• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pliszka

  Przeczytaj także...
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.
  Pliszkowate (Motacillidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około 70 gatunków zamieszkujących cały świat. W Polsce występuje 13 gatunków, wszystkie objęte ścisłą ochroną.
 • gatunki ptaków z rodziny pliszkowatych (Motacillidae), na terenie Polski występują:
 • pliszka cytrynowa
 • pliszka górska
 • pliszka siwa
 • pliszka żółta
 • rzeki
 • Pliszka (rzeka) – prawy dopływ Odry
 • miejscowości w Polsce:
 • Pliszkaosada w Polsce położona w woj. lubuskim, w pow. krośnieńskim, w gminie Bytnica
 • konstrukcje
 • PZL M-3 Pliszka – polski szybowiec treningowo-akrobacyjny konstrukcji metalowej
 • Pliszka cytrynowa (Motacilla citreola) – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae), zamieszkujący środkową i północną Azję oraz wschodni skraj Europy. Wędrowny, zimuje w południowej Azji. Dawniej sporadycznie, obecnie coraz częściej zalatuje do zachodniej Europy.Pliszka (niem. Pleiske) – rzeka w województwie lubuskim (dł. 56 km), prawy dopływ Odry, wypływa z jeziora Malcz na południowy zachód od wsi Jemiołów w gminie Łagów i płynie w całości przez Pojezierze Lubuskie, przepływając przez liczne jeziora, w górnym biegu przez jezioro Linie i Jezioro Bobrze. Brzegi zalesione – Puszcza Rzepińska. Nad Pliszką leżą wsie: Poźrzadło, Zamęt, Kosobudki, Drzewce Kijewo, Pliszka, Sądów, Koziczyn, Urad. Uchodzi do Odry koło miejscowości Urad w gminie Cybinka, w środkowym biegu stanowi granicę między powiatami krośnieńskim i sulęcińskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Pliszka (niem. Pleiskehammer) – osada śródleśna w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Bytnica. Leży nad rzeką o tej samej nazwie. W pewnym oddaleniu od części zabudowanej znajduje się przystanek kolejowy Pliszka.
  Gmina Bytnica – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  PZL M-3 Pliszka - polski, jednomiejscowy, wolnonośny szybowiec treningowo-akrobacyjny konstrukcji metalowej. Pliszka była pierwszym, zaprojektowanym w Polsce szybowcem konstrukcji całkowicie metalowej.
  Powiat krośnieński (dawn. powiat krosieński) – powiat w Polsce, w województwie lubuskim. Reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krosno Odrzańskie.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.