• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Please Please Me  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Please Please Me – utwór zespołu The Beatles napisany przez duet Lennon/McCartney. Piosenka została wydana na płycie o tym samym tytule Please Please Me (album został wydany w Wielkiej Brytanii przez Parlophone, 22 marca 1963)Barney Guillermo Williams (ur. 13 marca 1977 w San Martín de los Andes) – kanadyjski wioślarz, srebrny medalista olimpijski z Aten.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Please Please Me – debiutancki album studyjny brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles, wydany 22 marca 1963 w Wielkiej Brytanii. Płyta trafiła na rynek w pośpiechu, aby pomnożyć sukces singli „Please Please Me” i „Love Me Do”. Na płycie znalazło się czternaście utworów, w tym osiem napisanych przez duet Lennon/McCartney.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

  Nagrywanie[ | edytuj kod]

  Ponieważ płyta musiała zawierać czternaście utworów (normą dla dwunastocalowych winylowych popowych albumów w 1963 było siedem utworów na każdej stronie) dziesięć ścieżek musiało zostać dogranych do czterech utworów z pierwszych dwóch singli nagranych i wydanych wcześniej. W tym celu w poniedziałek 11 lutego 1963 roku o 10 rano w studiu przy Abbey Road Beatlesi i George Martin zaczęli coś, co w istocie było występem na żywo. Nagranie zakończyli po 9 godzinach i 45 minutach. W ciągu trzech sesji (każdej trwającej w przybliżeniu trzy godziny) stworzyli album oddający prawdziwego ducha zespołu grającego niegdyś w Cavern Club, aczkolwiek powstało później kilka dubli i zmian. George Martin początkowo rozważał nagranie Please Please Me na żywo w Cavern, przed publicznością i odwiedził liverpoolski klub, żeby doświadczyć fenomenu Beatlemanii na własnej skórze. Ale ponieważ czas gonił, postanowił przenieść nagranie albumu do studia Abbey Road i stworzyć go praktycznie na żywo. Martin powiedział: „To było bezpośrednie odegranie ich scenowego repertuaru – mniej więcej transmisja radiowa.”

  Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles, wydanej 1 czerwca 1967 roku (zob. 1967 w muzyce). Zawiera 13 utworów utrzymanych w stylu psychodelicznego rocka. Album został sklasyfikowany w 2003 roku przez magazyn Rolling Stone na 1. miejscu w rankingu „500 najlepszych albumów wszech czasów”. Była uznawana za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Pet Sounds The Beach Boys.The Beatles, zwany popularnie The White Album (ze względu na białą okładkę). Jest on dziewiątym oficjalnym (zarazem pierwszym podwójnym) albumem brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles. Został wydany w 1968 roku, a jego producentem był George Martin.

  Dzień skończył się nagraniem covera „Twist and Shout”, który zostawiono na sam koniec, ponieważ John Lennon złapał przeziębienie i Martin obawiał się, że nadwyrężający gardło wokal zniszczy jego głos. Ten występ, okrzyknięty mianem klasycznego, skłonił Martina do powiedzenia: „Nie wiem jak oni to robili. Nagrywaliśmy cały dzień, ale im dłużej to trwało, tym lepiej im szło.”

  Introducing... The Beatles to pierwszy album zespołu The Beatles wydany w USA. Pierwotnie zaplanowany na sierpień 1963, LP, ukazał się na rynku 10 stycznia 1964 nakładem wytwórni Vee-Jay Records, dziesięć dni przed wydaniem przez Capitol Records LP Meet The Beatles!. Stało się to przedmiotem wielu sporów prawnych między tymi wytwórniami, ale ostatecznie pozwolono wytwórni Vee-Jay na sprzedaż albumu do października 1964; sprzedano ostatecznie ponad 1.3 miliona egzemplarzy.The Beatles 1962-1966 (Red Album), to zbiór największych hitów Beatlesów z lat 1962-1966. Płyta została wydana wraz z albumem The Beatles 1967-1970, na którym, analogicznie, zawarto hity z późniejszego przedziału czasowego.

  Piosenka „Hold Me Tight” została nagrana podczas sesji, ale ponieważ była „nadwyżką” nie znalazła się na płycie. „Hold Me Tight” zostało nagrane ponownie 12 września 1963, na album With The Beatles.

  Cały dzień sesji kosztował około 400 funtów. George Martin powiedział: „To nie było dużo pieniędzy dla Parlophone. Sam pracowałem z rocznym budżetem 55 000 funtów.” Ta kwota jednakże musiała pokryć koszty wszystkich artystów na liście Martina.

  W ramach kontraktu z Musicans’ Union każdy z Beatlesów otrzymał siedem funtów i dziesięć szylingów za każde trzy godziny sesji, które punktualnie zrobili. Martin rozważał nazwanie albumu Off The Beatle Track, zanim został wydany przez Parlophone jako Please Please Me.

