• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr Voelkel  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Amica Wronki SA – polskie przedsiębiorstwo przemysłu elektromaszynowego z siedzibą we Wronkach, produkujące sprzęt AGD. Notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Heinz Mack (ur. 8 marca 1931 w Lollar, w Hesji) – niemiecki artysta zajmujący się malarstwem, rzeźbą, fotografią i rysunkiem. W 1953 roku ukończył studia malarskie na Akademii Sztuki w Düsseldorfie. W 1956 ukończył filozofię na uniwersytecie w Kolonii. W 1957, wraz z Otto Piene, założył grupę artystyczną ZERO.

  Piotr Zenon Voelkel (ur. 31 października 1951 w Oleśnie) – polski przedsiębiorca, mecenas projektów kulturalnych i edukacyjnych, regularnie klasyfikowany w rankingach najbogatszych Polaków.

  Założyciel i przez szereg lat (1990–2013) kierownik Grupy Kapitałowej VOX zrzeszającej firmy z branży wykończenia i aranżacji wnętrz, zajmujące się m.in. produkcją mebli, drzwi i podłóg oraz designem. Założyciel Fundacji VOX-Artis, w ramach której zrealizowany został zespół rzeźb Nierozpoznani Magdaleny Abakanowicz. Założyciel prywatnych uczelni wyższych Collegium Da Vinci i School of Form oraz Funduszu Talenty przyznającego stypendia wybitnym uczniom i studentom, współzałożyciel Uniwersytetu SWPS. Główny inwestor centrum Concordia Design i biurowca Bałtyk znajdujących się w centrum Poznania.

  Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.David Černý (ur. 15 grudnia 1967 w Pradze) – czeski rzeźbiarz, którego prace z założenia umieszczane w miejscach publicznych mają wzbudzać kontrowersje.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W latach 1973–1979 pracował w Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego jako dyrektor techniczny. Po sześciu latach założył własną firmę, w której produkował, sprzedawał w kraju i eksportował na zachód m.in. galanterię drewnianą i zabawki. W 1990 założył Grupę Kapitałową VOX, zrzeszającą firmy z branży wykończenia i aranżacji wnętrz. W jej skład wchodzą: Meble VOX, Drzwi i Podłogi VOX oraz Profile VOX.

  Lista 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” to zestawienie Polaków z największym zgromadzonym majątkiem. Osób zamożnych w Polsce od roku 2012 jest już ponad 750 tys., a ich roczny dochód to prawie 130 mld złotych.Stela Heinza Macka – 18-metrowa rzeźba plenerowa, autorstwa Heinza Macka, zlokalizowana w Poznaniu, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, bezpośrednio przed starym gmachem Muzeum Narodowego.
  Piotr Voelkel z synem Piotrem Witem
  Concordia Design w budynku Starej Drukarni (na pierwszym planie) oraz biurowiec Bałtyk (z tyłu) – dwie inwestycje Voelkela w centrum Poznania

  VOX eksportuje meble do Europy, Stanów Zjednoczonych, a także państw Bliskiego Wschodu. Jako pierwsza firma meblarska z Polski otrzymała wyróżnienie w konkursie Design Management Europe Award za skuteczne zarządzanie designem w przedsiębiorstwie oraz iF DESIGN AWARD 2015 w kategorii Home Furniture za łóżko piętrowe SPOT by VOX.

  Conrad Drzewiecki (ur. 14 października 1926 w Poznaniu, zm. 25 sierpnia 2007) – polski tancerz, choreograf oraz reformator baletu. Zdobywca wielu nagród zagranicznych, m.in. Srebrnego Medalu Międzynarodowego Konkursu Tańca w Bukareszcie (z Teresą Kujawą – 1953), Złotego Medalu Międzynarodowego Konkursu Tańca w Warszawie (1955) Primo Premio Assoluto Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Vercelli (1956).Rzeźba plenerowa - wolno stojące dzieło rzeźbiarskie, mające cechy dzieła sztuki (rzeźbą plenerową nie jest np. krasnoludek w ogródku), pełniące funkcje ozdobne.

  W latach 90. Voelkel inwestował w poznańskie media (m.in. był współwłaścicielem Głosu Wielkopolskiego). W 1996 założył Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (od 2015 roku Collegium Da Vinci). W 1997 roku założył Fundację VOX-Artis w ramach której zrealizował m.in. zespół rzeźb plenerowych Magdaleny Abakanowicz Nierozpoznani w centralnej części Cytadeli w Poznaniu oraz Agorę w Grant Park w Chicago.

  Drukarnia Concordia – budynek dawnej drukarni Posener Buchdruckerei und Verlagsanstalt, która drukowała m.in. gazetę Posener Tageblatt.Lidl – założona w Niemczech sieć sklepów dyskontowych, działająca w 26 krajach europejskich. Główna siedziba firmy znajduje się w Neckarsulm (Niemcy).

