• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plac Krasińskich w Warszawie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Marcin Zaleski (ur. 1796 w Krakowie, zm. 16 września 1877 w Warszawie) – polski malarz, przedstawiciel neoklasycyzmu, najwybitniejszy polski wedutysta XIX wieku. Malował głównie widoki Warszawy, a także Krakowa, Wilna i Kowna.
  Teatr Narodowy na placu Krasińskich na rysunku Zygmunta Vogla, ok. 1791
  Świątynia przebudowana na sobór Trójcy Świętej, widoczna jedna ze studzien Chrystiana Piotra Aignera, ok. 1885
  Plac Krasińskich, przełom XIX i XX wieku, po lewej nieistniejący pałac Badenich
  Pomnik Jana Kilińskiego, ustawiony ponownie w latach 1946–1959 na placu Krasińskich
  Upamiętnienie włazu do kanału, którym w 1944 podczas powstania warszawskiego ewakuowali się obrońcy Starego Miasta i ludność cywilna

  Plac Krasińskich – plac znajdujący się w Śródmieściu Warszawy.

  Bonawentura Solari (ur. 1735, zm. po 1805), architekt polski. Syn Antoniego. Był majorem wojska litewskiego, 1775 nobilitowany. Dzieła: plany na Teatr Narodowy przy ul. Długiej w Warszawie, domy przy ul. Świętojerskiej, należące do Ryxa, kamerdynera Stanisława Augusta Poniatowskiego (zburzone), odbudowa zachodniej elewacji katedry poznańskiej (1789).Katedra Polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski w Warszawie – kościół garnizonowy przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.

  Plac jest położony pomiędzy ulicami Długą i wylotem ulicy Miodowej, a ulicami Świętojerską i Bonifraterską.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Ważniejsze obiekty
 • 3 Obiekty nieistniejące
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.
  Pałac Raczyńskich – pałac znajdujący się na Nowym Mieście w Warszawie przy ul. Długiej 7, położony pomiędzy ulicami: Długą, Kilińskiego, Podwale oraz budynkami dawnego klasztoru paulinów.
  Katedra polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski – kościół garnizonowy znajdujący się przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.
  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
  Pałac Badenich w Warszawie – nieistniejący warszawski pałac, wzniesiony w latach 1837–1838 dla hrabiego Ignacego Badeniego. Pałac do 1944 r. stał na Placu Krasińskich pod numerem 3, hip 549A, pomiędzy ulicą Długą a Pałacem Krasińskich. Dziś (2012) w jego miejscu znajduje się pusty plac częściowo porośnięty drzewami.
  Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.
  Batalion im. Stefana Czarnieckiego, lub od pseudonimu dowódcy Batalion "Gozdawa" - oddział bojowy Armii Krajowej walczący w powstaniu warszawskim na Starym Mieście, a od września w Śródmieściu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.