• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Planogamia

  Przeczytaj także...
  Gametogamia - typ rozmnażania płciowego polegający na łączeniu dwóch haploidalnych gamet i wytworzeniu zygoty. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ rozmnażania w przyrodzie.Rozmnażanie płciowe, generatywne - rozmnażanie za pomocą haploidalnych komórek rozrodczych (gamet) - męskiej i żeńskiej, powstających zazwyczaj w wyspecjalizowanych narządach płciowych (u zwierząt) lub organach generatywnych (u roślin). Po połączeniu się dwóch komórek rozrodczych powstaje diploidalna zygota, z której rozwija się diploidalny zarodek, a następnie nowy organizm.
  Aplanogamia – typ rozmnażania płciowego polegający na łączeniu dwóch nieruchomych gamet i wytworzeniu zygoty. Jest jedną z odmian gametogamii. Wyróżnia się dwa rodzaje aplanogamii:

  Planogamia – typ rozmnażania płciowego polegający na łączeniu się dwóch ruchomych gamet. Jest jedną z odmian gametogamii, która jest najbardziej rozpowszechnionym typem rozmnażania w przyrodzie.

  Przeciwieństwem planogamii jest aplanogamia.

  Przypisy

  1. Janusz Błaszkowki: Przewodnik do ćwiczeń z fitopatologii. Wyd AR w Szczecinie, 1999. ISBN 83-87327-23-9.
  2. Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.