• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

  Przeczytaj także...
  Zespół staromiejski Torunia – najstarsza część Torunia, składająca się ze Starego Miasta, Nowego Miasta i zamku krzyżackiego.Lucjan Józef Broniewicz (ur. 20 kwietnia 1961 w Bielawach, zm. 7 maja 2011 w Bydgoszczy) – polski historyk, organizator i wieloletni dyrektor toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu - centrum popularyzacji Kosmosu na terenie Zespołu Staromiejskiego w Toruniu, działa od 1994 roku.

  Historia budynku[]

  Toruńskie planetarium mieści się w dawnym zbiorniku gazowym. W 1860 roku, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na gaz, przy ulicy Franciszkańskiej wzniesiono obudowany ceglaną konstrukcją zbiornik. W późniejszym okresie w bezpośrednim pobliżu postawiono dalsze dwa zbiorniki, które jednak rozebrano w 1927 roku.

  W 1989 roku zadecydowano o dostosowaniu dawnego zbiornika do potrzeb powstającego planetarium. W marcu 1993 roku dawny zbiornik wraz z ogrodzeniem i budynkiem nastawni został wpisany na listę zabytków.

  Planetarium[]

  Planetarium w Toruniu, którego pierwszym dyrektorem był Lucjan Broniewicz, zostało otwarte 17 lutego 1994. 19 lutego tego samego roku odbył się tam pierwszy pokaz astronomiczny. W ciągu kilku kolejnych lat następowały zmiany podczas prezentacji seansów. W maju 1995 slajdy prezentowane przez projektor w planetarium zostały połączone w panoramy. W listopadzie 1997 założono system "all-sky", który pozwolił pokryć obrazem slajdów całą kopułę. Od 26 czerwca 2005 w planetarium działa również wystawa interaktywna – Orbitarium.

  Główny projektor planetarium (model RFP) wyprodukowała niemiecka firma Zeiss. Tworząca sztuczne niebo kopuła planetarium ma 15 metrów średnicy, co czyni je jednym z trzech największych w Polsce. W sali projekcyjnej pod kopułą znajduje się 196 miejsc.

  Toruńskie Planetarium w ciągu pierwszych 7 lat odwiedziło milion osób, 22 marca 2001 roku sprzedano bilet numer milion. Na kolejny milion trzeba było czekać podobny czas, 10 października 2007 roku planetarium odwiedził dwumilionowy widz. W ostatnich trzech rekordowych latach frekwencja przekraczała 186 tysięcy widzów rocznie. Dzięki takim wynikom toruńskie Planetarium stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i regionu, ale także jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie.

  Trzymilionowy widz odwiedził planetarium 27 grudnia 2012.

  Kolejny rekord frekwencji padł w roku 2015, kiedy to Planetarium odwiedziło blisko 239 000 osób.

  Galeria[]

 • Lampa w osoczu w planetarium

 • Głowica projektora

 • Wnętrze sali projekcyjnej planetarium

 • Fragment seansu

 • Przypisy

  1. Gaz (pol.). Toruń. [dostęp 2012-10-01].
  2. Arkadiusz Skonieczny: Planetarium (pol.). Toruński Informator Turystyczny. [dostęp 2012-10-01].
  3. Rejestr zabytków (pol.). Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2012-10-01]. s. 83.
  4. Dziennik Toruński NOWOŚCI – Zmarł Lucjan Broniewicz: [1]
  5. por. schemat na http://www.planetarium.pl
  6. Astronomia.pl [2]
  7. Rzeczpospolita.pl [3]
  8. Paulina Błaszkiewicz "Teleskop w nagrodę", Express Bydgoski 31.12.2012
  9. Planetarium z kolejnym rekordem frekwencji, Radio Gra Toruń [dostęp 2016-01-14].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona planetarium toruńskiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.