• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pistolet P08 Parabellum  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  7,65 × 21 mm Parabellum (7,65 Parabellum, .30 Luger, 7,65 Luger-Borchardt) – niemiecki nabój pistoletowy. Zmodyfikowana wersja naboju 7,65 mm Borchardt skonstruowanego przez Hugo Borchardta dla pistoletu Borchardt C93. Popularność zdobył wraz z pistoletem Parabellum skonstruowanym przez Georga Lugera. Nabój 7,65 mm Parabellum stał się podstawą do skonstruowania 9 mm Parabellum.Georg Johann von Luger (ur. 6 marca 1849 w Steinach am Brenner, Austria, zm. 22 grudnia 1923) – konstruktor broni, znany przede wszystkim jako twórca słynnego pistoletu Parabellum (Luger).

  P08 Parabellumpistolet samopowtarzalny konstrukcji niemieckiej z okresu przed I wojną światową. Potocznie nazywany też Luger od nazwiska konstruktora. W armii niemieckiej zastąpił Reichsrevolver M1879. Nazwa pochodzi od łacińskiego powiedzenia „si vis pacem, para bellum” – jeśli chcesz pokoju, przygotowuj wojnę.

  Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Służba
 • 3 Konstrukcja
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maxim – rodzina karabinów maszynowych, której pierwowzorem był ciężki karabin maszynowy Hirama Maxima skonstruowany w 1883 roku. Była to broń skomplikowana, droga w produkcji i wymagająca dobrze wyszkolonej obsługi, ale przewyższająca pod każdym względem używane wcześniej kartaczownice.
  Reichsrevolver M1879 (niem. Komissionrevolver, Reichsrevolver) - rewolwer wprowadzony do uzbrojenia armii Cesarstwa Niemieckiego w 1879 roku.
  9 × 19 mm Parabellum (9 × 19 mm Luger, 9 × 19 mm NATO) − nabój pistoletowy kaliber 9 mm, o długości łuski 19,15 mm (9 × 19 mm). Jest to obecnie najpopularniejszy na świecie nabój pistoletowy, używany w większości typów pistoletów wojskowych i policyjnych oraz pistoletów maszynowych.
  Celownik – urządzenie służące do wyznaczania elementom broni odpowiadającym za początkowy kierunek lotu pocisku takiego położenia, aby tor pocisku przechodził przez cel. Ze względu na przeznaczenie celowniki dzielą się na:
  Krótki odrzut lufy – sposób działania automatyki broni palnej gazodynamicznej. Wykorzystuje odrzut lufy w czasie strzału w celu uruchomienia automatyki broni, tj. jej przeładowania (usunięcia łuski, wprowadzenia nowego naboju do komory nabojowej oraz napięcia sprężyny iglicznej). W momencie wystrzału zamek jest połączony z lufą systemem ryglowym realizowanym na różny sposób:
  Borchardt C93 – pistolet samopowtarzalny skonstruowany przez Hugo Borchardta. Jeden z pierwszych produkowanych seryjnie pistoletów samopowtarzalnych.
  Hugo Borchardt (ur. 6 czerwca 1844 w Magdeburgu, zm. 8 maja 1924 w Berlinie-Charlottenburgu) – niemiecki inżynier, konstruktor broni palnej. Skonstruował pistolet Borchardt C93 i karabin Sharps-Borchardt model 1878.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.