• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr Szczepański - ur. 1951

  Przeczytaj także...
  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Piotr Szczepański (ur. 21 stycznia 1951 w Warszawie) – polski działacz społeczny, dyplomata i inżynier, prezes zarządu Fundacji Wspomagania Wsi.

  Biografia[]

  Ukończył w 1976 studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. Do 1985 był pracownikiem naukowym tej uczelni. W 1980 wstąpił do "Solidarności", organizował struktury związku na uczelni, brał udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z podziemną "Solidarnością", był zatrzymywany przez funkcjonariuszy SB.

  Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie (SEA) jest niedochodową organizacją pozarządową związaną ze sprawami politycznymi. SEA jest organizacją ogólnopolską; może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.Służba Bezpieczeństwa (SB) – organ bezpieczeństwa państwa działający w strukturach resortu spraw wewnętrznych, działający w PRL w latach 1956–1990, powołany m.in. do zapewniania porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnątrz kraju, zdobywania informacji i kreowania pozytywnych dla interesu państwa zdarzeń na zewnątrz. W końcowej fazie swojego istnienia, w sierpniu 1989, SB zatrudniała 24,3 tys. funkcjonariuszy, którzy kontrolowali 90 tys. tajnych współpracowników. Oznacza to, że na jednego funkcjonariusza przypadało statystycznie 1564 obywateli, a TW stanowili 0,2 % ogółu ludności.

  W 1987 został pracownikiem Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę, zajmującej się udzielaniem wsparcia finansowego dla inwestycji w tworzenie sieci wodociągów i kanalizacji na terenach wiejskich, a także organizację szkoleń w zakresie małej przedsiębiorczości. W 1989 został członkiem prezydium zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "S", rok później objął stanowisko radcy Ambasady RP w Waszyngtonie. W 1993 powrócił do pracy w fundacji, został też członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Stan wojenny w Polsce 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

  Po utworzeniu w 1999 na bazie dwóch organizacji Fundacji Wspomagania Wsi powołano go na prezesa zarządu tej fundacji.

  W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Przypisy

  1. Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 2011-06-04].
  2. Ludzie sektora: Piotr Szczepański. ngo.pl. [dostęp 2011-06-04].
  3. Lista odznaczonych działaczy organizacji pozarządowych. prezydent.pl, 4 czerwca 2011. [dostęp 2011-06-04].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Fundacja Wspomagania Wsi – organizacja pozarządowa zajmująca się rozwojem obszarów wiejskich w Polsce, powołana do życia na mocy dekretu prymasa Józefa Glempa 30 czerwca 1999. Misją Fundacji jest wspieranie inicjatyw gospodarczych, społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi i małych miast oraz inicjatyw związanych z poprawą infrastruktury technicznej obszarów wiejskich. Prezesem zarządu od 1999 jest Piotr Szczepański.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.