• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotruś Pan - powieść  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Piotruś Pan – amerykański film z gatunków: familijny, fantasy, przygodowy. Wyprodukowany w USA i w Niemczech. Premiera odbyła się 29 grudnia 1924.Piotruś Pan w czerwieni (ang. Peter Pan in scarlet) – baśń literacka napisana przez brytyjską pisarkę Geraldine McCaughrean; oficjalna kontynuacja powieści Piotruś Pan i Wendy J. M. Barriego; w Polsce wydana w 2006 roku przez wydawnictwo Znak.
  Ilustracja z "Peter and Wendy" Jamesa Matthew Barrie, opublikowana w 1911 przez C. Scribner's Sons, New York
  Okładka angielskiego wydania Piotrusia Pana z 1915 roku

  Piotruś Pan (ang. Peter Pan, Peter Pan and Wendy) – powieść autorstwa szkockiego powieściopisarza i dramaturga J.M. Barriego, w Polsce znana także pod tytułami Przygody Piotrusia Pana oraz Piotruś Pan i Wendy.

  Maciej Słomczyński (ur. 10 kwietnia 1920 w Warszawie, zm. 20 marca 1998 w Krakowie) – polski pisarz i tłumacz. Swoje powieści kryminalne podpisywał pseudonimem Joe Alex.Marzyciel (ang. Finding Neverland) – film z 2004 roku, opowiadający opartą na faktach historię pisarza Jamesa Matthew Barriego – autora Piotrusia Pana.

  Na początku Barrie napisał sztukę teatralną pod tytułem Peter Pan, pierwszy raz wystawioną w 1904. W 1911 Barrie zaadaptował ją na powieść, której nadał tytuł Peter Pan and Wendy. W wikiźródłach znajduje się kilka opowiadań, w których występuje Piotruś Pan, a nie tekst powieści opisywanej w haśle.

  Piotruś Pan i piraci (ang. Fox’s Peter Pan and the Pirates, 1990) – amerykański serial animowany na motywach powieści Jamesa Matthew Barriego. Jego wytwórnią jest „Fox Century”.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Spis treści

 • 1 Geneza
 • 2 Opis fabuły
 • 3 Postacie
 • 3.1 Rodzina Darling
 • 3.2 Zagubieni chłopcy
 • 3.3 Piraci
 • 3.3.1 Czerwonoskórzy
 • 3.4 Inne postacie
 • 4 Adaptacje i nawiązania filmowe
 • 5 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  porucznik Killian Jones / kapitan Killian „Hook” Jones / były Mroczny – postać fikcyjna, oparta na podstawie powieści „Piotruś Pan”. Główny bohater serialu „Dawno, dawno temu”. Gra go Colin O’Donoghue.
  Sir James Matthew Barrie (ur. 9 maja 1860 w Kirriemuir, zm.19 czerwca 1937 w Londynie) – szkocki dramaturg i powieściopisarz, który zasłynął na całym świecie jako autor sztuki i powieści pt. Piotruś Pan.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Hook – amerykański film przygodowy z 1991 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Jest to uwspółcześniona historia wiecznego chłopca – Piotrusia Pana. Na motywach książki dla dzieci J.M. Barriego. Tytuł filmu odnosi się do imienia jednej z postaci Kapitana Haka (ang. Captain Hook). Film otrzymał pięć nominacji do Oscara – za scenografię, kostiumy, efekty specjalne, charakteryzację i piosenkę When You’re Alone. Mimo to serwis Rotten Tomatoes, opierając się na opiniach z 40 recenzji, przyznał mu wynik 30%, czyli „zgniły”.
  Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.
  Dorosłość – określenie stanu dojrzałości fizycznej, (w biologii odnosi się do organizmu), zwykle dotyczy człowieka, który nie jest dzieckiem – mężczyzny lub kobiety.
  Piotruś Pan (ang. Peter Pan, 2003) – amerykańsko-brytyjski film fabularny, familijny w reżyserii P.J. Hogana. Scenariusz oparto na powieści J.M. Barriego pod tym samym tytułem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.178 sek.