański – powiat położony w zachodniej Polsce, w centralnej części województwa wielkopolskiego, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Tworzy go 17 gmin otaczających miasto Poznań. Jest to największy pod względem powierzchni powiat w województwie wielkopolskim (1900 km²), a także powiat ziemski o najwyższej liczbie ludności w Polsce – 341,4 tys. mieszkańców. Spośród wielkopolskich powiatów (nie wliczając miast na prawach powiatu) wyróżnia go także najwyższa gęstość zaludnienia na 1 km² – 180 osób.
  Gmina Kiszkowo – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.