• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piove - Ciao, ciao bambina

  Przeczytaj także...
  Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Piove (Ciao, ciao bambina) – utwór włoskiego wokalisty Domenico Modugno, napisany przez Dino Verde'a i Williama Galassiniego, nagrany i wydany w 1959 roku i wydany na albumie Domenico Modugno z tego samego roku. W nagraniu utworu towarzyszyła wokaliście orkiestra pod dyrygenturą Galassiniego oraz Mario Migliardi, który zagrał na organach Hammonda.

  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.

  Singiel wygrał 9. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo organizowany w San Remo, po czym reprezentował Włochy podczas 4. Konkursu Piosenki Eurowizji w tym samym roku.

  Podczas konkursu, który odbył się 11 marca 1959 roku, utwór został wykonany jako trzeci w kolejności i ostatecznie zdobył 9 punktów, plasując się na szóstym miejscu finałowej klasyfikacji razem z propozycją „Hou toch van mij” Boba Benny'ego reprezentującego Belgię. Dyrygentem orkiestry podczas występu Modugno był Galassini.

  San Remo, włos. Sanremo (Sanremu w języku liguryjskim) – miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech. Została ona założona przez starożytnych Rzymian i jest najlepiej znanym ośrodkiem kulturalnym prowincji Imperia, a także najpowszechniejszym celem turystycznym włoskiej Riwiery. Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń jak Festiwal Piosenki Włoskiej, wyścig kolarski Mediolan – San Remo czy podzielony na sekcje tańca, teatru i muzyki GEF Festival Mondiale di Creativita nella scuola (The World Festival of Creativity in Schools).W nazewnictwie muzycznym, terminy strona A i strona B (ang. A-side i B-side) odnoszą się do dwóch stron 7-calowej płyty gramofonowej, na której single nagrywane były już od lat 50. Nawiązują one do typów utworów umieszczanych na każdej ze stron: główna piosenka znajdowała się na stronie A, zaś strona B (nazywana też „flipside”) zawierała utwór mniej popularny (często nieobecny nawet na longplayach wykonawcy).

  Oprócz włoskojęzycznej wersji singla, wokalista nagrał piosenkę w języku niemieckim, hiszpańskim i włosko-angielskim. Na stronie B winylowego wydania utworu znalazła się piosenka „Farfalle”.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Włochy w Konkursie Piosenki Eurowizji
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Italy - 1959 (ang.). W: Diggiloo [on-line]. www.diggiloo.net. [dostęp 2014-04-04].
  2. About Domenico Modugno (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-04-04].
  3. Domenico Modugno – Domenico Modugno (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-04-04].
  4. Domenico Modugno – Piove (Ciao Ciao Bambina) / Farfalle (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-04-04].
  5. Eurovision Song Contest 1959 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-04-04].
  4. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany w środę, 11 marca 1959 w Palais des Festivals et des Congrès w Cannes. Organizatorem konkursu był francuski nadawca publiczny Radiodiffusion-télévision française (RTF). Koncert poprowadziła Jacqueline Joubert. Organy Hammonda – elektryczny instrument muzyczny. Pierwszy z tej grupy instrumentów, który wszedł do masowej produkcji i użytku. Produkowany i popularny wśród muzyków do dziś.
  Warto wiedzieć że... beta

  Domenico Modugno (ur. 9 stycznia 1928 w Polignano a Mare, zm. 6 sierpnia 1994 w Lampedusie) – włoski piosenkarz, kompozytor i aktor, a także członek włoskiego parlamentu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.751 sek.