• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Platz der Luftbrücke

  Przeczytaj także...
  Tempelhof-Schöneberg jest siódmą dzielnicą Berlina utworzoną w 2001 roku poprzez połączenie dzielnic Tempelhof i Schöneberg.Operacja Vittles – amerykański most powietrzny działający w czasie blokady Berlina od 26 czerwca 1948 do 30 września 1949; trwający w tym samym czasie brytyjski most powietrzny nosił nazwę operacja Plainfare. W ramach operacji Vittles wykonano 189 963 lotów, transportując przy tym 1.783.573 ton zaopatrzenia. W operacji wzięło udział ok. 75 tys. osób cywilnych i żołnierzy, w wypadkach zginęło 31 lotników amerykańskich, a koszt amerykańskiej operacji wyniósł ponad 137 milionów dolarów (ok. 1,23 mld USD według dzisiejszych cen).
  Port lotniczy Berlin-Tempelhof (niem. Flughafen Tempelhof) - nieczynny port lotniczy w Berlinie położony, ok. 4 km od centrum, w dzielnicy Tempelhof-Schöneberg.

  Platz der Luftbrückeplac w Berlinie, w Niemczech, w dwóch dzielnicach: Kreuzberg w okręgu administracyjnym Friedrichshain-Kreuzberg oraz Tempelhof w okręgu administracyjnym Tempelhof-Schöneberg. Nazwa placu nawiązuje do operacji Vittles. Przy placu znajduje się wejście na byłe lotnisko Berlin-Tempelhof.

  Linia U6 metra berlińskiego, w skrócie U6 – wielkoprofilowa linia metra berlińskiego. Ma długość 19,9 km i 29 stacji. Przebiega z północy na południe (początkowo nazywana Nord-Süd-Bahn – pol. dosł. linia północ-południe) z Tegel, przez Wedding, wschodnią część centrum (skupioną wokół Friedrichstraße), Kreuzberg i Tempelhof, do Mariendorf.Plac (niem. Platz – puste miejsce; z łac. platea – szeroka ulica, bulwar, plac; od gr. πλατεῖα ὁδός – plateia hodos – szeroka ulica) – wolna, niezabudowana przestrzeń miejska, zwykle w kształcie prostokąta lub kwadratu, ograniczona zabudową, ulicami, zielenią, przeważnie wyłączona z ruchu pojazdów. Często plac zdominowany jest przez charakterystyczną budowlę lub ich zespół (obiekty sakralne, gmachy użyteczności publicznej, zamki i pałace), a w jego obrębie znajdują się zazwyczaj pomniki, kolumny, fontanny, słupy ogłoszeniowe i inne obiekty małej architektury.

  Przy placu znajduje się stacja metra linii U6 Platz der Luftbrücke.

  Kreuzberg - okręg (poddzielnica) Berlina, jeden z dwóch okręgów drugiej dzielnicy Berlina - Friedrichshain-Kreuzberg. Do połączenia z dzielnicą Friedrichshain doszło w 2001 w wyniku reformy administracyjnej. Kreuzberg jest gęsto zaludnioną dzielnicą miasta, zamieszkaną głównie przez młodych ludzi.Tempelhof - okręg (poddzielnica) Berlina, jeden z sześciu okręgów siódmej dzielnicy Berlina - Tempelhof-Schöneberg.

  Bibliografia[]

  1. Platz der Luftbrücke
  Friedrichshain-Kreuzberg – druga dzielnica Berlina, utworzona w 2001 roku poprzez połączenie dzielnic Friedrichshain (dawniej Berlin Wschodni) oraz Kreuzberg (dawniej Berlin Zachodni).Platz der Luftbrücke - stacja metra berlińskiego na linii U6. Stacja została otwarta w 1926 pod nazwą Kreuzberg (obecna nazwa od 1975). Położona jest w pobliżu portu lotniczrgo Berlin-Tempelhof.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.