• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa artystyczna powstała w 1920 roku. Ulokowana jest przy ul. Święty Marcin 87 w dawnym Domu Ewangelickim - Evangelisches Vereinhaus, zaprojektowanym w latach 1907-1908 przez architekta Johannesa z Charlottenburga.Wilhelm II (ur. 27 stycznia 1859 w Poczdamie, zm. 4 czerwca 1941 w Doorn w Holandii) – ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów.
  Hermann Joseph Stübben (ur. 10 lutego 1845 w Hülchrath, zm. 8 grudnia 1936 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecki urbanista i architekt.

  Plac Adama Mickiewicza – centralny plac Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu.

  Plac, wraz z całym otaczającym go założeniem urbanistycznym, powstał w miejscu likwidowanych obwarowań Twierdzy Poznań, na ich zachodnim odcinku, zwłaszcza w szeroko rozumianym rejonie Bramy Berlińskiej. Pierwszy plan rozwoju budownictwa monumentalnego na tym terenie powstał w 1890 (radca budowlany Heinrich Grüder). Następną wersję w 1903 sporządził Joseph Stübben. W 1904 cesarz Wilhelm II Hohenzollern powołał Królewską Komisję Rozbudowy Poznania, która zajęła się realizacją planów. 20 sierpnia 1910 miasto zyskało tytuł Rezydencjonalnego Miasta Poznań, w tym też dniu uroczyście poświęcono Zamek Cesarski.

  Adam Mickiewicz był w Wielkopolsce bardzo popularny. W 1828 roku ukazało się pierwsze wydanie poznańskie całej jego dotychczasowej twórczości, a w 1832 roku drugie. Tutaj mieszkał jego brat Franciszek, który osiadł na stałe jako rezydent u Jana Grabowskiego w Łukowie pod Obornikami. W sierpniu 1831 Mickiewicz starał się przedostać do powstania listopadowego. Po nieudanej próbie przebywał w Wielkopolsce do lutego 1832 roku. Od tego czasu utrzymywał stałą korespondencję z Janem Grabowskim, Konstancją Lubieńską, Celiną Działyńską oraz Klaudyną Potocką.Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu (nazywany także pomnikiem Wdzięczności lub pomnikiem Chrystusa Króla) – istniejący w latach 1932-1939 pomnik, będący wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę.

  Płyta placu jest wyłożona kostką bazaltową o bardzo charakterystycznym, abstrakcyjnym wzorze. Deseń ten pochodzi z czasów powojennych. Na placu i w jego bezpośrednim otoczeniu znajdują się (od północy, zgodnie z kier. ruchu wsk. zegara):

 • Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • Park Adama Mickiewicza,
 • Pomnik Ofiar Czerwca 1956 „Jedność”, 1981, rzeźbiarz Adam Graczyk i architekt Włodzimierz Wojciechowski,
 • Zamek Cesarski (wraz z Ogrodem Zamkowym), 1905-1910, architekt Franz Schwechten,
 • Ziemstwo Kredytowe (Posener Landschaft), 1910, architekt Franz Schwechten,
 • Aula Nova, 2006, architekt Jerzy Gurawski
 • Akademia Muzyczna (dawny Dom Ewangelicki - Evangelisches Vereinhaus),1907-1908, architekt Johannes z Charlottenburga, wraz ze skrzydłem wschodnim, 1997, architekt Jerzy Gurawski
 • Collegium Minus (dawna Akademia Królewska), 1905-1910, architekt Edward Fürstenau,
 • Instytut Higieny (w głębi), 1912, architekt Fritz Teubner.
 • Do 1919 na placu stał Pomnik Ottona von Bismarcka. W latach 19321939 w jego miejscu stał Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa (tzw. Pomnik Wdzięczności).

  Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) – zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa – 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana a obiekty są własnością miasta lub zajmowane są przez prywatne firmy.Włodzimierz Wojciechowski (ur. 1932) – polski archeolog, specjalizujący się w archeologii pradziejowej i młodszej epoce kamienia.


  Plac Adama Mickiewicza (2006)
  Plac Adama Mickiewicza (2006)

  Bibliografia[]

 • Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ISBN 978-83-7445-018-8
 • Praca zbiorowa, Poznań - przewodnik po zabytkach i historii, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2003, ISBN 83-87847-92-5
 • Aula Nova – aula koncertowa znajdująca się przy ul. Św. Marcin i pl. Stefana Stuligrosza, należąca do Akademii Muzycznej w Poznaniu.Brama Berlińska w Poznaniu (niem. Berliner Tor) – zachodnia, główna brama poznańskiej twierdzy poligonalnej, wzniesiona w latach 1843-1849 według projektu sygnowanego przez dyrektora budowy Twierdzy Poznań, kpt. Reichela, w stylu historystycznym, w formach neoromańskich z elementami neogotyku. Znajdowała się pod prawym barkiem Kawalieru V Stockhausen i została uroczyście otwarta 26 sierpnia 1850. W latach 1867-1869, na skutek przebudowy, bramę przekształcono z trój- w czwórprzelotową. Po zniesieniu lewobrzeżnego rdzenia poligonalnego, rozebrano ją ok. 1905 roku. Obecnie miejsce zajmowane przez bramę znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ul. Święty Marcin i Kościuszki, pomiędzy Zamkiem Cesarskim a budynkiem Poczty Głównej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Franz Schwechten (ur. 12 sierpnia 1841 w Kolonii, zm. 11 sierpnia 1924 w Berlinie) – niemiecki architekt tworzący w stylu neoromańskim.
  Ziemstwo Kredytowe – monumentalny budynek w sytlu neoromańskim, zlokalizowany w centrum Poznania, przy ul. Święty Marcin róg Alei Niepodległości.
  Park Adama Mickiewicza - zabytkowy park miejski w Poznaniu, na terenie Dzielnicy Cesarskiej. Jeden z najokazalszych parków w mieście, stanowiący jądro Dzielnicy Cesarskiej, zlokalizowany pomiędzy ulicami Fredry, Wieniawskiego, Święty Marcin i Aleją Niepodległości.
  Pomnik Ottona von Bismarcka w Poznaniu – nieistniejący monument upamiętniający Ottona von Bismarcka, stojący do 1919 na obecnym Placu Mickiewicza w Poznaniu, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Ogród Zamkowy - dawny prywatny ogród rezydencjonalny, zlokalizowany w Poznaniu, przy północnej elewacji Zamku Cesarskiego. Został założony wraz z zamkiem dla cesarza Wilhelma II w widłach Alei Niepodległości i ul. Fredry. Integralną jego część stanowił Ogród Różany (zwany też Dziedzińcem Różanym). Ogród Zamkowy był dawniej zamknięty i odgrodzony od ulicy kutymi ogrodzeniami.
  Jerzy Karol Gurawski (ur. 4 września 1935 we Lwowie) - polski projektant przestrzeni - architekt i scenograf, wykładowca Politechniki Poznańskiej, laureat Honorowej Nagrody SARP z 2007, często z uwagi na swoje osiągnięcia nazywany "Profesorem".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.