• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plejstenes

  Przeczytaj także...
  Pitteus – król Trojzeny, ojciec Ajtry, matki Tezeusza. Kiedy król Aten Egeusz gościł u niego, wracając z wyroczni delfickiej, Pitteus doprowadził do zbliżenia jego córki z gościem.Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” - wydawnictwo o profilu humanistyczno-literackim założone z inicjatywy Jerzego Borejszy w 1944 w Lublinie.
  Tiestes (Tyestes, Thyestes) – król Myken w mitologii greckiej. Był synem Pelopsa i Hippodamei oraz bliźniaczym bratem Atreusa. Jego synem był Ajgistos.

  Plejstenes (grc. Πλεισθένης) – królewicz w mitologii greckiej.

  Plejstenes jest różnie umiejscawiany na drzewie genealogicznym Pelopidów. Jedna z wersji, ta najbardziej znana, widzi w nim syna Pelopsa, spłodzonego z królową Hippodameją, córką rządzącego Pisą Ojnomaosa, wraz z Atreusem, Tiestesem, Pitteusem i Alkatoosem. Niekiedy też, pozostawiając mu ojca Pelopsa, podaje się inną od Hippodamei matkę. Plejstenes w tej wersji pojął za żonę Aerope, córkę Katreusa.

  Agamemnon (gr. Ἀγαμέμνων Agamémnōn, łac. Agamemnon) – w mitologii greckiej syn Atreusza i Aerope, w niektórych mitach ojcostwo przypisywane jest Plejstenesowi, starszy brat Menelaosa, pochodził z rodu Atrydów. Król Argolidy, krainy, w której najważniejszymi miastami były Argos, Mykeny, Tiryns, Midea.Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r. – łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich), ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, otwarty w 1827 roku we Lwowie.

  Aerope powtórnie później wyszła za mąż za Atreusa, by urodzić Agamemnona i Menelaosa.

  Inna wersja mówi z kolei że Plejstenes był synem Atreusa, spłodzonym z Kleolą, wnuczką Pelopsa, a córką Dias. Ich ślub odbyć się miałby po zamieszkaniu w trifylijskim Makistos. W dalszym ciągu miałby być jednak mężem Aerope i to on miałby w takim układzie spłodzić Menelaosa i Agamemnona, zazwyczaj uznawanych za synów Atreusa. Inna jeszcze wersja mówi, że Aerope była dla Plejstenesa nie żoną, ale matką.

  Trifilia (gr. Δήμος Τριφυλίας, Dimos Trifilias) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Mesenia. Siedzibą gminy jest Kiparisia. W 2011 roku liczyła 27 373 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Aetos, Awlaonas, Gargaliani, Kiparisia i Filitra oraz wspólnoty Tripila.Tantal (także Tantalos, Tantalus, gr. Τάνταλος Tántalos, łac. Tantalus) – w mitologii greckiej król Amyklaj.

  Plejstenes poniósł śmierć z ręki własnego ojca.

  Skomplikowane relacje rodzinne Plejstenesa starali się rozwikłać greccy tragicy. W kompromisowej wersji uznano Menelaosa i Agamenona za synów Plejstenesa, który z kolei pochodzić miał od Atreusa, zawiłość tłumacząc młodą śmiercią Plejstenesa i wzięciem na wychowanie jego dzieci przez ojca zmarłego, ojcowskiego dziadka Menelaosa i Agamemnona. Wersja ta przypisuje również Plekstenesowi ojcostwo Anaksibii, również wziętej przez Atreusa.

  Menelaos (gr. Μενέλαος Menélaos, łac. Menelaus) – król Sparty i uczestnik wojny trojańskiej w mitologii greckiej i Iliadzie Homera.Katreus (gr. Κατρεύς) – w mitologii greckiej król Krety, syn Minosa i Pazyfae. Według lokalnego mitu arkadyjskiego był natomiast synem Tegeatesa.

  Znowuż wersja Hyginusa uważa Plejstenesa za dziecko Tiestesa, brata młodszego Tantala. Atreus zabił dzieci swego brata, wedle Grimala, aby go pomścić, jednakże Atreus i Tiestes żywili do siebie wielką nienawiść, a Atreus dał Teistesowi jego synów do spożycia. Grimal stwierdza, że jest to późniejsza wersja mitu i określa ją mianem "pomieszania wątków".

  Pelops – w mitologii greckiej syn Tantala, założyciel dynastii Pelopidów. Jako dziecko zabity przez ojca i podany na uczcie bogów, zjedzony jedynie przez Demeter; wskrzeszony przez Hermesa na polecenie Zeusa. Mąż Hippomadei, zabójca Ojnomaosa.Hippodameja (gr. Ἱπποδάμεια Ippodámeia, Hippodámeia, łac. Hippodameia, Hippodamia) – w mitologii greckiej córka Ojnomaosa, króla Pisy w Elidzie i Euarete, żona Pelopsa, matka Trojzena, Pitteusa, Alkatoosa, Skirona, Lysidike, Astydamei, Nikippe, Atreusa, Tyestesa.

  Kolejna z wersji podaje, jakoby Plejstenes był synem Atreusa, ale wychowywany był przez Tiestesa, który to uważał go za swego syna. Ponieważ, jak już wspomniano, Tiestes ze swym brate Atreusem nienawidzili się, wysłał Tiestes rzekomego syna z zadaniem pomszczenia się na Atresie: Plejstenes miał pozbawić Atreusa życia. Stało się odwrotnie i to Atreus zabił swego syna. Ten dowiedział się w końcu, że jego ofiarą stał się jego własny syn. Grimal wiąże tę wersję mitu z jedną z tragedii.

  Gajusz Juliusz Hygin (ur. ok. 64 p.n.e., zm. ok. 17 n.e.) – rzymski pisarz i mitograf, autor zachowanych do dziś eskcerptów mitologicznych.Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).
  Drzewo genealogiczne Plejstenesa

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Schmidt 2006 ↓, s. 261.
  2. Grimal 2008 ↓, s. 292.
  3. Schmidt 2006 ↓, s. 146.
  4. Schmidt 2006 ↓, s. 15.
  5. Schmidt 2006 ↓, s. 54.
  6. Parandowski 1979 ↓, s. 204.
  7. Grimal 2008 ↓, s. 145.
  8. Grimal 2008 ↓, s. 252.
  9. Grimal 2008 ↓, s. 261.
  10. Grimal 2008 ↓, s. 333.
  11. Grimal 2008 ↓, s. Tablica 2.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo we Wrocławiu, 2008. ISBN 978-83-04-04673-3.
 • Jan Parandowski: Mitologia. Warszawa: Czytelnik, 1979. ISBN 83-07-00233-8.
 • Joël Schmidt: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Katowice: Książnica, 2006, seria: Słowniki encyklopedyczne „Książnicy”. ISBN 978-83-7132-841-1.
 • Pelopidzi (gr. Πελοπίδαι Pelopídai, Πελοπίδης Pelopídēs, łac. Pelopides, Pelopidae) – potomkowie Pelopsa (syna Tantala) w mitologii greckiej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.857 sek.