• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Południowe Alpy Wapienne

  Przeczytaj także...
  Ortler (wł. Ortles) - szczyt w Alpach Retyckich, części Alp Wschodnich. Lezy w północnych Włoszech w regionie Południowy Tyrol, blisko granicy ze Szwajcarią. W przeszłości był najwyższym szczytem Austro-Węgier, obecnie to najwyższy szczyt Południowego Tyrolu, a zarazem jeden z najwyższych w Alpach Wschodnich. Wysokość 3905 m n.p.m., na starszych mapach podawane jest 3899 m n.p.m..Alpy Gailtalskie (niem. Gailtaler Alpen lub Drauzug) – część Alp Wschodnich w Austrii, między doliną górnej Drawy i jej prawym dopływem Gail. Leżą na terytorium dwóch krajów związkowych: Karyntii i Wschodniego Tyrolu. Zachodnia część pasma, nazywana Dolomitami Lienzkimi od pobliskiego miasta Lienz, jest wyższa i bardziej okazała niż wschodnia. Najwyższym szczytem wschodniej części jest Reißkofel (2371 m), jeszcze tylko parę szczytów osiąga ponad 2000 m. W całym paśmie najwyższym szczytem jest Große Sandspitze (2770 m).
  Dolomity Brenty (niem. Brenta, wł. Dolomiti di Brenta) – pasmo górskie w Alpach Wschodnich. Nazwa pasma mogłaby sugerować, że pasmo to jest częścią Dolomitów, jednakże oznacza ona tylko geologicznie podobną budowę obu pasm. Geograficznie rzecz biorąc Dolomity Brenty są częścią Alp Retyckich. Administracyjnie pasmo leży na terenie prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech.

  Południowe Alpy Wapienne (niem. Südliche Kalkalpen, wł. Alpi Sud-orientali) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od masywu Sobretta-Gavia w Lombardia na zachodzie do masywu Pohorje na Słowenii na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ortler 3905 m n.p.m.

  Prealpi Vicentine (niem. Vizentiner Alpen) – pasmo górskie w Alpach Wschodnich. Leży na terenie regionów Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, w północnych Włoszech.Nonsberg – pasmo górskie w Południowym Tyrolu, w Alpach Retyckich, części Południowych Alp Wapiennych. Najwyższym szczytem jest Roen (2116 m). Grupa ta graniczy z prowincją Bolzano na północy (od przełęczy Palade Gantkofel), doliną Adygi na wschodzie, na południu z Piana Rotaliana i La Rocchetta oraz z Dolomitami Brenty na zachodzie. Nazwa grupy pochodzi od doliny Val di Non (niem. Nonstal).
  Grupy górskie Południowych Alp Wapiennych
  (kolorem fioletowym zaznaczono granice państw oraz austriackich krajów związkowych)

  Grupy górskie Południowych Alp Wapiennych (od wschodu do zachodu):

  Zachód (symbol W, od ang. west) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym Słońce zachodzi w dniu równonocy.Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  1. Pohorje (niem. Bachergebirge)
  2. Alpy Kamnickie (Alpy Sawińskie)
  3. Karawanki
  4. Alpy Julijskie
  5. Alpy Gailtalskie
  6. Alpy Karnickie
  7. Prealpi Carniche
  8. Dolomity
  9. Dolomiti di Fiemme (fragment Dolomitów)
  10. Prealpi Vicentine
  11. Nonsberggruppe, Alpi della Val di Non
  12. Dolomiti di Brenta
  13. Prealpi Gardesane
  14. Ortler-Alpen
  15. Alpi dell'Adamello e della Presanella (nie należą do Alp Wapiennych lecz do Alp Centralnych!)
  16. Gruppo Sobretta-Gavia (fragment Ortler-Alpen)
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Masyw Sobretta-Gavia – grupa górska, część Masywu Ortleru w Alpach Retyckich. Grupa sąsiaduje z Alpami Berneńskimi i Alpami Livigno na zachodzie, Masywem Ortleru na północy i północnym wschodzie, Masywem Adamello-Presanella na południowym wschodzie oraz Alpami Bergamskimi na południu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gruppo Ortles-Cevedale, Ortler-Alpen — łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w części Alp Retyckich, na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Nazwa łańcucha pochodzi od jego najwyższego szczytu – Ortlera, który osiąga wysokość 3905 m.
  Alpy Karnickie (również: Alpy Karnijskie; niem. Karnische Alpen; wł. Alpi Carniche) – część Alp wschodnich znajdująca się na granicy Austrii i Włoch. Łańcuch górski rozciąga się od doliny Gail (dopływ Drawy) do przełęczy Tarviso na północy. Cały obszar tego łańcucha stanowi pogranicze włosko-austriackie. Na zachodzie graniczą z Dolomitami, a na wschodzie z Alpami julijskimi. Na północy znajdują się Alpy Gailtalskie, natomiast na południu południowa część pasma opada do równin nad rzeką Pad. Pasmo to zajmuje powierzchnię 6600 km². Najwyższy szczyt to Hohe Warte (2780 m n.p.m.).
  Pohorje (niem.: Bachergebirge) to łańcuch górski w północnej Słowenii, w pobliżu miast Dravograd i Maribor. Łańcuch ten jest częścią Południowych Alp Wapiennych, części Alp Wschodnich. Jest to najbardziej wysunięta na wschód część Południowych Alp Wapiennych. Jak na standardy alpejskie łańcuch ten jest dość niski, żaden ze szczytów nie przekracza nawet 1600 m; najwyższy szczyt to Črni Vrh (1543 m).
  Lombardia – kraina historyczna i region administracyjny w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie, Mincio na wschodzie. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w lombardzkim mieście Pawia – początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone się do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Piemontem.
  Alpy Kamnickie (słoweń. Kamniško-Savinjske Alpe, niem. Steiner Alpen), znane też jako Alpy Sawińskie (od nazwy rzeki Sawinji) – część Południowych Alp Wapiennych w Słowenii, między dolinami górnej Sawy i Sawinji.
  Wschód (symbol E, od ang. east) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym wschodzi Słońce w dniu równonocy.
  Dolomity (wł. Dolomiti, niem. Dolomiten) – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych (Alpy Wschodnie). Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal (Val Pusteria) na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada - 3342 m n.p.m. (masyw górujący nad okolicą), a następnie Antelao - 3263 m n.p.m., Tofany. Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia - prowincji Trydent, północna - prowincji Bolzano. W 2009 roku Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.