Piraci (film 1986)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cumujący w Genui galeon Neptun

Piraci (ang. Pirates) – wyprodukowany w 1986 francusko-tunezyjski film przygodowy w reżyserii Romana Polańskiego.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Władysław Komar (ur. 11 kwietnia 1940 w Kownie, zm. 17 sierpnia 1998 pod Ostromicami) – polski sportowiec, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą w historii tej konkurencji, mistrz olimpijski z Monachium w 1972, rugbysta, aktor, artysta estradowy. Absolwent liceum ogólnokształcącego w Pruszczu Gdańskim.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Thomas Bartholomew Roberts o przydomku „Red” i jego pomocnik, majtek Żaba, dryfują na tratwie na środku oceanu. Wkrótce napotykają hiszpański galeon, gdzie szybko trafiają do celi. Dowiadują się od zamkniętego tam kucharza, Murzyna Bumako, że galeon transportuje do Hiszpanii złoty tron Kapateka Anahuaka. Kapitan postanawia go zdobyć. W tym czasie Żaba zakochuje się w przebywającej na galeonie pięknej Dolores, córce hiszpańskiego gubernatora, do której zaleca się również nowy kapitan statku, Don Alfonso (dotychczasowy kapitan Linares umiera w czasie drogi). Wkrótce potem Kapitan Red wywołuje bunt wśród hiszpańskich marynarzy i przejmuje kontrolę nad statkiem, biorąc do niewoli kapitana okrętu i oficerów. Jednocześnie Żaba ratuje Dolores przed gwałtem z rąk marynarzy. Red udaje się na niewielką wyspę, gdzie spotyka swoją dawną załogę. Podczas nocnej zabawy więźniowie uciekają, przejmując ponownie kontrolę nad statkiem. Kapitan Red postanawia ich gonić. Wykorzystuje fakt, że holenderski kupiec winien jest mu sporą sumę pieniędzy, kupuje bryg i rusza w pościg. W jego rękach nadal znajduje się Dolores. Jednak zanim uda się dogonić Hiszpanów, oni zawijają do portu. Wtedy Red podstępem dostaje się do gubernatora i potajemnie zmusza go do wydania rozkazu oddania tronu. Plan spala na panewce, kiedy Żabie i kapitanowi nie udaje się wypłynąć szalupą z tronem z portu, z powodu zbyt nisko zawieszonego wskutek przypływu łańcucha zamykającego port. Przez to dostają się do niewoli i zostają skazani na śmierć. W celi odwiedza ich Dolores, która zapewnia Żabę o tym, że go kocha, ale nie może nic zrobić. Okręt z tronem odpływa, a Żaba i Red mają zostać straceni rankiem. Jednak tego dnia wieczorem załoga brygu, ostrzeżona przez Bumako, odwraca uwagę Hiszpanów, atakuje fort i uwalnia skazańców. Natychmiast ruszają w pościg za galeonem. Atakują go i dochodzi do finałowej walki, w której Żaba zmuszony jest wybierać między miłością do Dolores a wiernością wobec kapitana. Wybiera to drugie, przez co nie udaje mu się powstrzymać Don Alfonso, który siłą zabiera ją na szalupę, którą uciekają oficerowie hiszpańscy. W tym czasie Red ładuje tron na szalupę i ucieka (mimo że jego załoga zdobyła galeon), zabierając ze sobą Żabę. W tej scenie ginie również Bumako. Film kończy się sceną łudząco podobną do pierwszej – Żaba i Red ponownie dryfują na środku oceanu.

César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.
Film przygodowy – film o akcji skonstruowanej z ciągu przygód protagonisty, charakteryzujący się szybkim tempem akcji, brawurowymi rozwiązaniami fabularnymi oraz licznymi przeszkodami pokonywanymi przez bohaterów. Schemat filmów przygodowych opiera się na licznych scenach pościgów, ucieczek oraz niebezpiecznych dla protagonisty wydarzeniach.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Charlotte Lewis (ur. 7 sierpnia 1967 w Londynie) - angielska aktorka. Po matce odziedziczyła irlandzkie korzenie, natomiast po ojcu iracko-chilijskie.
Walter Matthau (wym. ˈmæθaʊ), właśc. Walter John Matthow (ur. 1 października 1920 w Nowym Jorku, zm. 1 lipca 2000 w Santa Monica) – amerykański aktor sceniczny, filmowy i telewizyjny. Laureat Oscara za drugoplanową rolę w filmie Szczęście Harry’ego (1966).

Reklama