• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr z Klecia

  Przeczytaj także...
  Dymitr z Goraja herbu Korczak (Demytrysz Bożydar, Dymitr Gorayski, Dymitr z Bożego Daru, Dymitr Podskarbek, Dymitr z Klecia, łac. Demetrius de Goraj et in Szczebrzeszyn haeres, etc. supremus marszałcus regni etc. etc. ; ur. ok. 1340, zm. 1400) – marszałek wielki koronny, podskarbi wielki koronny w latach 1364-1370 i 1377-1391.Turobin – wieś (niegdyś miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Turobin. Wieś leży w zachodniej części Padołu Zamojskiego, nad Porem.
  Gogołów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Frysztak. Liczy około 1500 mieszkańców. Leży nad potokiem Gogołówka. Przechodzi tędy droga Frysztak-Klecie.

  Piotr z Klecia zwany Piotr Iwanowicz, lub Piotr z Goraja, herbu Korczak (ur. ok. 1320) – starosta żydaczowski, rycerz i właściciel dóbr Klecie

  Był synem Iwoni z Goraja. Miał syna; Dymitra (zwanego Dymitr z Klecia lub Dymitr z Goraja), któremu król Ludwik Węgierski 26 lipca 1377 r. nadał zamek Goraj oraz szereg wsi leżących w okolicach Turobina. Miał też syna Iwana.

  W 1353 r. z braćmi – Chodkiem i Ostaszkiem, otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego kilkanaście wsi: Klecie (Kleszcze), Czermno, Januszkowice, Błażkową, Gogołów, Glinik, i m. Bukowa, Smarżowa i Kamienica Górna (okolice Jasła). Otrzymał z nimi m. Klecie, Januszkowice i Skurową, odebrane wcześniej benedyktynom, a o które toczyły się długie procesy, z interwencjami, po stronie opactwa tynieckiego, kolejnych papieży. Trudno było rozstrzygnąć, gdyż przypadły w dziedzictwie synom Piotra z Klecia: Iwanowi i Dymitrowi (który był zaufanym współpracownikiem królów, podskarbim koronnym i marszałkiem królestwa). W konsekwencji benedyktyni musieli się zadowolić odzyskaniem jedynie części Januszkowic i Kleci. Jego ojciec Iwonia z Goraja był właścicielem większości terenów okolic Klecia na Podkarpaciu; Iwonicza, Rymanowa, które potem dziedziczył wraz z braćmi.

  Goraj – wieś (niegdyś miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w północnej części powiatu biłgorajskiego, w gminie Goraj.Starosta – urząd związany z zarządzaniem jednostką administracyjną. W Polsce urząd starosty został wprowadzony podczas panowania króla Wacława II (1291-1305) z czeskiej dynastii Przemyślidów w celu sprawniejszego zarządzania krajem. Stanowisko to na przestrzeni lat zmieniało swoje znaczenie i funkcje, znane jest też w sąsiednich krajach. Obecnie w Polsce funkcja starosty oznacza osobę kierującą powiatem.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dariusz Kupisz: Zbigniew Gorajski (1596-1655). Studium z dziejów szlachty protestanckiej w Małopolsce w pierwszej połowie XVII wieku. Pierwsza monografia kasztelana chełmskiego i kijowskiego, dyplomaty, pisarza i parlamentarzysty. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Semper, 2000. ​ISBN 83-86951-77-X​.
 • Stanisław Kazimierz Kossakowski: Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich. Warszawa, 1872.
 • Rycerstwo – stan społeczny złożony z konnych wojowników istniejący w Europie w okresie pełnego średniowiecza i późnego średniowiecza. Warstwa ta wytworzyła swoisty styl życia, ceremoniał i etykę. W zamian za nadanie ziemskie przyjmowało obowiązek służby pod rozkazami seniora. W późnym średniowieczu przekształciło się w szlachtę.Błażkowa (dawn. Błaszkowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Brzyska.
  Warto wiedzieć że... beta

  Iwonicz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu uzdrowiska Iwonicz-Zdrój.
  Klasztor benedyktynów w Tyńcu wraz z Kościołem św. Piotra i św. Pawła – opactwo benedyktynów w Tyńcu w granicach Krakowa, w jego południowo-zachodniej części.
  Czermno – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tyszowce, nad rzeką Huczwą.
  Smarżowa (do końca 1999 Smarzowa)– wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Brzostek.
  Korczak (Ciffus, Ciphus, Karpie, Trzy Wręby, Wrębowie, Wręby) – polski herb szlachecki. Herb ma pochodzenie węgierskie, trzy wręby oznaczają trzy rzeki Dunaj, Cisę (lub Drawę) i Sawę.
  Ludwik Węgierski, na Węgrzech znany jako Ludwik I Wielki (węg. Lajos I Nagy) (ur. 5 marca 1326 w Wyszegradzie, zm. 10 września 1382 w Trnawie) – król Węgier w latach 1342–1382, król Polski w latach 1370–1382.
  Żydaczów (ukr. Жида́чів) – miasto w obwodzie lwowskim, rejon żydaczowski Ukrainy, nad Stryjem (dopływ Dniestru).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.