• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piramida strachu

  Przeczytaj także...
  Dolina trwogi, w innym przekładzie Dolina strachu (ang. The Valley of Fear) – czwarta, i zarazem ostatnia powieść autorstwa Arthura Conana Doyle’a o przygodach Sherlocka Holmesa.Psychodeliki (rzadko: psychedeliki) – grupa substancji psychoaktywnych (obejmująca także dysocjanty i delirianty), wywołujących zmiany percepcji, świadomości, sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji.
  Znak Czterech (ang. The Sign of Four) – powieść kryminalna autorstwa sir Arthura Conan Doyle’a wydana w lutym 1890 roku, druga powieść o przygodach Sherlocka Holmesa.

  Piramida strachu – amerykański film przygodowy z 1985 roku. Jest to zmyślona historia o Sherlocku Holmesie, bohaterze powieści detektywistycznych Arthura Conana Doyle’a.

  Film emitowany był też w Polsce pod alternatywnym tytułem Młody Sherlock Holmes.

  Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.Gatunek filmowy – forma zbiorcza dla filmów wykazujących podobne schematy fabularne, wspólną ikonografię, określone typy bohaterów oraz sytuacje, w których rozgrywa się akcja. Gatunek polega na reprodukcji formuły przyswojonej w ekranowym obiegu, a cechuje go ustabilizowanie i powtarzalność poszczególnych filmów.

  Główne role[]

 • Nicholas Rowe - Sherlock Holmes
 • Alan Cox - John Watson
 • Sophie Ward - Elizabeth Hardy
 • Anthony Higgins - Profesor Rathe
 • Susan Fleetwood - Pani Dribb
 • Freddie Jones - Cragwitch
 • Fabuła[]

  W Londynie w trakcie mroźnej zimy dokonywane są tajemnicze zbrodnie. Zagadkowy osobnik w kapturze trafia kolejnych mężczyzn zatrutą strzałą, doprowadzając ich do przerażających wizji a w końcu do samobójstwa. Jedną z ofiar jest profesor Rupert Waxflatter, z uniwersytetu na którym uczą się młody Sherlock Holmes i John Watson. Ten pierwszy jest błyskotliwym młodzieńcem, marzącym o karierze detektywistycznej. Jest zakochany w bratanicy zamordowanego profesora, Elizabeth. Przyjaźni się z Watsonem, wtedy bojaźliwym chłopakiem, marzącym o byciu lekarzem. Po serii dramatycznych przeżyć Sherlock Holmes rozwiązuje sprawę. Elizabeth tragicznie ginie, John Watson staje się mężnym i odważnym, a Sherlock Holmes postanawia, że już zawsze będzie sam. W czasie filmu obserwujemy również jak przyszły detektyw zdobywa swoje kolejne atuty, czyli fajkę, czapkę i płaszcz. Na końcu filmu dowiadujemy się również, że rywal, a zarazem nauczyciel Holmesa, profesor Rathe, który jak się wydawało zginął, ocalał i zmienia nazwisko na Moriarty.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Freddie Jones (ur. 12 września 1927 roku w Stoke-on-Trent w Anglii) – brytyjski aktor. Ma żonę Jennie Heslewood i trzech synów: Toby (ur. 7 września 1967 roku), Casper i Rupert.

  W napisach początkowych i końcowych Steven Spielberg wyjaśnia, że film jest ukłonem dla twórczości Arthura C. Doyle’a i luźno opowiada o wydarzeniach, które mogły wpłynąć na późniejsze losy Holmesa i Watsona przedstawione w opowiadaniach.

  Nominacje[]

 • Nominacja do Oscara za najlepsze efekty specjalne (1986).
 • Nagroda Saturn dla Bruce’a Broughtona za najlepszą muzykę (1986).
 • Nominacja do nagrody Saturn dla Chrisa Columbusa za najlepszy scenariusz ; za najlepszy film fantasy (1986).
 • Ciekawostki[]

  Rycerz z witrażu, który ożywa w wyobraźni jednej z ofiar po zatruciu jest pierwszą w pełni cyfrowo animowaną postacią w historii kina.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Wampirzyca z hrabstwa Sussex (ang. The Adventure of the Sussex Vampire) – jedno z 56 opowiadań o detektywie Sherlocku Holmesie napisanych przez sir Arthura Conana Doyle’a należących do zbioru Księga przypadków Sherlocka Holmesa. Pierwsza publikacja w styczniu 1924 w czasopismach The Strand Magazine (ilustracje Howard K. Elcock) i Hearst’s International Magazine (ilustracje W. T. Benda.). Inny tytuł Wampir z Sussex.

  Przypisy

  1. W kanonicznych przygodach pierwszą wspólną sprawą detektywa i doktora jest Studium w szkarłacie; najstarszymi sprawami Holmesa, które Watson zna tylko z jego opowieści, są Gloria Scott i Rytuał Musgrave'ów.
  2. W filmie widać aluzje do przygód dorosłego Holmesa. Tytuł jest parafrazą Doliny Trwogi, dmuchawka i zatrute strzały wzorowane są na Znaku Czterech i Wampirze z Sussex, halucynogeny powodujące koszmarne wizje na Diabelskiej Stopie.
  3. Filmweb.pl - Młody Sherlock Holmes

  Linki zewnętrzne[]

 • Piramida strachu / Młody Sherlock Holmes w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Piramida strachu / Młody Sherlock Holmes w bazie filmweb.pl
 • Piramida strachu / Młody Sherlock Holmes w bazie stopklatka.pl
 • Conan Doyle Encyklopedia : Young Sherlock Holmes
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trucizna – substancja organiczna lub nieorganiczna, która po dostaniu się do organizmu, w stosunkowo niewielkiej dawce, powoduje niekorzystne zaburzenia w jego funkcjonowaniu, inne niekorzystne zmiany w organizmie lub śmierć. Może to być ciało stałe, ciecz lub gaz. Trucizny mogą działać gwałtownie lub gromadzić się w organizmie, powodując zatrucia przewlekłe.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Studium w szkarłacie (ang. A Study in Scarlet) – powieść autorstwa Arthura Conana Doyle’a wydana 27 grudnia 1887, pierwszy z cyklu utworów, których bohaterem jest detektyw-amator Sherlock Holmes. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w roku 1956.
  Dmuchawka (ang. blowgun) – inaczej świstuła lub pokuna, broń używana w Ameryce Południowej i Środkowej, w Indochinach, Indonezji i w Indiach. Dmuchawkę sporządza się z rury bambusowej lub dwóch równoległych, ręcznie frezowanych wzdłuż krawędzi kawałków drewna, oplecionych tak, aby łącznie stworzyły wydrążony w środku rdzeń. Dmuchawki mają długość od 2 do 4 metrów i silnym dmuchnięciem wystrzeliwuje się z nich małą strzałkę (zwaną również igłą), niekiedy zatrutą kurarą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.