Pizzeria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawna pizzeria w Neapolu

Pizzeria – lokal gastronomiczny, specjalizujący się w przyrządzaniu i serwowaniu pizzy.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pizza Hut – jedna z największych sieci restauracyjnych typu casual dining na świecie. Właścicielem marki Pizza Hut jest Yum! Brands, Inc. (zlokalizowany w Dallas, Teksas, USA). Franczyzobiorcą Yum! i właścicielem restauracji Pizza Hut w Polsce jest europejska spółka AmRest Holdings SE notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wiele pizzerii, oprócz sprzedaży pizzy w lokalu, prowadzi sprzedaż przez telefon oraz strony internetowe – pizze dostarczane są przez dostarczycieli bezpośrednio do mieszkań lub biur klientów.

Pierwsza pizzeria w Stanach Zjednoczonych powstała w 1905 w Nowym Jorku. Początek szerokiej popularności tego typu lokali przypada na lata po drugiej wojnie światowej. Z czasem powstają lokalne, a następnie międzynarodowe sieci pizzerii, takie jak Pizza Hut (pierwsza restauracja w 1958), Domino’s Pizza (1960) czy Telepizza (1987).

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Pierwszy lokal w Polsce serwujący pizzę powstał 8 marca 1975 roku w Słupsku przy barze „Poranek“. Pomysł na pizzerię został zaczerpnięty bezpośrednio z Włoch przez lokalnego gastronoma Tadeusza Szołdra, podczas jednej z jego wizyt służbowych w tym kraju. Pizzeria działa do dzisiaj.

Pizza – potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Często uznawana za fast food. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, znacznie później zaczęto także używać ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno.Domino’s Pizza, Inc. – amerykańska sieć pizzerii działająca na rynku międzynarodowym. Spółka powstała w 1960 roku, a jej siedziba mieści się w Ann Arbor, w stanie Michigan. Podstawowym produktem oferowanym przez Domino’s Pizza są pizze, choć w ofercie znajdują się także inne dania, przystawki oraz desery. Działalność przedsiębiorstwa obejmuje dostawę zamówień do klienta.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pizzeria. sjp.pwn.pl. [dostęp 2017-01-13].
  2. Pizza (ang.). britannica.com. [dostęp 2017-01-13].
  3. Our story (ang.). pizzahut.com. [dostęp 2017-01-13].
  4. History (ang.). dominos.com/. [dostęp 2017-01-13].
  5. Company (ang.). telepizza.com/. [dostęp 2017-01-13].
  6. Pierwsza pizzeria w Polsce (pol.). pizzaslupsk.info. [dostęp 2018-06-02].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

Telepizza - sieć restauracji typu casual dining z pizzą, założona w 1987 roku w Hiszpanii przez Leopolda Fernandeza Pujals. Obecnie firma działa, oprócz Hiszpanii, także w Portugalii, Polsce, Chile, Kolumbii, Chinach, Gwatemali, Salwadorze i Peru. Firma od początku oferuje bezpłatny dowóz pizzy do klienta (w ograniczonej strefie wokół pizzerii).
Reklama