• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Playing Family

  Przeczytaj także...
  Andrzej Popiel herbu Sulima (ur. 24 stycznia 1936 w Krakowie) – polski aktor teatralny, sporadycznie filmowy i telewizyjny, wieloletni artysta Teatru Muzycznego w Gdyni.Lora Szafran (ur. 24 lipca 1960 w Krośnie) – polska wokalistka jazzowa. W październiku 2015 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Playing Familypolska formacja jazzowa, powstała w Krakowie w 1964 r.

  Zostawiła po sobie nagrania radiowe oraz dwie płyty LP.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy skład: Janusz Nowotarski (lider, klarnecista), Bogusław Mazurkiewicz, Andrzej Czechowski, Wojciech Salomon, Tadeusz Oferta, Jan Poprawa, Andrzej Czernicki. Zespół zadebiutował na Krakowskich Zaduszkach Jazzowych. W 1967 r. zdobył pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą” w kategorii jazz tradycyjny. W 1969 r. zawiesił działalność.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.

  Reaktywował się (pod wodzą samego lidera) w 1979 roku w składzie: Ryszard Wojnarowski – trąbka, Przemysław Gwożdziowski – saksofon, Janusz Nowak – puzon, Zbigniew Żmuda – gitara, Alosza Awdiejew – fortepian, Jan Budziaszek – perkusja, Kazimierz Adamczyk – kontrabas.

  Na wyjazdy zagraniczne (RFN, Belgia, Holandia, Szwajcaria...) zespół przyjął nazwę „Swing Orchestra Cracow”. W zespole występowali następnie: Grażyna Auguścik, Lora Szafran, Andrzej Zaucha, Paweł Płużek, Tadeusz Rachoń, Ignacy Stojek, Leszek Szczerba, Andrzej Popiel.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  W 1979 roku został wyróżniony na festiwalu w Bredzie. W 1981 - „Złota Tarka” w Warszawie, I miejsce w Spotkaniach Przyjaźni w Cieszynie oraz w „Traditional Jazz Meeting” w Krakowie. Na festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa” zdobył „Złoty Klucz do Kariery”.

  29 maja 2010 w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbył się koncert w ramach jubileuszu 30 lecia Playing Family pt. „Playing Family reaktywacja”. Zespół ponownie wystąpił w składzie:

  Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
 • Janusz Nowotarski – saksofon altowy, saksofon sopranowy, klarnet
 • Adam Kawończyk – trąbka
 • Andrzej Czechowski – puzon
 • Janusz Nowak – puzon
 • Ignacy Stojek – saksofon tenorowy
 • Kasia Radwańska – wocal
 • Tadeusz Rachoń – fortepian, akordeon
 • Andrzej Popiel – instr. perkusyjne
 • Witold Chronowski – gitara
 • Marian Pawlik – kontrabas
 • Bibliografia, źródła[ | edytuj kod]

 • Robert Buczek: Krakowski Przewodnik Jazzowy 1998
 • Jan Poprawa: Jazz w Krakowie 1975
 • "Złota Tarka" - oficjalna strona
 • www.ryszardy.pl
 • Janusz Nowotarski (ur. 19 lipca 1945 w Krakowie) – polski muzyk jazzowy. Jest klarnecistą, saksofonistą sopranowym, altowym i tenorowym oraz aranżerem muzycznym. Jego kariera to ponad cztery dekady aktywności na scenie jako instrumentalista, lider, aranżer i członek wielu zespołów. Jest twórcą, współtwórcą bądź członkiem takich formacji jak: Playing Family, Tropicale Thaiti Granda Banda, Swing Orchestra Cracow i Boba Jazz Band. Jest związany z Krakowem, gdzie mieszka i pracuje zawodowo.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Gorzów Jazz Celebrations (do roku 2004 pod nazwą Pomorska Jesień Jazzowa, w 2004 roku Jesień Jazzowa) – konkurs dla młodych muzyków jazzowych, organizowany przez Jazz Club "Pod Filarami" w Gorzowie Wielkopolskim.
  Złota Tarka – festiwal jazzu tradycyjnego i nazwa nagrody przyznawanej na tym Festiwalu. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka" ma ponad 40 lat. Jego początki sięgają 1965, kiedy Klub Jazzu Tradycyjnego - z Jerzym Bojanowskim na czele - działający przy warszawskim studenckim centrum kultury "Stodoła" zaczął przyznawać nagrodę dla najlepszego polskiego zespołu jazzu tradycyjnego - nagroda nosiła nazwę Złota Tarka. Przyznawano ją nie tylko w czasie stodolanych OLD JAZZ MEETING, ale także na wrocławskim festiwalu jazzowym "Jazz nad Odrą". W 1973 impreza przybrała formę samodzielnego festiwalu pod nazwą Old Jazz Meeting "Złota Tarka".
  Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949 w Krakowie, zm. 10 października 1991 tamże) – polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor oraz artysta kabaretowy. Z wykształcenia zecer. Był muzycznym samoukiem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, m.in. Przybysze z Matplanety i Gumisie, oraz dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsze piosenki to: „Byłaś serca biciem”, „Baw się lalkami”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Magia to ja”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Smakować świat”, „Jak na lotni”, „Bądź moim natchnieniem”, „O cudzie w tancbudzie”, „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, „Rozmowa z Jędrkiem” nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim oraz „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.
  Aleksy Awdiejew, znany jako Alosza Awdiejew (ros. Алексей Алексеевич Авдеев; ur. 18 sierpnia 1940 w Woroszyłowsku – ob. Stawropol) – polski aktor filmowy, piosenkarz, językoznawca i rosjoznawca. Z pochodzenia Rosjanin. Do Polski przyjechał w 1967 . Obywatelstwo polskie otrzymał w 1993 . Mieszka w Bolechowicach pod Krakowem.
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.
  Jazz nad Odrą - polski festiwal jazzowy organizowany we Wrocławiu od 1964. Do roku 1989 festiwal był imprezą studencką organizowaną przez ZSP i wrocławski klub "Pałacyk". Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.