  Twist and Shout – piosenka napisana przez Phila Medleya i Berta Bernsa. Pierwotnie wykonana przez zespół Top Notes. Najbardziej znana jest wersja zespołu The Beatles gdzie utwór ten śpiewa John Lennon. Singel zamyka album Please Please Me.The Early Beatles to szósty LP zespołu The Beatles wydany w USA przez wytwórnię Capitol a ósmy w ogóle wydany w USA. Zawiera dużo wczesnych nagrań zespołu, które przedtem wydala wytwórnia Vee-Jay Records jako album Introducing... The Beatles. Przednia okładka albumu The Early Beatles jest taka sama jak tylna okładka brytyjskiego albumu Beatles for Sale.

  Please Please Me zostało nagrane na dwuścieżkowym taśmowym magnetofonie, większość instrumentów na jednej ścieżce, wokal na drugiej, pozwalając na uzyskanie lepszej równowagi pomiędzy obiema na ostatecznej, półcalowej taśmie mono. Miks stereo został zrobiony później, z jedną ścieżką na lewym kanale, drugą na prawym i warstwą odbijającą dźwięk dla lepszego wymieszania dwóch ścieżek. To była zwyczajowa praktyka nagrywania na konsolach stereo, ale tworzyła dramatyczny efekt słuchana w słuchawkach.

  Magnetofon szpulowy, magnetofon taśmowy – rodzaj magnetofonu wykorzystujący jako nośnik dźwięku taśmę magnetyczną nawiniętą na dwie szpule.With The Beatles – drugi brytyjski album zespołu The Beatles, nagrany cztery miesiące od pierwszego - Please Please Me.

  Okładka[ | edytuj kod]

  George Martin, miłośnik londyńskiego zoo, sądził, że ustawienie Beatelsów na tle działu owadów może być dobrą reklamą dla ogrodu zoologicznego. Jednak londyńskie Zoologiczne Stowarzyszenie odrzuciło ofertę Martina i w zamian Angus McBean wysunął propozycję zrobienia fotografii w typowym kolorze, przedstawiającą grupę patrzącą w dół z balkonu w głównej siedzibie EMI w Londynie. Martin miał później napisać: „Zatrudniliśmy legendarnego fotografa Angusa McBeana i bingo, przyszedł i zrobił to tam i w ten sposób. To stało się niesamowicie szybko, jak muzyka. Później jednakże własna kreatywność Beatlesów wysunęła się naprzód.” W 1969 Beatelsi poprosili McBeana, żeby powtórzył to ujęcie dla (niezrealizowanego) projektu Get Back, co w 1973 roku zostało wykorzystane dla dwóch retrospektywnych albumów: The Beatles 1962-1966 i The Beatles 1967-1970.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

  Pierwsze wydanie płyty było jedynym albumem Beatlesów, który miał złoto-czarną etykietę Parlophone (złote napisy na czarnym tle). Wersja mono bardzo poszukiwana przez kolekcjonerów, wersja stereo nawet jeszcze bardziej. Następna etykieta Please Please Me była żółto-czarną etykietą Parlophone (czarną z żółtymi napisami). Późniejsze etykiety były zwykle czarne ze srebrnymi napisami i na każdej znajdowało się jedno lub dwa loga EMI.

  Misery jest utworem zespołu The Beatles, napisanym przez Lennona i McCartneya, podczas prac nad płytą Please Please Me. Utwór znalazł się na tej płycie oraz na EP promującym ten album.Andy White (ur. 1930 w Glasgow w Szkocji) – perkusista, najlepiej znany z gry na pierwszym singlu zespołu The Beatles - "Love Me Do".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Burt Bacharach (wym. ˈbækəræk) (ur. 12 maja 1928 w Kansas City) – amerykański pianista i kompozytor. W latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych był akompaniatorem i kierownikiem zespołu Marleny Dietrich. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. współpracował głównie z autorem tekstów Halem Davidem.
  "I Saw Her Standing There" – utwór napisany przez Johna Lennona i Paula McCartneya. Otwiera debiutancki album Beatlesów Please Please Me, wydany w Wielkiej Brytanii przez Parlophone, 22 marca 1963.
  Parlophone - wytwórnia płytowa, założona w Niemczech, w 1896 roku, przez Carl Lindström Company (początkowo jako Parlophon). W 1923 utworzona została jej brytyjska filia Parlophone, a w 1927 wytwórnia stała się własnością Columbia Graphophone Company, późniejszej EMI.
  Arthur Alexander (10 maja 1940 - 9 czerwca 1993) - amerykański piosenkarz Country soul. Zadebiutował w 1960 singlem Sally Sue Brown i był aktywny do końca lat 70. Przez większą część życia pracował regularnie jako kierowca autobusu. W 1993 planował powrócić na scenę, jednak po kilku miesiącach od podpisania kontraktu i skompletowania zespołu zmarł na atak serca.
  Zoo w Londynie – jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. Zostało otwarte w Londynie 27 kwietnia 1828 roku i początkowo planowano jedynie przechowywać w nim okazy do badań naukowych. Ostatecznie otwarte dla publiczności w 1847 roku. Obecnie znajduje się tam 755 gatunków zwierząt w ogólnej liczbie 15 tys. sztuk, co stanowi jeden z największych zbiorów w Wielkiej Brytanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.