• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pittsburgh Steelers

  Przeczytaj także...
  Philadelphia Eagles – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Filadelfii w stanie Pensylwania. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Wschodniej NFC w konferencji NFC w lidze NFL.Super Bowl XL był czterdziestym Finałem o Mistrzostwo NFL w zawodowym futbolu amerykańskim, rozegranym 5 lutego 2006, na stadionie Ford Field, w Detroit, w stanie Michigan.
  Niebieskie kołnierzyki (ang. blue collars) - termin wprowadzony w amerykańskiej socjologii na określenie pracowników produkcyjnych lub administracyjnych niższego szczebla.

  Pittsburgh Steelers - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji AFC ligi NFL.

  Steelers są najstarszą i najbardziej utytułowaną franczyzą w konferencji. Drużyna pojawiła się w sześciu finałach ligi i jest jednym z trzech pięciokrotnych zwycięzców Super Bowl, obok San Francisco 49ers i Dallas Cowboys. Steelers pojawili się w trzynastu mistrzostwach konferencji AFC. Byli też gospodarzami największej liczby finałów konferencji w całej lidze NFL. Drużyna Steelers, jako jedyna w historii ligi NFL, weszła do fazy play-off z szóstego, najgorszego miejsca w konferencji, by następnie wygrać wszystkie mecze, łącznie z finałem Super Bowl XL, po zwycięstwie nad Seattle Seahawks.

  Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.

  Zespół powstał pod nazwą Pittsburgh Pirates, by razem z Philadelphia Eagles oraz Cincinnati Reds (obecnie nieistniejącym) dołączyć w roku 1933 do ligi NFL jako drużyny rozszerzające. Pirates byli spadkobiercami tradycji innej drużyny z Pittsburgha, pierwszego zawodowego zespołu w historii futbolu, który byłby wciąż aktywny w tym czasie, gdyby nie restrykcyjne prawa moralne (tzw. blue laws) wprowadzone w niektórych stanach, zabraniające jakichkolwiek zajęć fizycznych w niedziele, zatem stojące w konflikcie z niedzielnymi meczami NFL. Nazwa Pirates została zmieniona na Steelers w roku 1941 w uznaniu pozycji przemysłu stalowego miasta i etyki zawodowej "niebieskich kołnierzyków", stanowiących dużą część kibiców drużyny. Dodatkowo szefostwo klubu chciało odróżnić go od zawodowej drużyny baseballowej noszącej tę samą nazwę.

  Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Seattle Seahawks – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Seattle, w stanie Waszyngton. Seahawks zostali zgłoszeni do NFL w 1976 roku, a po reformacji systemu rozgrywek w 2002 roku, przydzielono ich do Dywizji Zachodniej NFC. Obecnie, największym osiągnięciem drużyny jest zwycięstwo w konferencji NFC w 2005 roku. W tym samym roku, wystąpili oni po raz pierwszy w Super Bowl, gdzie na stadionie w Detroit ulegli drużynie Pittsburgh Steelers.

  Przypisy

  1. Pittsburgh był miastem goszczącym pierwsze mecze drużyn zawodowych w historii futbolu, w latach 90. XIX wieku.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Pittsburgh Steelers (ang.)
 • Pittsburgh Post-Gazette Steelers (ang.)
 • Pittsburgh Steelers w Sports E-Cyclopedia (ang.)
 • San Francisco 49ers − zawodowy zespół futbolu amerykańskiego grająca w San Francisco, w stanie Kalifornia. Siedziba klubu i obiekty treningowe znajdują się w Santa Clara. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji NFC ligi NFL.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).
  Franczyza (ang. franchise) – system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.
  Dallas Cowboys – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Irving w stanie Teksas. Pięciokrotny mistrz całej ligi NFL w latach: 1971, 1977, 1992, 1993, 1995. Swoje domowe mecze rozgrywają na Cowboys Stadium w Arlington w Teksasie. Cowboys są drużyną NFL od 1960. W artykule z wrześniowego Forbesa uznani są za najdroższą (1,7 mld $) drużynę sportową na świecie wyprzedzając Washington Redskins (1,6 mld $).
  National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.
  American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.