• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pobieda - zegarek

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.
  Czystopol (ros. Чистополь) — miasto w Rosji. Centrum administracyjne rejonu czystopolskiego w Tatarstanie. Prawa miejskie uzyskał w 1781 roku.
  Zegarek Pobieda

  Pobieda (ros. Победа; dosł. zwycięstwo) – marka radzieckich/rosyjskich zegarków, których produkcja rozpoczęła się w 1946 r. w pierwszą rocznicę zakończenia II wojny światowej w Pierwszej Moskiewskiej Fabryce Zegarków im. Kirowa. Projekt zegarka zaaprobował osobiście Józef Stalin.

  Rakieta (ros. Paкeтa) – marka zegarków produkowanych od 1961 roku przez Fabrykę Zegarków Pietrodworiec w Petersburgu.Samara (ros. Самара, w latach 1935-1991 Kujbyszew, cyrylica: Куйбышев) – miasto w Rosji, port rzeczny nad Wołgą. Stolica obwodu samarskiego. Wielki ośrodek przemysłu maszynowego, metalowego, petrochemicznego, spożywczego i lekkiego.

  Historia[]

  Do 1954 r. zegarki produkowała Pierwsza Moskiewska Fabryka Zegarków. Następnie produkcję przeniesiono do Drugiej Moskiewskiej Fabryki Zegarków, Czistopolskiej Fabryki Zegarków w Czystopolu oraz do Kujbyszewa (obecnie Samara) do Zakładów im. Maslennikowa.

  Zobacz też[]

 • Wostok (zegarki)
 • Rakieta (zegarki)
 • Poljot
 • Linki zewnętrzne[]

 • PoezjaCzasu.pl - Strona o starych i nowych zegarkach

 • Poljot, ros. Полёт (znaczy lot) - marka radzieckich/rosyjskich zegarków produkowanych w Pierwszej Moskiewskiej Fabryce Zegarów od 1960. Markę Poljot wprowadzono na rynek na cześć pierwszego, załogowego lotu kosmicznego. Jurij Gagarin miał podczas swojego lotu zegarek Szturmańskie wyprodukowany właśnie w 1MFZ. Od 1964 nazwa Poljot jest zarejestrowana, dziś w ponad 90 państwach. Mechaniczne zegarki Poljot były popularne w PRL, później wyparte przez elektroniczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama