• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Planeta FM  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Radio Flash – nieużywana już obecnie nazwa kilku rozgłośni należących do grupy radiowej Eurozet (wcześniej Ad.point):Dubstep – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), powstały pod koniec lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii, mający swoje korzenie w scenie UK garage i Dub. Wywodzi się z południowego Londynu.
  Formaty muzyczne[ | edytuj kod]

  Stacje wchodzące w skład sieci Planeta FM nadawały w czterech znacząco różniących się pomiędzy sobą formatach programowych i muzycznych. Rozgłośnie w Warszawie (jej program był dostępny również w Krakowie) i Łodzi emitowały program w formacie CHR ukierunkowanym na muzykę elektroniczną (dubstep, synth pop, wcześniej w playliście przeważał house) oraz muzyka r'n'b. Od 2011 pojawiało się także więcej brzmień alternatywnych.

  Ad.point (inne spotykane formy: AdPoint, Adpoint) – polska spółka mediowa, właściciel sześciu popularnych marek radiowych i kilkunastu rozgłośni na terenie całej Polski. Było spółką zależną CR Media. 26 kwietnia 2007 r. 100% udziałów w spółce kupiła spółka Eurozet sp. z o.o., właściciel Radia Zet i Planety FM (stara Radiostacja).Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.

  Najstarsza część tejże sieci – stacje nadające w Katowicach, Bielsku-Białej i Opolu również reprezentowały format CHR, jednak oferowały oprócz popu i r'n'b więcej muzyki w klimatach Euro trance.

  Z kolei Radio Planeta Poznań (funkcjonujące przed 6 grudnia 2008 pod nazwą RMI FM) skupiało się na niekomercyjnej muzyce house i trance.

  Pozostałe rozgłośnie sieci (nadające w Kielcach, Koninie, Olsztynie i na Mazurach) emitowały program o najbardziej uniwersalnym, muzyczno-informacyjnym charakterze z przewagą brzmień popowych z lat 80. i 90.

  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Radio Planeta FM powstało 1 lutego 2002 roku z przekształcenia bytomskiego Radia SBB Rodło – z chwilą przejęcia stacji przez grupę radiową Ad.point – i początkowo funkcjonowało jako rozgłośnia lokalna. W niedługim czasie nazwę Planeta FM przybrały jednak również kolejne stacje Ad.pointu: Radio Flash w Opolu i Krakowie (krakowska nadawała do 2007 roku, gdy przyłączono ją do projektu Antyradio) oraz Radio Delta z Bielska-Białej. Natomiast w 2006 roku nadawanie rozpoczęła nowa rozgłośnia sieci w Kielcach, w odróżnieniu jednak od pozostałych emitująca program o bardziej uniwersalnym charakterze – skierowany nie tylko do młodzieży.

  Eurozet – holding medialny, należący do francuskiej korporacji Groupe Lagardère, działający w Polsce od 1993 roku. Skupia spółki funkcjonujące na rynku radiowym i koordynuje ich działalność.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  10 sierpnia 2007 roku grupa radiowa Ad.point została przejęta przez holding Eurozet, który podjął decyzję o rozszerzeniu zasięgu Planety FM poprzez jej połączenie z inną stacją ze swego portfolio – ponadregionalną Radiostacją. Powiększona o nadajniki w kilkunastu miastach Polski sieć rozpoczęła działalność 1 marca 2008 roku. Tego samego dnia nadawanie pod marką Planeta FM rozpoczęły również stacje Radia Flash z Konina i Słupcy, od listopada 2007 emitujące program analogiczny jak Radio Planeta Kielce

  Radiostacja – stacja radiowa stworzona przez Justyna Depę we współpracy z norweskim radiem P4 oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego.Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.

  6 grudnia 2008 nastąpiła reorganizacja sieci Planeta FM. Na koncesji byłej Radiostacji uruchomiono nowy projekt radiowy Chilli ZET, któremu tym samym przekazano znaczącą część częstotliwości ponadregionalnej Planety FM. Program w jej formacie pozostał obecny w Warszawie, Krakowie i Łodzi (wykorzystano w tym celu koncesje Jazz Radia i łódzkiego Radia Pogoda). Jednocześnie do sieci Planeta FM włączono rozgłośnie grupy Eurozet nadające dotychczas pod innymi markami: Radio RMI FM z Poznania oraz cztery stacje Radia WaMa – zachowując dotychczasowe formaty tychże. Ponadto bez zmian pod marką Planety emitowały program rozgłośnie w Katowicach, Opolu, Bielsku-Białej, Kielcach, Koninie i Słupcy.

