• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plateau - stan

  Przeczytaj także...
  Angas, Kerang, Karangma – subsaharyjski lud z grupy czadyjskiej zamieszkujący środkową Nigerię, głównie stan Plateau oraz okręgi miast Pankshin, Kanam i Lantang. Spokrewniony językowo i kulturowo z ludami Ankwe (Kemai) i Sura. Liczy ok. 547 000 osób (2012). Ludność posługuje się językiem Ngas, z grupy języków Hausa. Zajmują się gł. uprawą roli (proso, maniok, sorgo, bataty, ryż), a w obszarach górskich także hodowlą bydła.Bauczi (ang. Bauchi) to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym wschodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Plateau, Taraba, Gombe, Yobe, Jigawa i Kano. Jego stolicą jest Bauczi. Powstał w 1976. W 1996 odłączono od niego stan Gombe. Według danych szacunkowych na rok 2012, stan liczy ok. 5,4 mln mieszkańców
  Fulanie (zwani także: Fula, Foulah, Peulh, Peul i Fulbe) – lud zamieszkujący kraje Afryki Zachodniej. Są to m.in. Burkina Faso, Kamerun, Nigeria, Mali, Mauretania, Gwinea, Gwinea Bissau, Senegal, Gambia, Liberia. Są spokrewnieni z ludem Tukulerów żyjącym współcześnie nad rzeką Senegal.

  Plateaustan w centralnej części Nigerii.

  Plateau sąsiaduje ze stanami Nassarawa, Taraba, Bauchi i Kaduna. Jego stolicą jest Jos. Powstał w 1976. W 1996 oddzielono od niego stan Nassarawa. W 2006 roku liczył ok. 3,2 mln mieszkańców, na rok 2012 szacuje się ok. 3,6 mln mieszkańców .

  Stan Plateau słynie z konfliktów religijnych. W 2010 roku jednego dnia pasterze Fulan zamordowali 500 chrześcijan w miejscowości Dogon Na Hauwa. W dniach 21-25 czerwca 2018 przez stan Plateau przetoczyła się kolejna fala ataków uzbrojonych po zęby muzułmańskich pasterzy z ludu Fulan na chrześcijańskie wioski. Według World Watch Monitor zginęło co najmniej 200 osób, a kilka wiosek przestało istnieć.

  Kanuri - lud afrykański zamieszkujący północno-wschodnią Nigerię, częściowo Niger i wschodni brzeg jeziora Czad. Populacja: 6,4 mln (w tym 5,7 mln w Nigerii). Posługuje się językiem kanuri. Główne zajęcia: rolnictwo, handel z pasterzami fulańskimi i Arabami. Stosują na twarzy skaryfikację (znaki plemienne). Grupy Kanuri prowadzą osiadły tryb życia, angażując się w hodowli, rybołówstwie nad Jeziorem Czad, oraz zajmują się handlem i przetwarzaniem soli.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Stan Plateau podzielony jest na siedemnaście lokalnych obszarów administracyjnych:

  Demografia[ | edytuj kod]

  Populacja Plateau składa się z ponad czterdziestu grup etnicznych. Do głównych należą: Berom, Angas, Nwangahvul, Tiv, Taroh, Goernai Tal, Fier, Afizere (Jarawa), Miango, Yourn, Bogghom, Rukuba, Piapung, Kwalla, Montol, Jukun, Challa, Ron-kulere, Pyern, Miship, Mupun, Buji, Kanuri i Nunku. Każda grupa etniczna ma swój własny język, ale urzędowym jest angielski, popularny jest język Hausa.

  Tiw albo Munszi - grupa etniczna w Kamerunie i Nigerii, w 1995 roku jej liczebność wynosiła ok. 2,5 miliona osób. Wielu zachowało dawne wierzenia afrykańskie - kult przodków i bóstw nieba i ziemi - część wyznaje współcześnie chrześcijaństwo. Ich struktura społeczna opiera się na rodach patrylinearnych oraz grupach wieku podzielonych dalej na kasty. Tradycyjnym zajęciem ludu Tiw jest myślistwo, rolnictwo żarowe oraz tkactwo. W kulturze Tiw zachowały się bogate obrzędy inicjacyjne, dawniej Tiw byli też łowcami głów i składali ofiary z ludzi.Kaduna to jeden ze stanów Nigerii. Leży w centrum kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym - Abudża oraz ze stanami Nassarawa, Plateau, Bauchi, Kano, Katsina, Zamfara i Niger. Jego stolicą jest Kaduna. Powstał w 1967. W 1989 oddzielono od niego dzisiejszy stan Katsina.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nassarawa to jeden ze stanów Nigerii. Leży w centrum kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym - Abudża oraz ze stanami Kogi, Benue, Taraba, Plateau i Kaduna. Jego stolicą jest Lafia. Powstał w 1996 po odłączeniu części stanu Plateau. Oficjalnym językiem jest angielski, popularny jest hausa.
  Dżos (ang. Jos) - miasto w północno-centralnej Nigerii, położone na płaskowyżu Dżos, stolica stanu Plateau, znajduje się na terenach plemienia Hausa. Założone przez brytyjskich kolonizatorów, jego nazwa to skrót angielskiego wyrażenia "Jesus Our Saviour" (Jezus Naszym Zbawicielem). Obecna liczba mieszkańców to ponad 800 000 (stan na 1 stycznia 2005).
  Taraba to jeden ze stanów Nigerii. Leży na południowym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Adamawa, Gombe, Bauchi, Plateau, Nassarawa i Benue. Jego stolicą jest Jalingo. Powstał w 1991. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przezeń rzeki Taraba.
  Berom, Birom, Beron, Gbang – lud subsaharyjski z grupy etnicznej Benue, rdzenna, najliczniejsza grupa etniczna wyżyny Jos w Nigerii.
  Fier – miasto w Albanii nad brzegiem Adriatyku, ok. 55 tys. mieszkańców (2004, szacunkowo). Miasto to jest stolicą okręgu i obwodu o tej samej nazwie. Jest największym miastem bez uniwersytetu w Albanii.
  Dżukunowie (Jukunowie) - są ludem z Nigerii i Kamerunu, posługują się językiem dżukun-takum z grupy benue-kongo rodziny nigero-kongijskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.