• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Platforma cyfrowa

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Pierwszą polską telewizyjno-radiową satelitarną platformą była Wizja TV, która zainaugurowała swoją działalność 1 czerwca 1998 roku. Jej operatorem była amerykańska spółka At Entertainment (przejęta po krótkim czasie przez operatora telewizji kablowej UPC). W tym samym roku – 6 listopada 1998 – została uruchomiona druga polska platforma cyfrowa – Cyfra+, której operatorem jest Canal+ Cyfrowy. Ponad rok później 5 grudnia 1999 Telewizja Polsat uruchomiła Polsat 2 Cyfrowy (obecnie Cyfrowy Polsat). Z kolei 1 marca 2002 roku doszło do fuzji dwóch najstarszych platform w Polsce – Wizji TV z konkurencyjną platformą Cyfra+. Natomiast 12 października 2006 na polskim rynku pojawiła się kolejna platforma pod nazwą n. Jej operatorem jest ITI Neovision. 27 października 2008 Telekomunikacja Polska zaoferowała swoją ofertę znaną dotąd z sieci IPTV – Neostradę TP z telewizją poprzez satelitę, która od 16 kwietnia 2012 r. funkcjonuje pod nazwą Orange TV. Natomiast 21 marca 2013 roku doszło do połączenia dwóch konkurencyjnych platform Cyfry+ i n, w wyniku którego powstała nowa platforma nc+.
  Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.

  Platforma cyfrowa – potoczne określenie zestawu satelitarnych programów cyfrowych.

  Z technicznego punktu widzenia nie ma spójnej definicji, która odróżniałaby platformy cyfrowe od innych elektronicznych projektów, nieokreślanych tym mianem.

  Nadawcy telewizyjni określają w ten sposób pakiet programów radiowych i telewizyjnych oferowanych za pomocą satelity.

  Największe platformy cyfrowe w Europie[ | edytuj kod]

 • Wielka Brytania brytyjska Sky Digital (10 253 000 abonentów)
 • Rosja rosyjska Trikolor TV (5 000 000 abonentów)
 • Francja francuska Nouveau CanalSat (4 552 000 abonentów)
 • Włochy włoska Sky Italia (4 760 000 abonentów)
 • Polska polski Cyfrowy Polsat (3 545 000 abonentów)
 • Niemcy niemiecka Sky Deutschland (3 405 000 abonentów)
 • Polska polska Canal+ (2 300 000 abonentów)
 • Hiszpania hiszpańska Canal+ (2 065 000 abonentów)
 • Polskie platformy cyfrowe[ | edytuj kod]

  Telewizja[ | edytuj kod]

  1. Cyfrowy Polsat (4 632 000 abonentów)
  2. nc+ (2 119 000 abonentów)
  3. Orange TV (597 000 abonentów)

  Prezentowane powyżej dane określają liczbę abonentów za II kwartał 2016 roku.

  Informatyzacja - Następuje dopiero po komputeryzacji i polega na racjonalnym wykorzystaniu uprzednio wprowadzonych już danych do systemów informatycznych w możliwie największym dopuszczalnym zakresie przez inne systemy informatyczne.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Inne[ | edytuj kod]

 • Platforma Cyfrowa – projekt Instytutu Funduszy Europejskich – informatyzacja urzędów
 • Samorządowa Platforma Cyfrowa – informatyzacja urzędów
 • Platforma Cyfrowa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – informatyzacja bibliotek
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • telewizja cyfrowa
 • telewizja satelitarna
 • polskie platformy cyfrowe
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik – Wiedza i innowacje. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. [dostęp 2015-11-02].
  2. SATKurier.pl / Platformy / 10,253 mln abonentów platformy satelitarnej Sky UK Stan na koniec 2011 roku.
  Trikolor TV (ros: Триколор ТВ) – największa platforma cyfrowa w Rosji i jeden z największych w Europie. Nadaje kanały telewizyjne w europejskiej części Rosji oraz wiele z nich na Syberii, na Ural i na dalekim wschodzie. Platforma nadaje w europejskiej części od 2005 roku, zaś we wschodnich regionach od 2007 roku.Orange TV (Direct To Home) – polska telewizyjna satelitarna platforma cyfrowa Orange. Nadaje za pośrednictwem satelity Hot Bird na pozycji 13°E. Na dzień 31 grudnia 2009 platforma posiadała 263 000 abonentów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) - ogólnopolska organizacja pozarządowa o charakterze naukowym i zawodowym środowiska bibliotekarskiego.
  Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.
  Telewizja cyfrowa – metoda transmisji sygnału telewizyjnego w postaci sygnału cyfrowego do odbiorników indywidualnych, np. odbiorników satelitarnych. Dzięki cyfrowej kompresji obrazu i dźwięku (w systemie MPEG-2 oraz MPEG-4) umożliwia przesłanie od 4 do 16 razy więcej programów telewizyjnych, niż w przypadku telewizji analogowej przy wykorzystaniu podobnego pasma. Pierwszy telewizor cyfrowy na świecie zaprezentowano w 1981 roku w Niemczech.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Canalsat – francuska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa. Jest drugą co do wielkości platformą w Europie (po brytyjskiej Sky Digital (8 492 000). Obecnie posiada ok. 2 552 000 mln abonentów.
  Satelita − każde ciało niebieskie o względnie małej masie, obiegające inne ciało, o większej masie. Tor ruchu tego ciała nosi nazwę orbity.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.038 sek.