• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plac Powstańców Warszawy w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Godzina W (Wybuch) lub (Wystąpienie) – kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego o godz. 17:00, we wtorek 1 sierpnia 1944.60-cm Karl Gerät 040 i jego udoskonalona wersja 54-cm Karl Gerät 041 – najcięższy samobieżny moździerz, używany w czasie II wojny światowej. Wchodził w skład uzbrojenia armii niemieckiej.
  Prudential – warszawski wieżowiec, wybudowany w latach 1931-1933 w stylu art déco, jako siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential” (Przezorność).
  Gmach pod nr 1, w którym znajdują się siedziby Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego
  Dom Chłopa, obecnie siedziba Hotel Gromada Warszawa Centrum (nr 2)
  Siedziba programów informacyjnych Telewizji Polskiej (nr 7)

  Plac Powstańców Warszawy – plac w Śródmieściu Warszawy.

  Ulica Szpitalna w Warszawie – ulica warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od zbiegu ulic Brackiej i Kruczej do Placu Powstańców Warszawy (niegdyś aż do ul. Świętokrzyskiej).Komisja Nadzoru Finansowego, KNF – centralny organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Powołany na mocy ustawy z dnia 21 lipca 2006 o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów.

  W swojej historii plac kilkukrotnie zmieniał nazwę. Obecną nadano we wrześniu 1957.

  Historia[]

  Plac wytyczony został w latach 1823–1826 pomiędzy ulicami Szpitalną, Świętokrzyską i Warecką oraz obecnymi Sienkiewicza i Moniuszki. W 1839 otrzymał nazwę Plac Dzieciątka Jezus od istniejącego tu od roku 1758 szpitala Dzieciątka Jezus (przeniesionego w latach 1898–1901 na Ochotę pomiędzy ulice Lindleya, Starynkiewicza i Nowogrodzką).

  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  W 1870 plac został przemianowany na plac Warecki. W 1901 roku na miejscu szpitala zbudowano kamienice czynszowe, po przeciwnej stronie placu zaś w 1860 stację pocztową, zastąpioną w latach 1912–1916 przez gmach Poczty Głównej.

  Plac był pierwotną lokalizacją pomnika Fryderyka Chopina.

  W 1921 roku w setną rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego plac otrzymał nazwę plac Napoleona, a na samym placu postawiono jego pomnik, później rozebrany. Monument Napoleona odsłonięto na placu ponownie w 2011.

  Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) – organ państwowy sprawujący kontrolę funkcjonowania i bezczynności lokalnej i regionalnej administracji publicznej pod względem zgodności z Konstytucją RP, prawem unijnym i ustawami. Kontroli tej podlegają organy samorządu terytorialnego i zawodowego, terenowe organy administracji rządowej oraz inne podmioty w zakresie wykonywania funkcji administracji publicznej (np. rektor uniwersytetu).Narodowy Bank Polski (NBP) – polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

  W latach 1931–1933 przy placu zbudowano 16-piętrowy wieżowiec Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential. Pierwszy w Polsce drapacz chmur o wysokości 66 metrów w 1938 zyskał Eksperymentalną Stację Telewizyjną na 16. piętrze, a na dachu postawiono 27-metrową antenę nadawczą, skąd zaczęto od 5 października 1938 roku nadawanie próbnych programów.

  Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie – secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą.Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria.

  18 września 1939 Prudential spłonął w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego.

  Powstanie warszawskie i walki na placu Napoleona zaczęły się już około 16, czyli prawie godzinę przed ustaloną godziną „W”. Budynek Prudentialu został zajęty przez powstańców i pozostawał w ich rękach do końca powstania. Z jego okien ostrzeliwano zajęty przez Niemców gmach Poczty Głównej, który został zdobyty 2 sierpnia. Budynek jako najwyższy w Warszawie mocno ucierpiał od nalotów i ostrzału artyleryjskiego. Np. pocisk z moździerza Karl-Geraet „Ziu” kalibru 600 mm, o masie 1,5 tony wystrzelony w 1944, znaleziono jako niewybuch podczas budowy II linii metra w 2012.

  Ulica Warecka w Warszawie – ulica warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od Placu Powstańców Warszawy do Nowego Światu.Pomnik Napoleona Bonaparte – pomnik Napoleona Bonaparte na placu Powstańców Warszawy (noszącym w przeszłości również nazwę placu Napoleona) w Warszawie, u wylotu ul. Wareckiej. Jest to trzeci pomnik Napoleona w Warszawie.

  Po 1945 placu nie odbudowano praktycznie w przedwojennej formie poza budynkiem Prudentialu, który w latach 1954–2002 mieścił Hotel Warszawa.

  W 1979 na placu odsłonięto płytę-pomnik upamiętniającą walki batalionu „Kiliński” podczas powstania warszawskiego.

  W 2014, w związku z 70. rocznicą powstania warszawskiego, nawierzchnia placu została wyremontowana. Posadzono również 2,8 tys. krzewów i kwiatów.

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).Ulica Gabriela Piotra Boduena – ulica w Śródmieściu Warszawy, biegnąca od placu Powstańców Warszawy do ul. Jasnej.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (ul. Boduena 3/5)
 • Pomnik Napoleona Bonaparte
 • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (nr 1)
 • Komisja Nadzoru Finansowego (nr 1)
 • Dom Chłopa (Hotel Gromada Warszawa Centrum, nr 2)
 • Telewizja Polska (nr 7)
 • Prudential (nr 9)
 • Pomnik Powstańców Warszawy
 • Narodowy Bank Polski (Oddział Okręgowy w Warszawie, nr 4)
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 385. ISBN 83-86619-97X.
  2. Hanna Kotkowska-Bareja: Pomnik Chopina. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970, s. 8, 14.
  3. Kolejny niewybuch znaleziony na budowie metra w Warszawie – Wiadomości – WP.PL.
  4. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 677. ISBN 83-01-08836-2.
  5. Tomasz Demiańczuk: Zielono na placu Powstańców Warszawy. W: Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl, 23 lipca 2014. [dostęp 2014-09-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • O placu na stronie czasopisma „Mówią wieki”
 • Ochota – jedna z dzielnic Warszawy, położona w najbliższym sąsiedztwie centrum miasta. Jej geometryczny środek stanowi skrzyżowanie ulic Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz ulicy Białobrzeskiej. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy (9448 osób/km²).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Pomnik Powstańców Warszawy – pomnik znajdujący się na warszawskim pl. Powstańców Warszawy. Odsłonięty 1 sierpnia 1979. Jego autorem jest Andrzej Domański. Na pomniku znajduje się napis: Na tym placu 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 Kompanie Batalionu „Kiliński” Armii Krajowej rozpoczęły heroiczne walki Powstania Warszawskiego.
  Napoléon Bonaparte (pierwotnie wł. Napoleone Buonaparte), Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821, o 17:49, w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) – pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.