• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pirmasens

  Przeczytaj także...
  Obuwie – część ubioru, okrycie stopy oraz często dalszej części nogi. Składa się z podeszwy i cholewki. Najczęstszym materiałem była skóra, chociaż spotyka się również obuwie tekstylne, gumowe czy drewniane. Zmiany w formie zależą od kształtu przedniej części przyszwy i noska oraz od wysokości i kształtu obcasa. Pirmin, Pirminius (ur. ok. 690 w okolicach Narbony w państwie Franków, zm. 3 listopada 753 w Hornbach koło Zweibrücken) - misjonarz i towarzysz św. Wilibrorda w Ardenach, biskup misyjny, święty Kościoła katolickiego, ewangelickiego.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Plac apelowy w Pirmasens
  Stary ratusz (Altes Rathaus)

  Pirmasensmiasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Südwestpfalz oraz gminy związkowej Pirmasens-Land.

  Pirmasens zajmuje powierzchnię 61,37 km², 31 grudnia 2009 roku liczyło 40 808 mieszkańców. Miasto leży w pobliżu granicy z Francją. Znane jest z produkcji butów.

  Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.Powiat grodzki, powiat miejski – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, w okresie międzywojennym. Powiaty grodzkie (wówczas nazywane "miejskimi") istniały w Polsce także po II wojnie światowej. Szczebel powiatów zniesiono w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r.

  W Pirmasens znajduje się browar Park & Bellheimer, produkujący m.in. piwo pszeniczne Valentins Weißbier.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa z dworcem Pirmasens Hauptbahnhof.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze ślady osadnictwa odkryte zostały na tym terenie dzięki wykopaliskom prowadzonym na okolicznych wzgórzach przez Oskara Schäfera w 1930 roku. Szkielety, kości, ozdoby, oraz broń pochodzące z epoki kamienia oraz wczesnej epoki brązu (2000 – 1900 p.n.e.) Przedmioty te przechowywane są w miejscowym muzeum. Ślady celtyckie, a następnie rzymskie, odkryte zostały w roku 1830 (Wedebrunnen – dziś centrum miasta).

  Pirmasens Hauptbahnhof – stacja kolejowa w Pirmasens, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w Niemczech. Znajdują się tu 3 perony.Hornbach – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Südwestpfalz, wchodzi w skład gminy związkowej Zweibrücken-Land.

  Miasto Pirmasens założył Ludwik IX, landgraf Hesji-Darmstadt na zachodnim skraju Lasu Palatyńskiego (Pfälzerwald). Miało ono pełnić przede wszystkim funkcje wojskowe. Poprzednio wioska Pirmasens liczyła 30 domów. Nazwa miasta pochodzi od Świętego Pirmina, który w 742 roku założył w pobliskim Hornbach klasztor. Niewielka osada w miejscu obecnego miasta została założona w 750. Poprzez powstanie tu garnizonu osada rozwinęła się, a w 1763 landgraf Ludwig IX nadał jej prawa miejskie. W 1789 Pirmasens było już sporym miastem, zamieszkanym przez 7000 osób. Wzorcowy garnizon wojskowy był słynny na całe ówczesne Niemcy, a jego organizacja zachwycała podróżnych, nawet tych niezainteresowanych żołnierskim fachem.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1793 miasto zajęły oddziały rewolucyjnej armii francuskiej. Wprawdzie zarówno Prusacy jak i wojska Brunszwiku pobiły 14 września 1793 w bitwie pod Pirmasens armię francuską, ale ponownej okupacji w listopadzie nie dało się uniknąć. Miasto i tereny aż po lewy brzeg Renu pozostały do 1815 pod władzą Francji. Francuzi ustanowili tu w 1797 stolicę departamentu Donnersberg. Aneksja została zalegalizowana poprzez porozumienia pokoju w Lunéville w 1801. Miasto liczyło wówczas 3921 mieszkańców. W latach 18051806 zburzono wiele historycznych budowli takich jak zamek myśliwski, halę do musztry wojskowej, mury i obie bramy miejskie. Założony został natomiast cmentarz żydowski, z którego zachowało się do dzisiaj 95 nagrobków.

  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Po Kongresie wiedeńskim Pirmasens jako część reńskiego okręgu Palatynatu włączono do Bawarii.

  W XIX wieku zaczęła się dla miasta "era przemysłu obuwniczego", która trwała do końca lat 70. XX wieku.

  Ludność w latach 1620 – 2015[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Piwo pszeniczne, piwo pszenne (niem. Weizenbier, Weißbier) – rodzaj jasnego lub ciemnego musującego piwa górnej fermentacji, produkowanego ze słodu jęczmiennego z dodatkiem pszenicy lub słodu pszenicznegoAneksja (łac. annexio – przyłączenie) – zagarnięcie, przyłączenie przez jedno państwo całości lub części terytorium innego państwa, najczęściej przy użyciu siły lub w wyniku wygranej wojny. Współcześnie zakazana przez prawo międzynarodowe. Przykładem aneksji jest np. zagarnięcie przez Niemcy w wojnie z Francją w 1871 Alzacji i Lotaryngii, aneksja przez Niemcy zachodnich terenów Polski w październiku 1939 r., czy aneksja przez ZSRR – w październiku 1939 – terenów wschodnich województw II Rzeczypospolitej, a w czerwcu 1940 państw nadbałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii, i rumuńskiej Besarabii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Lunéville – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Meurthe-et-Moselle.
  Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz, w skrócie RP lub RLP) – kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech. Założony został w 1947 r. Stolicą kraju związkowego jest Moguncja.
  Ludwig IX von Hessen-Darmstadt (ur. 15 grudnia 1719 w Darmstadt, zm. 6 kwietnia 1790 w Pirmasens) – landgraf Hesji-Darmstadt w latach 1768-1790.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Powiat Südwestpfalz (niem. Landkreis Südwestpfalz) - powiat w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Stolicą powiatu jest miasto Pirmasens.
  Kongres wiedeński (niem. Wiener Kongress) – konferencja międzynarodowa przedstawicieli szesnastu państw europejskich, trwająca od września 1814 do 9 czerwca 1815 roku w Wiedniu, zwołana w celu rewizji zmian terytorialnych i ustrojowych spowodowanych wybuchem rewolucji francuskiej i wojnami napoleońskimi oraz wypracowania nowych zasad ładu kontynentalnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.