• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plany Bruce-Partington

  Przeczytaj także...
  Admiralicja (ang. Admiralty) – nazwa kierownictwa brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy). Kiedyś była samodzielnym ciałem, obecnie Admiralicja (Admiralty Board – Rada Admiralicji) jest oddziałem Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii nadzorującym sprawy Marynarki Królewskiej.Aldgate – stacja londyńskiego metra położona w City of London, w pierwszej strefie biletowej. Stacja znajduje się na trasie linii Circle, pomiędzy stacjami Tower Hill a Liverpool Street, a także jest stacją końcową linii Metropolitan na jej wschodnim końcu.
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.

  Plany Bruce-Partington (ang. The Adventure of the Bruce-Partington Plans) – opowiadanie Artura Conan Doyle’a z serii o detektywie Sherlocku Holmesie. Po raz pierwszy opublikowane w grudniu 1908 w czasopismach „The Strand Magazine” z ilustracjami Artura Twidle’a i w „Collier’s Weekly Magazine” z ilustracjami Frederica Dorr Steele’a. W wydaniu książkowym w zbiorze Jego ostatni ukłon w 1917. Inny tytuł Plany łodzi podwodnej Bruce-Partington.

  Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.

  Trzecia po Traktacie Morskim i Drugiej plamie przygoda Holmesa dotycząca kradzieży tajemnic państwowych.

  Mycroft Holmes, brat Sherlocka, zwraca się do niego w sprawie planów łodzi podwodnej. Plany te zniknęły z pilnie strzeżonego sejfu. Klucze mają jedynie dwaj godni zaufania wyżsi funkcjonariusze Admiralicji. Podejrzanym o kradzież jest młody urzędnik Artur Cadogan West, którego ciało znaleziono za stacją Aldgate w londyńskim metrze. Miał zmiażdżoną głowę. W kieszeniach znaleziono część z planów, brakło natomiast biletu. Czy zgubił go, czy też bilet zabrano, żeby ukryć, z której stacji wyjechał?

  Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.Sejf – zamykana metalowa skrzynka lub szafa, służąca do przechowywania wartościowych przedmiotów (takich jak pieniądze, biżuteria, dokumenty, nośniki danych, broń, materiały niebezpieczne itp.) w celu zabezpieczenia ich przed kradzieżą lub zniszczeniem. Niektóre sejfy są specjalnie skonstruowane do przechowywania konkretnej zawartości, np. broni długiej. Sejfy są na ogół wyposażone w zamek szyfrowy (tradycyjny lub elektroniczny) i mogą być mocowane do podłogi lub ściany. Sejfy mogą też być ognioodporne, zapewniając utrzymanie (przez pewien czas) wewnętrznej temperatury nie powodującej uszkodzenia zawartości podczas pożaru. Czas ten dla dokumentów papierowych wynosi typowo 30 lub 60 minut. Dłuższe czasy np. 120 minut oferowane są rzadko gdyż powodują nieproporcjonalny wzrost ceny. Dopuszczalny limit wartości pieniężnych przechowywanych w sejfach określa odpowiednie rozporządzenie.

  Po oględzinach miejsca znalezienia zwłok, rozmowie z urzędnikami Admiralicji, kolejowym kasjerem oraz narzeczoną zabitego, która widziała go ostatnia, Sherlock wykazuje, iż podejrzenie Westa o zdradę było bezpodstawne. Wraz z Watsonem włamują się do położonego nad torami metra mieszkania pełniącego rolę punktu kontaktowego jednego ze szpiegowskich kurierów (wspomnianego w Drugiej Plamie) i zastawiają pułapkę na prawdziwego winowajcę.

  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.Edward Hardwicke (ur. 7 sierpnia 1932 w Londynie, zm. 16 maja 2011) - brytyjski aktor, najlepiej znany z roli Doktora Watsona w serialach i filmach o przygodach Sherlocka Holmesa.

  Ekranizacje :

 • 1922 – Holmes : Eille Norwood, Watson : Hubert Willis
 • 1965 – Holmes : Douglas Wilmer, Watson : Nigel Stock
 • 1968 – Holmes : Erich Schellow, Watson : Paul Edwin Roth
 • 1986 – Holmes : Wasilij Liwanow, Watson : Witalij Sołomin
 • 1988 – Holmes : Jeremy Brett, Watson : Edward Hardwicke
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny z ilustracjami
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Przekład polski
 • Druga plama (ang. The Adventure of the Second Stain) – opowiadanie Artura Conan Doyle’a z serii przygód detektywa Sherlocka Holmesa. Po raz pierwszy opublikowane w czasopiśmie „The Strand Magazine” w grudniu 1904 (rysunki Sidney Paget) następnie w „Collier’s Weekly” w styczniu 1905 (rysunki Frederic Dorr Steele). Przedrukowane w tomie Powrót Sherlocka Holmesa w marcu 1905 r.Wasilij Borisowicz Liwanow (ros. Васи́лий Бори́сович Лива́нов; ur. 19 lipca 1935 w Moskwie) – radziecki aktor filmowy, reżyser i scenarzysta. Syn aktora Borisa Liwanowa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Witalij Miefodjewicz Sołomin, ros. Виталий Соломин (ur. 12 grudnia 1941 w Czycie, zm. 27 maja 2002 w Moskwie) – radziecki i rosyjski aktor filmowy i teatralny. Znany najbardziej z roli Doktora Watsona w jedenastu częściach Przygód Sherlocka Holmesa i doktora Watsona (1979-1986) w reżyserii Igora Maslennikowa.
  Traktat Morski (ang. The Adventure of the Naval Treaty) – jedno z opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle’a. Pierwsza publikacja w czasopiśmie The Strand Magazine w dwu częściach w październiku i listopadzie 1893, ilustracje wykonał Sidney Paget. Cześć zbioru Wspomnienia Sherlocka Holmesa (1894). Pisarz umieścił je na 19 miejscu na liście najlepszych przygód Holmesa.
  Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.