• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Planetary Observer

  Przeczytaj także...
  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Planetary Observer - anulowany program eksploracji kosmicznych stworzony przez NASA, powstały w celu stworzenia i wykorzystania tańszych sond kosmicznych, budowanych na bazie ziemskich sztucznych satelitów, wykorzystujących baterie słoneczne jako źródło zasilania i jednakową konstrukcję kadłuba.

  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.

  Historia[ | edytuj kod]

  Po wysłaniu w kosmos serii drogich misji międzyplanetarnych (koszta sięgały nawet miliardów dolarów) w latach 70., na początku lat 80. NASA zaczęła poszukiwać tańszych rozwiązań dla sond, które miały być wysłane w latach 90. i później. W 1983 powstały 2 programy spełniające dane kryteria: program Planetary Observer i Mariner Mark II. Planetary Observer skupiał się głównie na badaniach najbliższych zakątków Układu Słonecznego, zaś Mariner Mark II na eksploracji poza pasem planetoid. Z powodu cięć budżetowych program anulowano w latach 1992–93.

  Sonda kosmiczna – bezzałogowy, prawie zawsze zautomatyzowany statek kosmiczny przeznaczony do prowadzenia badań naukowych w przestrzeni pozaziemskiej.Mars Observer – amerykańska sonda kosmiczna programu Planetary Observer (jedyna misja tego programu wystrzelona w kosmos), która w 1993 roku miała wejść na orbitę Marsa. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Z niewyjaśnionych przyczyn 22 sierpnia 1993 o 01:00 UTC stracono z nią łączność. Stało się to w czasie operacji wchodzenia sondy na orbitę okołomarsjańską podczas przygotowań do odpalenia silników głównych. 30 minut po planowanym wykonaniu tego manewru sonda powinna się zgłosić, ale już nigdy się nie odezwała. Wśród prawdopodobnych przyczyn awarii wymieniano m.in. eksplozję materiałów pędnych i wadliwą elektronikę.

  Sondy kosmiczne programu Planetary Observer[ | edytuj kod]

  Mars Observer[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Mars Observer.

  Mars Observer miał za zadanie prowadzenie obserwacji powierzchni i zmian klimatu na Marsie. Była to jedyna sonda z programu, którą wysłano w przestrzeń kosmiczną. Jej misja została zaakceptowana w 1985, a 25 września 1992 nastąpił start. 3 dni przed planowanym wejściem na orbitę wokół Marsa, kontakt z sondą został utracony, zaś wszelkie próby jego odzyskania okazały się bezskuteczne.

  Lunar Observer[ | edytuj kod]

  Lunar Observer był planowanym orbiterem Księżyca. Miał za zadanie prowadzić obserwacje z wysokości 70 km. Planowany termin startu był w 1997, jednak misję anulowano. Planowany budżet misji wynosił od 500-700 mln USD.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NASA Turns From Custom Design to Standard Models. New York Times, 07 marca 1989.
  2. New Phase on the Moon: U.S. Weighs a Return. New York Times, 17 lipca 1989.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.