• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pittsburgh Pirates  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Skład zespołu
 • 3 Sukcesy
 • 4 Zastrzeżone numery
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Pittsburgh Alleghenies w 1888 roku.
  Forbes Field w 1910 roku.
  Three Rivers Stadium.
  PNC Park.

  Klub powstał w 1882 roku pod nazwą Pittsburgh Alleghenies i dołączył do American Association; początkowo swoje mecze rozgrywał na Exposition Park. Pięć lat później zespół wstąpił w szeregi National League i 30 kwietnia 1887 rozegrał pierwszy mecz; przeciwnikiem była drużyna Chicago White Stockings, a spotkanie obejrzało 10 tysięcy widzów. W grudniu 1891 klub zmienił nazwę na Pittsburgh Pirates.

  National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.

  W 1903 Pirates uzyskali awans do World Series, w których ulegli Boston Americans 3–5 (grano wówczas do pięciu wygranych meczów). W marcu 1909 rozpoczęto budowę nowego stadionu Forbes Field, a pierwszy mecz rozegrano na nim 30 czerwca 1909. W tym samym roku "Piraci" po raz pierwszy w historii klubu zdobyli mistrzowski tytuł, po pokonaniu w World Series Detroit Tigers 4–3. Kolejne mistrzostwo zespół wywalczył w 1925, kiedy to wygrał z Washington Senators 4–3. Dwa lata później Pirates ulegli w World Series, mającym w składzie między innymi Babe Rutha i Lou Gehriga New York Yankees 0–4.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.William Stanley Mazeroski (ur. 5 września 1936) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego przez 17 sezonów w Pittsburgh Pirates.

  W 1960 Pirates zwyciężyli w World Series po raz trzeci; w siódmym, decydującym meczu rozgrywanym na Forbes Field, w drugiej połowie dziewiątej zmiany przy stanie 9–9 zwycięskiego home runa zdobył Bill Mazeroski. W kwietniu 1968 rozpoczęto budowę nowego, mogącego pomieścić 47 952 widzów, obiektu Three Rivers Stadium, którego do użytku oddano w 1970; całkowity koszt budowy wyniósł 55 milionów dolarów. W sezonach 1971 i 1979 Pirates wygrywali World Series 4–3 (dwukrotnie z Baltimore Orioles).

  Cincinnati Reds – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Cincinnati w stanie Ohio. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).

  W latach 1990–1992 Pirates trzykrotnie przegrywali w National League Championship Series, zaś od 1993 do 2012 ani razu nie uzyskali dodatniego bilansu zwycięstw i porażek. 9 kwietnia 2001 zespół rozegrał pierwszy mecz na wybudowanym kosztem 216 milionów dolarów stadionie PNC Park; obiekt może pomieścić 38 362 widzów.

  Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.George Herman Ruth Jr., znany jako Babe, The Bambino, The Sultan of Swat (ur. 6 lutego 1895 w Baltimore, zm. 16 sierpnia 1948 w New York) – amerykański zawodowy baseballista (1914-1935), bohater popularnego przesądu, tzw. klątwy Bambino.

  W sezonie 2013 Pirates uzyskali awans do postseason po raz pierwszy od 21 lat. Po pokonaniu Cincinnati Reds w ramach Major League Baseball Wild Card Game, Pirates przegrali w National League Division Series z St. Louis Cardinals 2–3 w serii best-of-five.

  9 maja 2015 w meczu przeciwko St. Louis Cardinals na PNC Park Pirates, jako pierwszy zespół w historii Major League Baseball, rozegrał potrójny aut w kombinacji 4–5–4 (druga baza–trzecia baza–druga baza).

  Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Detroit Tigers - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League. Ma siedzibę w Detroit w stanie Michigan. Jest jedną z 4 drużyn grających w American League obok Boston Red Sox, Chicago White Sox oraz Cleveland Indians, która nadal znajduje się w mieście utworzenia drużyny.
  PNC Park – stadion baseballowy w Pittsburghu, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Pittsburgh Pirates. Jego pojemność wynosi 38 362. To trzeci najmniejszy stadion w Major League Baseball.
  Chicago Cubs – amerykańska drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League. Ma siedzibę w Chicago w stanie Illinois. Dwukrotny zwycięzca w World Series. Cubs są określani przez fanów i media jako The North Siders, ponieważ stadion Wrigley Field mieści się na północy miasta Chicago; inny przydomek zespołu to The Cubbies.
  National League Championship Series (NLCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do National League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do National League Championship Series, zaś wygrany zespół w NLCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.
  Potrójny aut (ang. triple play) – w baseballu zagrywka drużyny broniącej, która polega na wyeliminowaniu (wyautowaniu) trzech zawodników w jednej akcji, pod warunkiem że nie popełniono błędu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.