Piotr Tomasz z Gaskonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Tomasz z Gaskonii (ur. ok. 1305, zm. 6 stycznia 1366) – święty kościoła katolickiego.

Awinion (fr. Avignon, prowans. Avinhon) — miasto na południu Francji (w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Vaucluse), u podnóża wapiennego wzgórza, na lewym brzegu Rodanu, przy ujściu do niego rzeki Durance. Nad miastem góruje zamek papieży (Palais des Papes).Gaskonia (fr. Gascogne, gask. Gasconha) – kraina historyczna w południowo-zachodniej Francji, która była francuską prowincją przed rewolucją francuską. Obecnie podzielona jest pomiędzy region Akwitanii (departament Landes, Pyrénées-Atlantiques i południe Lot-et-Garonne) oraz Midi-Pyrénées (departament Gers, Hautes-Pyrénées, południowy zachód Tarn-et-Garonne i zachód Haute-Garonne). Jej historyczną stolicą jest miasto Auch.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się ok. 1305 w Gaskonii. Gdy poczuł powołanie do życia zakonnego, mając 21 lat wstąpił do karmelitów. W 1345 został wybrany na prokuratora generalnego sądu papieskiego w Awinionie. W 1354 roku mianowano go na biskupa Patti i Lipari, a w 1359 roku został mianowany na biskupa Corony. W 1365 został ciężko ranny podczas ataku na Aleksandrię. Zmarł 6 stycznia 1366 roku w opinii świętości. Jego kult jako świętego został zatwierdzony w 1608 roku przez papieża Urbana VII.

Lipari – wyspa, miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Mesyna. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, a znajdujący się na niej drzemiący wulkan nosi tę samą nazwę. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1230 roku. Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Św. Piotr Tomasz (pol.). Brewiarz. [dostęp 2013-01-11].
  • Aleksandria (arab. الإسكندرية, Al-Iskandarijja; stgr. Ἀλεξάνδρεια, Aleksandreia; łac. Alexandria) – drugie co do wielkości miasto w Egipcie (z liczbą 4,11 mln mieszkańców w 2006) i aglomeracja z liczbą 4,48 mln mieszkańców w 2008, co stawia ją na szóstym miejscu wśród wszystkich aglomeracji Afryki. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, siedzibą władz muhafazatu aleksandryjskiego, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i naukowym oraz kulturalną stolicą Egiptu.
    Reklama