  Antyradio – sieć komercyjnych rozgłośni radiowych, należąca do spółki radiowej Eurozet Radio powstało 1 czerwca 2005 roku, w wyniku fuzji Radia 94 nadającego w Warszawie od 2002 roku, z Radiem Flash, najstarszej komercyjnej rozgłośni w Katowicach, powstałej w 1992 roku. Od 6 sierpnia 2007 Antyradio słyszalne jest także w Krakowie, gdzie zastąpiło tamtejsze Radio Planeta (występujące wcześniej pod nazwą Radio Flash Kraków w formacie zbliżonym do obecnego Antyradia). Od 2012 roku stacja radiowa nadaje na MUX 4 w ramach TV Mobilnej.Radio WaMa – sieć lokalnych rozgłośni radiowych, nadających pod tą nazwą w latach 1994-2008, należących do spółki Radio Warmia-Mazury „Wa-Ma” S.A.

  3 stycznia 2011 zmienił się slogan sieci: ze "100% imprezowych hitów" na "W rytmie..." (jego dalsza część zależała od miasta, w którym Planeta FM nadawała naziemnie). Owa zmiana miała za zadanie podkreślenie lokalności Planety. Oprócz tego sieć zyskała nowe dżingle. Ponadto nowemu linerowi towarzyszyła kampania reklamowa "Born To Party".

  Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.Planeta Super Mix – seria kompilacji muzycznych wydawanych przez radio Planeta FM i wydawnictwo Magic Records w formie Various Artists. Muzyka zawarta w składankach miksowana jest przez DJ Mayomana, dawnego członka zespołu De Mono i Kult, a obecnie jednego z najlepszych DJ-ów produkujących mixy i sety w Polsce. Każda płyta od 17 maja 2004 roku była systematycznie wydawana co pół roku na południu Polski, aż do wydania "dwunastki". Na każdej płycie miksowanych jest ok. 50 najsłynniejszych i najchętniej słuchanych utworów.

  W lutym 2012 nastąpiły pewne zmiany w ramówce warszawskiej podsieci Planeta FM. Listę przebojów "Total Chart" nadawaną dotychczas od poniedziałku do piątku między 17:00 a 19:00 (w latach 2009 - 2012), przeniesiono na niedzielne popołudnie. Z kolei od poniedziałku do czwartku, w godzinach wieczornych można było słuchać publicystycznej audycji "Młodzi Głośni", poświęconej najnowszym zjawiskom i trendom popularnym wśród młodych ludzi. Głos w dyskusji również mogli zabierać radiosłuchacze.

  Radio ZET Chilli (do 1 września 2013 Chilli ZET) – polska stacja radiowa z siedzibą w Warszawie, należąca do grupy Eurozet. Nadaje muzykę jazz oraz chill out.Radio ZET Gold – sieć piętnastu lokalnych stacji radiowych, nadających w siedemnastu miastach Polski. Swój program - w formacie muzycznym classic hits - adresuje głównie do dojrzałych słuchaczy. Sieć należy do grupy radiowej Eurozet, obok rozgłośni takich jak Radio ZET, Radio ZET Chilli, Antyradio i Radio Plus. Główna siedziba Radia ZET Gold mieści się w Warszawie przy ul. Żurawiej 8. Radio ZET Gold rozpoczęło emisję 30 czerwca 2013, pojawiając się na częstotliwościach Planety FM, Radia Traffic FM i Radia Plus Toruń.

  30 czerwca 2013 o północy na dotychczasowych częstotliwościach Planety pojawiło się Radio ZET Gold, adresujące swój program głównie do dojrzałego odbiorcy. Od tamtej pory słuchanie Planety FM jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem internetu.

  W grudniu 2017 podjęto decyzję o przekształceniu strony Planety FM w portal informacyjno-rozrywkowy, który początkowo miał być poświęcony m.in. tematyce gier komputerowych. Od tamtej pory stream internetowy Planety jest dostępny na uruchomionej w lutym 2017 platformie streamingowej rozgłośni holdingu Eurozet - Radiostacja.pl.

  House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu WarehouseMłodzież – kategoria społeczna ludzi w wieku ok. 13-19 lat, będących do pewnego momentu pod opieką opiekuna prawnego, najczęściej rodzica.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Radio Planeta 99,6 FM oraz Radio Planeta 102,9 FM – dwie lokalne rozgłośnie radiowe nadające odpowiednio z Konina i Słupcy, obejmujące zasięgiem znaczną część wschodniej Wielkopolski. Wchodziły w skład sieci radiowej Planeta FM i należą do holdingu Eurozet.
  Media strumieniowe – technika dostarczania informacji multimedialnej na życzenie. Najpopularniejsze media strumieniowe opierają się na transmisji skompresowanych danych multimedialnych poprzez Internet. Nie należy mylić mediów strumieniowych z multimedialnymi formatami plików (AVI).
  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Radio Pogoda – nieistniejąca rozgłośnia radiowa z Łodzi. Nadawanie rozpoczęła 1 kwietnia 2005 roku w wyniku przekształcenia Radia Classic, które zmieniło nazwę w związku z planowanym wejściem na łódzki rynek stacji o podobnie brzmiącej nazwie – RMF Classic.
  Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, w województwie wielkopolskim, położone w Dolinie Konińskiej, nad rzeką Wartą. Siedziba powiatu konińskiego. Według danych GUS z czerwca 2012, w mieście zameldowanych jest 78 008 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.