Piroksykam (ang. Piroxicam) – niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy oksykamów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jego działanie polega głównie na hamowaniu cyklooksygenazy. Stosowany przeważnie w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dość często (ok 30%) u pacjentów przyjmujących przewlekle piroksykam występują działania niepożądane, najczęściej są to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
Rumień wielopostaciowy (erythema multiforme, EM) - zespół nadwrażliwości na różnorodne czynniki (infekcyjne, chemiczne, leki) o różnym nasileniu. W zależności od przebiegu rozróżnia się trzy formy:Niedokrwistość aplastyczna, aplazja szpiku, anemia aplastyczna – (łac. anaemia aplastica, ang. aplastic anaemia – AA) – to stan, w którym dochodzi do niewydolności szpiku kostnego, wskutek jego hipoplazji lub aplazji prowadząca do pancytopeni czyli obniżenia ilości wszystkich linii komórek krwi, to znaczy erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Występuje z częstością 1–2/1000 000 osób/rok w krajach zachodnich, a w Japonii, południowo-wschodniej Azji i w Chinach częściej. Może wystąpić w każdym wieku, ale największa zachorowalność występuje między 15 a 25 rokiem życia oraz po 60 roku życia, z przewagą u mężczyzn. Pierwszy opis tej choroby pochodzi z 1888 i został podany przez Ehrlicha.
Mechanizm działania[ | edytuj kod]
Hamowanie działalności cyklooksygenazy typu 1 (COX-1) oraz cyklooksygenazy typu 2 (COX-2), odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn prozapalnych.
Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.Niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ, NSLPZ (ang. Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs, NSAIDs) – to szeroka, niejednorodna grupa leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ich działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy prostaglandynowej (COX). Nazywane są niesteroidowymi ze względu na strukturę, odmienną od innych leków mających właściwości przeciwzapalne – kortykosteroidów.
Hamuje agregację płytek krwi.
Jest metabolizowany w wątrobie poprzez hydroksylację pierścienia pirydolowego łańcucha bocznego i sprzęganie z kwasem glukuronowym.
choroba zwyrodnieniowa stawów
reumatoidalne zapalenie stawów
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
dna moczanowa
bolesne miesiączkowanie
przeciwbólowo po niewielkich zabiegach dentystycznych, ortopedycznych i chirurgicznych
Przeciwwskazania[ | edytuj kod]
nadwrażliwość na lek
astma aspirynowa
czynna choroba wrzodowa
Ostrożnie:
Kwas glukuronowy (z gr. γλυκερός – słodki) – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów uronowych, pochodna glukozy zawierająca grupę karboksylową (-COOH) przy atomie węgla C6 glukozy (powstaje w reakcji utleniania węgla C6 glukozy). Naturalnie występuje w konfiguracji D.Zespół nerczycowy, zespół nefrotyczny (łac. syndroma nephroticum, ang. nephrotic syndrome) – zespół objawów chorobowych wywołany nadmierną nieskompensowaną utratą białka z moczem. Stan ten nazywa się białkomoczem: w przypadku zespołu nerczycowego przekracza ilość 3,5 g/dobę lub 50 mg/kg masy ciała/dobę. Do objawów choroby należą obok białkomoczu hipoalbuminemia, lipiduria, hiperlipidemia, obrzęki i przesięki do jam ciała. Do zespołu nerczycowego może doprowadzić każdy stan chorobowy przebiegający z białkomoczem.
niewydolność nerek
niewydolność wątroby
choroba wrzodowa w wywiadzie
niewyrównana niewydolność serca
nadciśnienie tętnicze
choroby nerek
obrzęki
zaburzenia krzepnięcia krwi
osoby w podeszłym wieku
Działania niepożądane[ | edytuj kod]
zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego
zapalenie jamy ustnej
owrzodzenia
zapalenie żołądka
brak apetytu
bóle brzucha
nudności
zaparcia
wzdęcia
niestrawność
wymioty
zaburzenia czynności wątroby
żółtaczka
krwawienia z przewodu pokarmowego
zaburzenia hematologiczne:
niedokrwistość
leukopenia
eozynofilia
małopłytkowość
aplazja szpiku
obrzęki
zawroty głowy
senność
zmiany skórne:
świąd
osutka
rumień wielopostaciowy
zespół Stevensa-Johnsona
martwica toksyczna rozpływna naskórka
wyprysk pęcherzowy
zaburzenia czynności nerek:
krwiomocz
białkomocz
śródmiąższowe zapalenie nerek
zespół nerczycowy
kłębuszkowe zapalenie nerek
hiperkaliemia
martwica brodawek nerkowych
niewydolność nerek
depresja
szum w uszach
złe samopoczucie
bóle głowy
Stosowanie w trakcie ciąży i karmienia[ | edytuj kod]
Kategoria B. W okresie okołoporodowym – D. W I i II trymestrze ciąży stosować tylko w razie zdecydowanej konieczności. Nie stosować w III trymestrze i okresie karmienia piersią.
Układ pokarmowy, układ trawienny (łac. systema digestorium) – układ narządów zwierząt służący do pobierania, trawienia i wchłaniania pokarmu oraz usuwania niestrawionych resztek.Nudności (stgr. ναυτεία, łac. nausea, vomitus, ang. nausea) – nieprzyjemne, niebolesne, subiektywne odczucie silnej potrzeby zwymiotowania. Mogą mu towarzyszyć: ślinotok, tachykardia, zblednięcie skóry i potliwość. Nudności zazwyczaj poprzedzają wymioty i odruchy wymiotne, chociaż mogą występować niezależnie.
Według zaleceń lekarza.
Apo-Piroxicam
Feldene
Flamexin
Hotemin
Piroxicam
Indeks leków Medycyny Praktycznej 2006. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2006, s. 511-512. ISBN 83-7430-060-4.
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Wzdęcie, bębnica (stgr. τύμπανο) – objaw chorobowy związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.Obrzęk - (łac. oedema) stwierdzane w badaniu fizykalnym gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Powstaje na skutek zaburzenia równowagi między czynnikami dążącymi do zatrzymania płynu w naczyniach oraz czynników prowadzących do przedostawania się płynu poza ich światło. Obrzęk może być spowodowany zgromadzeniem przesięku lub wysięku.