• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pirat  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Philippe Léotard, właściwie Ange Philippe Paul André Léotard-Tomas (ur. 28 sierpnia 1940 r. w Nicei, zm. 25 sierpnia 2001 r. w Paryżu) – francuski aktor filmowy, teatralny, radiowy i telewizyjny, poeta i piosenkarz.Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).

  Pirat (łac. pirata z gr. πειρατής peiratēs, od czasownika πειράομαι peiráomai „próbować; przedsiębrać”, od πεῖρα peîra „próba”) – osoba, która napada w celu rabunkowym, używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.

  Wampiraci (ang. Vampirates) – seria książek autorstwa Justina Sompera. Główni bohaterowie to Grace i Connor Tempest, którzy po śmierci ojca wypływają na morze. Tam, rozdzieleni przez sztorm trafiają na dwa statki. Grace na statek wampiratów, a Connor na statek piracki.Czaszka (łac. cranium) – struktura kostna lub chrzęstna, która służy jako szkielet głowy. Stanowi naturalną osłonę mózgu i innych narządów znajdujących się w głowie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Who Shall be Captain (ilustracja Howarda Pyle’a)

  Piractwo istniało od początków komunikacji morskiej. W starożytności z piractwem walczyli m.in. tacy wodzowie, jak Pompejusz, Juliusz Cezar i Oktawian August.

  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Vincente Minnelli, właśc. Lester Anthony Minnelli (ur. 28 lutego 1903 w Chicago, zm. 25 lipca 1986 w Beverly Hills) – amerykański reżyser filmowy i teatralny. Zdobywca Oscara. Ojciec Lizy, aktorki i piosenkarki.

  Już w starożytnej Grecji i Rzymie piraci byli traktowani jako wrogowie rodzaju ludzkiego (łac. hostis humani generis) .

  Najbardziej znanymi piratami byli piraci berberyjscy, a także japońscy, atakujący wybrzeża Chin. Rozkwit piractwa przypadł na XVIXVII w., kiedy różni awanturnicy atakowali statki hiszpańskie, przewożące zrabowane w Ameryce Południowej złoto i srebro do ojczyzny.

  Epoce tej nadano później romantyczny klimat dzięki książkom, filmom hollywoodzkim i grom komputerowym. Opowieści o piratach charakteryzują się specyficzną atmosferą, powtarzającymi się wątkami galeonów hiszpańskich, ukrytych skarbów, do których prowadzi tajemnicza mapa, raf koralowych, dzikich dżungli Karaibów, czarnej flagi z białą czaszką i piszczelami, tzw. Jolly Roger.

  Potwory i piraci lub Piraci - wyprawa po skarby (ang. Monsters and Pirates, wł. Mostri e Pirati 2008) – włoski serial animowany emitowany w Polsce na antenie TVN Style oraz na DVD.Bukanier – termin określający żeglarzy wynajętych przez rządy Anglii, Francji i Holandii do walki z siłami Hiszpanii. Termin określał również piratów działających w regionach Indii Zachodnich. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa boucan (barbecue), ponieważ często widziano tych piratów przyrządzających mięso na grillu. Centrum bukanierów była wyspa Tortuga, a następnie Jamajka. W 1671 roku zdobyli Panamę.

  Oprócz piractwa o charakterze typowo bandyckim, nastawionego na zyski prywatne piratów, rozwinęła się również oficjalna, zinstytucjonalizowana forma piractwa, chroniona przez władców państw, a często i przez konkretne miasta nadmorskie. Więcej informacji na ten temat znajduje się pod hasłami: bukanier, kaper oraz korsarz.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Robert Louis Stevenson (ur. 13 listopada 1850 w Edynburgu, zm. 3 grudnia 1894 w Vailima na Samoa) – szkocki powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.

