• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plac Zbawiciela - film  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Piotr Nowak (ur. 2 marca 1976 w Stroniu Śląskim) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz reżyser przedstawień teatralnych.Gdynia - Festiwal Filmowy (do 2011 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni (do 1986 odbywał się w Gdańsku), podczas którego prezentowane są najlepsze polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą tego festiwalu są Złote Lwy.

  Plac Zbawicielapolski dramat filmowy z 2006 roku w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Film opowiada opartą na faktach historię warszawskiej rodziny, postawionej w trudnej sytuacji materialnej wobec bankructwa dewelopera. Beata (Jowita Budnik) oraz jej mąż Bartek (Arkadiusz Janiczek) są zmuszeni zamieszkać wraz z dwoma synami u jej władczej teściowej Teresy (Ewa Wencel), co wskutek wzajemnych napięć prowadzi do rodzinnej tragedii.

  Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) – państwowa instytucja kultury odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Instytut mieści się w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 21/23.Krzysztof Krauze (ur. 2 kwietnia 1953 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach.

  Plac Zbawiciela był debiutem fabularnym asystującej mężowi Joanny Kos-Krauze, stanowiącym powrót do porzuconych na krótko, na rzecz Mojego Nikifora, zainteresowań Krzysztofa Krauzego materią społeczną, mocno osadzoną w czasach współczesnych, która jest tematem wielu jego filmów. Film był debiutem fabularnym Wojciecha Staronia, który poprzednio pracował jako drugi operator przy Moim Nikiforze. Plac Zbawiciela został pozytywnie przyjęty przez krytyków, zdobywając główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów FabularnychZłote Lwy, a także Orła dla najlepszego filmu. Wielokrotnie nagradzane były również role Budnik oraz Wencel.

  Juliusz Jan Machulski (ur. 10 marca 1955 w Olsztynie) – polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra” (1988).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Film rozpoczyna się sceną, w której w mieszkaniu postarzałej Teresy, do której wprowadzili się przedtem jej syn Bartek oraz synowa Beata, dzwoni telefon. Odebrawszy telefon, Teresa dowiaduje się o tragedii związanej z synową, po czym wydobywa się z niej rozdzierający krzyk.

  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Tadeusz Lubelski, właśc. Karol Tadeusz (ur. 1 lipca 1949 w Gliwicach) – polski teoretyk i historyk filmu, krytyk, tłumacz.

  Akcja filmu przenosi się do idyllicznie przedstawionej Warszawy. Młoda kobieta Beata przemierza plac Zbawiciela wraz z dwójką złotowłosych synów, Dawidem i Adrianem, po drodze kupując kwiaty. Na co dzień Beata wychowuje dzieci, podczas gdy Bartek pracuje w firmie montującej klimatyzatory. Przed odebraniem kluczy, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, wprowadzają się do Teresy. Jednakże wychodzi na jaw, że deweloper zbankrutował, a pieniądze będące własnością Teresy przepadły. Młodzi zostają w mieszkaniu matki/teściowej przy placu Zbawiciela.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kazimiera Szczuka (ur. 22 czerwca 1966 w Warszawie) − polska feministka, historyk literatury i krytyk literacki, a także dziennikarka telewizyjna. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i była uczennica Marii Janion.

  Uwikłany w zależność od władczej Teresy, zazdrosnej o jej syna, Bartek zaczyna się pastwić psychicznie nad Beatą. Gdy ta wydaje 500 złotych na przedszkolne przybory dla dzieci, Bartek wszczyna awanturę i odbiera żonie kartę do bankomatu. Teściowa natomiast nie pozwala Beacie podjąć pracy, odmawiając odebrania dzieci z przedszkola. Wkrótce Bartek wyprowadza się do kochanki, wnosząc sprawę rozwodową. Zdesperowana Beata, gdy zostaje zmuszona do wyprowadzenia się z mieszkania teściowej, próbuje otruć synów, a sama podcina sobie żyły. Jednakże trójka zostaje odratowana, a Beacie za usiłowanie zabójstwa na dzieciach grozi piętnaście lat więzienia. Targany wyrzutami sumienia Bartek ostatecznie przedstawia autentyczną wersję wydarzeń, a biorąc winę na siebie zostaje postawiony w stan oskarżenia.

  Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Jowita Budnik – Beata
 • Arkadiusz Janiczek – Bartek
 • Ewa Wencel – Teresa
 • Dawid Gudejko – Dawid
 • Natan Gudejko – Adrian
 • Beata Fudalej – Edyta, sąsiadka Teresy, przyjaciółka Beaty
 • Zina Kerste – Hania, przyjaciółka Beaty
 • Zuzanna Lipiec – Irena, siostra Beaty
 • Krzysztof Bochenek – Wiktor, szwagier Beaty
 • Małgorzata Rudzka – Ola, szefowa Hani
 • Aleksander Mikołajczak – prawnik, przyjaciel Teresy
 • Jerzy Gudejko – przewodniczący
 • Piotr Nowak – Piotr, kolega Bartka
 • Dariusz Pick – mężczyzna na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej
 • Magdalena Gnatowska – straganiarka
 • Jarosław Budnik – Jeremi
 • Sławomir Jóźwik – członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej
 • Źródło: Filmpolski.pl.

  Ingmar Bergman, właściwie Ernst Ingmar Bergman (ur. 14 lipca 1918 r. w Uppsali, zm. 30 lipca 2007 r. na wyspie Fårö) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny, uważany za największego szwedzkiego artystę od czasu Strindberga (do bycia pod ogromnym wpływem którego się przyznawał) i jednego z największych artystów w historii kina obok Luisa Buñuela czy Federico Felliniego.Mój Nikifor – polski film fabularny z 2004 roku w reżyserii Krzysztofa Krauzego na podstawie pomysłu Joanny Kos-Krauze.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Magdalena Gnatowska (ur. 25 sierpnia 1968 w Grójcu) - polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Reżyser dubbingu współpracująca ze Studiem Sonica.
  Joanna Kos-Krauze (ur. 8 grudnia 1972 w Olsztynie) – polska reżyser i scenarzystka. Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych.
  Jowita Budnik z domu Miondlikowska (ur. 28 listopada 1973 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna i filmowa, laureatka Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Plac Zbawiciela.
  Najlepszy film to najważniejsza kategoria Polskich Nagród Filmowych, po raz pierwszy nagrodę w tej kategorii wręczono 21 czerwca 1999 roku (nagrodę przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został film Historia kina w Popielawach w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
  Złote Lwy – główna nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i (od 1987 roku) w Gdyni. Przyznawane są w konkursie głównym przez jury festiwalu dla najlepszego polskiego filmu od pierwszej edycji, czyli od 1974 roku.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Lars von Trier (ur. 30 kwietnia 1956 w Kopenhadze jako Lars Holbæk Trier) – duński reżyser filmowy, współtwórca manifestu Dogma 95, wzywającego do powrotu do minimalizmu w sztuce filmowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.