Plebiscyt w Sopronie
Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Granica austriacko-węgierska – granica państwowa, pomiędzy Austrią oraz Węgrami, istniejąca od powstania tych państw w wyniku podziału Austro-Węgier w 1918 roku. Jest wewnętrzną granicą UE oraz strefy Schengen.
Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
Plebiscyt w Sopronie – plebiscyt terytorialny przeprowadzony w dniach 14–16 grudnia 1921 roku na pograniczu węgiersko-austriackim, w mieście Sopron (niem. Ödenburg) oraz jego najbliższych okolicach. Większość głosów (65,1%) otrzymała opcja węgierska, w związku z czym 1 stycznia 1922 roku Rada Ambasadorów zadecydowała o pozostawieniu obszaru objętego plebiscytem na Węgrzech. 20 lutego 1922 roku Austria uznała tę decyzję.
Plebiscyt był konsekwencją niekorzystnego dla Węgrów traktatu w Trianon, zgodnie z którym sporny teren Burgenlandu przypadł Austrii. Do objęcia tego terenu przez austriacką administrację jednak nie doszło. Na spornym terenie wybuchło zbrojne powstanie, w wyniku którego 4 października 1921 roku niepodległość proklamował, nieuznany na arenie międzynarodowej, Palatynat Litawski. Po mediacji Włoch ostatecznie niemal cały Burgenland przypadł Austrii. Jedynym ustępstwem na rzecz Węgrów było przeprowadzenie plebiscytu w największym ośrodku regionu, Sopronie i jego okolicach.
Granica węgiersko-austriacka ustalona po plebiscycie okazała się trwała i do dziś Sopron wraz z okolicami objętymi plebiscytem pozostaje na Węgrzech, zaś pozostała część Burgenlandu należy do Austrii tworząc osobny kraj związkowy.
Wyniki plebiscytu[ | edytuj kod]
Szczegółowe wyniki plebiscytu:
W pięciu miejscowościach: Fertőrákos (niem. Kroisbach), Ágfalva (niem. Agendorf), Balf (niem. Wolfs), Harka (niem. Harkau) i Sopronbánfalva (niem. Wandorf) głosowano za Austrią, jednak zostały one wraz z całym terenem plebiscytowym przyłączone na powrót do Węgier.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Thomas Spira: The Sopron (Odenburg) Plebiscite of December 1921 and the German Nationality Problem (ang.). www.hungarianhistory.com. [dostęp 2011-08-09].
- László Gulyás: BENEŠ: Statesman or charlatan? The plans and the reality 1908–1948. Toronto, Buffalo: Corvinus Publishing, s. 178–179. ISBN 1-882785-21-5. (ang.)
- ↑ Molnár Zsolt: REVÍZIÓS POLITIKA A HORTHY-KORSZAKBAN. 2007, s. 19. (węg.)