  Do statków pirackich, na jakich pływano na terenie Morza Karaibskiego w XVI, XVII i XVIII w., zaliczyć należy (w kolejności od najmniejszego do największego):

 • pinasę – mały okręcik, zwykle wykorzystywany jako eskorta;
 • slup – większy, bardzo zwrotny, chętnie eksploatowany przez piratów;
 • bryg – statek średniej wielkości, najczęściej kupiecki;
 • bark – większy statek kupiecki;
 • galeon – wielka jednostka handlowo-wojenna.
 • Stanowczą walkę z piractwem władze państw morskich podjęły na początku XVIII wieku. Zwykle wieszano ich publicznie na szubienicy. Kapitan William Kidd zawisł na stryczku w 1701. Problem piractwa istniał nadal na przełomie XVIII i XIX wieku, stając się m.in. jednym z głównych tematów polityki zagranicznej nowo utworzonych Stanów Zjednoczonych. Piractwo na wybrzeżu berberyjskim (Afryka Północna) i częste ataki na amerykańskie statki stanowiły argument za ściślejszą strukturą polityczną państwa. W odpowiedzi na zagrożenie pirackie utworzono też United States Navy. Na początku XIX wieku doszło do dwóch wojen berberyjskich. Casus belli stanowiła działalność piracka państewek północnoafrykańskich.

  Pirates of the Burning Sea – gra komputerowa z gatunku MMORPG wydana 22 stycznia 2008 roku przez Flying Lab Software. Od 2010 roku gra jest dostępna na zasadach free-to-play.Anna Ewa Tarwacka – polska prawnik, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, specjalista w zakresie prawa rzymskiego.

  Obecnie wody Atlantyku są wolne od piractwa, jednak na niektórych akwenach (gł. Azja Południowo-Wschodnia czy wybrzeże Somalii) żegluga w dalszym ciągu nie jest w pełni bezpieczna.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Szymon Wrzesiński (ur. 1976 we Wrocławiu) – polski historyk i publicysta, autor książek o tematyce historycznej. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor artykułów w czasopismach: „Focus”, „Spotkania z Zabytkami”, „Gazeta Rycerska”, „Karkonosze”, „Turysta Dolnośląski”, „Psy Myśliwskie”. Organizator wystaw w lwóweckiej Placówce Historyczno Muzealnej. W 2009 roku został uhonorowany tytułem Familiare Templi, nadanym przez Przeorat im. Księcia Henryka Brodatego OSMTH w Polsce.
  Kabir Bedi, pendż. ਕਬੀਰ ਬੇਦੀ, hindi कबीर बेदि, urdu کبِر بیدِ (ur. 16 stycznia 1946 w Bombaju) – hinduski aktor półkrwi Anglik po matce.
  Poole Pirates (logo) – żużlowy klub z Poole (Anglia). Zespół siedmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza Wielkiej Brytanii. Swoje mecze domowe rozgrywa na torze na Poole Stadium. Długość toru wynosi 299,1 metrów. Jego rekord (56,91 s) ustanowił Antonio Lindbäck 14 czerwca 2006.
  Baryłka – jednostka objętości cieczy i ciał sypkich, poza krajami anglosaskimi używana głównie w handlu ropą naftową.
  11 kwietnia jest 101. (w latach przestępnych 102.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 264 dni.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Black Sails (serial telewizyjny) – dramat przygodowy, amerykański, serial telewizyjny wyprodukowany przez Platinum Dunes, Quaker Moving Pictures oraz Film Afrika Worldwide. Twórcami serialu są Jonathan E. Steinberg i Robert Levine. Fabuła serialu jest luźno oparta na motywach powieści "Złoto z Porto Bello", prequelu "Wyspy skarbów" autorstwa Roberta Louisa Stevensona. Producentem wykonawczym serialu jest Michael Bay. Serial jest emitowany od 25 stycznia 2014 roku przez stację Starz. Przed premierą pierwszego sezonu stacja Starz zamówiła drugi sezon serialu, a 12 października 2014 roku został zamówiony 3 sezon. W Polsce serial jest emitowany od 14 września 2014 roku przez Canal+.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.938 sek.