  2003 roku założył Fundusz Stypendialny Lednickie Talenty (od 2011 roku Fundusz zmienił nazwę na Talenty Fundusz Stypendialny). Fundowane stypendia, w postaci pomocy finansowej, rzeczowej lub merytorycznej mają na celu stworzenie takich warunków, aby najzdolniejsi uczniowie i studenci mogli bez przeszkód rozwijać swoje zdolności.

  IKEA – prywatna, międzynarodowa firma zajmująca się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Została założona przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jej nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował). Wielki słownik ortograficzny PWN (2006) dopuszcza pisownię IKEA oraz Ikea.Decyzję o utworzeniu Polskiej Rady Biznesu podjęto na spotkaniu grupy przedsiębiorców w kwietniu 1992 roku w Warszawie. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu prezesów zarządów największych polskich firm i działających w Polsce firm zagranicznych. Podstawę tej decyzji stanowiło przekonanie, iż najpoważniejszym przedsiębiorcom i pracodawcom potrzebna jest reprezentacja będąca wiarygodnym i liczącym się partnerem w kontaktach z administracją państwową. Postanowiono, iż Stowarzyszenie będzie miało charakter apolityczny, a jego członkami mogą zostać właściciele lub prezesi zarządów dużych prywatnych przedsiębiorstw polskich lub działających w Polsce firm zagranicznych, którzy spełnią kryteria członkostwa i wyrażą gotowość osobistego uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia.

  W 2009 roku założył Szkoły Akademickie Da Vinci. Z jego inicjatywy w 2011 roku w odrestaurowanym budynku Starej Drukarni powstała Concordia Design – „centrum designu, kreatywności i biznesu”. W ramach Concordia Design funkcjonuje również restauracja Concordia Taste oraz inkubator firm z sektora kreatywnego.

  W 2011 roku założył School of Form – pierwszą w Polsce międzynarodową uczelnię wyższą projektowania. Szkoła łączy wiedzę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych z rzemiosłem, technologią i projektowaniem. Program studiów oparty jest na autorskim programie Lidewij Edelkoort. Szkoła współpracuje z takimi firmami jak: IKEA, Schattdecor, Lidl, Amica, Škoda.

  Pomnik Golema – pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Bekalel. Znajduje się w Poznaniu, na Alejach Marcinkowskiego, przed budynkiem Muzeum Narodowego. Odsłonięty w maju 2010, mierzy 2,5 m wysokości.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Był głównym inwestorem oddanego do użytku w 2017 nowoczesnego biurowca Bałtyk zlokalizowanego w centrum Poznania. Budynek otrzymał główną nagrodę w konkursie internautów Bryła Roku organizowanym przez Agorę i portal Gazeta.pl.

  Voelkel jest także Prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Z inicjatywy Voelkela Zachęta wraz z VOX-Artis zrealizowały projekt Poznań miasto sztuki (w ramach którego w mieście prezentowane są obiekty sztuki współczesnej m.in.:, rzeźba Stela Heinza Macka przy Alejach Marcinkowskiego, Golem Davida Cernego, rzeźba Transmutatio Sławomira Brzóski przed Galerią Malta).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  1 czerwca 2013 funkcję Prezesa w Grupie Kapitałowej VOX przejął Piotr Wit Voelkel.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Olesno (śl. Òleszno, niem. Rosenberg) – miasto w woj. opolskim, siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego. Historycznie leży na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. częstochowskiego. Położone jest nad rzeką Stobrawą. Stacja kolejowa Olesno Śląskie.
  31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.
  Park Cytadela – największy park Poznania o powierzchni ok. 100 ha, zbudowany w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. Nadano mu nazwę: Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela. W 2008 roku park wraz z innymi częściami miasta został uznany za pomnik historii.
  Magdalena Abakanowicz (ur. 20 czerwca 1930 w Falentach) – polska rzeźbiarka, laureatka licznych nagród; miała ponad 100 wystaw na całym świecie. Jej dzieła nazywane są Abakanami.
  Nierozpoznani – zespół rzeźb plenerowych zlokalizowany w centralnej części Cytadeli w Poznaniu, w pobliżu Muzeum Uzbrojenia.
  Galeria Malta - 3-kondygnacyjne centrum handlowe w Poznaniu, oddane do użytku 25 marca 2009 r. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Antoniego Baraniaka i Jana Pawła II, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego i rekreacyjnych terenów Malty. W jej wnętrzu znajdą się wszystkie branże i marki już obecne w Polsce. W tym pierwszy w Poznaniu Marks&Spencer i największy sklep sieci Piotr i Paweł. Ogółem znajduje się tu 170 sklepów, punktów usługowych, kawiarni, restauracji, jedyny w Poznaniu fast food Burger King, wielosalowe Multikino, salon Empik, klub fitness i plac zabaw dla dzieci. Galeria Malta zajmuje 162.000 m² powierzchni całkowitej, w tym 54.000 m² powierzchni handlowo-rozrywkowej. Obiekt skomunikowany jest z nadbrzeżną częścią jeziora Malta, posiada bezpłatny wielopoziomowy parking na 1.800 samochodów oraz windy przystosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.