• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Playa del Carmen

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Meksykański stan Quintana Roo skałda się z 10 gmin (municipios). Gminą utworzoną w 2008 roku jest Tulum, która została wydzielona z gminy Solidaridad. Dane zawarte w tabeli pochodzą jednak z 2005 roku i liczebność dwóch nowych (Tulum i zmniejszonej Solidaridad) gmin powstała z przeliczenia danych z 2005 roku. Ostatnią gminą której tworzenie zapoczątowano w 2008 roku a ostateczne zatwierdzenie miało miejsce 2 lutego 2011 jest gmina Bacalar powstała z wydzielenia z gminy Othón P. Blanco.

  Playa del Carmen – miasto i siedziba gminy Solidaridad położone w północnej części meksykańskiego stanu Quintana Roo. Po miastach Cancún i Chetumal jest to trzecie pod względem wielkości miasto w tym stanie. Miasto leży na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Leży naprzeciwko San Miguel de Cozumel największego miasta na wyspie Cozumel z którym ma połączenie promowe.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Principales resultados por localidad 2010 (ITER) (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística, Geografía e Informática.. [dostęp 2015-08-03].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia gmin Meksyku (hiszp.). [dostęp 2009-11-22].
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Glendale
 • Stany Zjednoczone Camden
 • Włochy Rimini
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista gmin w stanie Quintana Roo
 • Camden – miasto w USA, w stanie New Jersey, nad rzeką Delaware, tuż na wschód od Filadelfii; siedziba administracyjna hrabstwa Camden. Zaliczane do obszaru metropolitalnego Filadelfia-Camden-Wilmington. W 2000 roku liczyło prawie 80 tys. mieszkańców.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chetumal – miasto w Meksyku, na półwyspie Jukatan, przy granicy z Belize, nad zatoką Chetumal (Morze Karaibskie), przy ujściu rzeki Hondo, stolica stanu Quintana Roo oraz siedziba władz gminy Othón P. Blanco. W 2005 roku miasto liczyło 136 825 mieszkańców. Miasto leży na trasie huraganów i co najmniej dwa razy było pustoszone przez huragany 5 klasy - Janet w 1955 oraz Dean w 2007 roku.
  San Miguel de Cozumel – miasto położone na zachodnim wybrzeżu meksykańskiej wyspy Cozumel w stanie Quintana Roo. Jest siedzibą władz gminy Cozumel. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy oraz port z nabrzeżem zdolnym do przyjęcia wielu jachtów morskich oraz największych statków wycieczkowych o wyporności do 140 tys ton.
  Solidaridad – nazwa gminy w meksykańskim stanie Quintana Roo. Gmina została utworzona w 1993 roku ze względu na gwałtowny rozwój regionu i przyrost ludności spowodowany rozwojem turystyki na wybrzeżu Morza Karaibskiego. W 2005 roku gmina liczyła 112 736 mieszkańców. Siedzibą władz gminy jest miasto Playa del Carmen.
  Cancún - miasto położone w północnej części stanu Quintana Roo, w Meksyku, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od Kaan kuum, co w języku Majów oznacza "gniazdo węży". Dzisiejsza pisownia, to fonetyczny zapis tego słowa po hiszpańsku. Cancún jest siedzibą władz gminy Benito Juárez.
  Quintana Roo – stan we wschodnim Meksyku (na Jukatanie). Graniczy ze stanami: Jukatan i Campeche (na północy i zachodzie). Na wschodzie stan oblewają wody Morza Karaibskiego, na południu natomiast sąsiaduje z Belize.
  Cozumel (w językach Majów oznacza to Wyspa Jaskółek) – meksykańska wyspa na Morzu Karaibskim położona ok. 20 kilometrów na wschód od wybrzeży Półwyspu Jukatan. Administracyjnie stanowi jedną z dziesięciu gmin meksykańskiego stanu Quintana Roo. Cozumel to popularny wśród amatorów nurkowania ośrodek turystyczny. Główne miasto na wyspie to San Miguel de Cozumel. Wyspa leży około 10 km (6,2 mili) od lądu i 90 km (56 mil) na południe od Cancun.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.