• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr Kamieniecki

  Przeczytaj także...
  Starosta – urząd związany z zarządzaniem jednostką administracyjną. W Polsce urząd starosty został wprowadzony podczas panowania króla Wacława II (1291-1305) z czeskiej dynastii Przemyślidów w celu sprawniejszego zarządzania krajem. Stanowisko to na przestrzeni lat zmieniało swoje znaczenie i funkcje, znane jest też w sąsiednich krajach. Obecnie w Polsce funkcja starosty oznacza osobę kierującą powiatem. Dobczyce – miasto w woj. małopolskim, w powiecie myślenickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobczyce, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Jest zaliczana do ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.
  Władysław III Warneńczyk (ur. 31 października 1424 w Krakowie, zm. 10 listopada 1444 pod Warną) – król Polski i najwyższy książę litewski od roku 1434, król Węgier jako I. Ulászló od 1440, starszy syn Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej. Na tronie Litwy Władysław nie zasiadł, księciem litewskim obwołano jego młodszego brata, Kazimierza Jagiellończyka.

  Piotr Kamieniecki herbu Pilawa (ur. po 1410, zm. w 1447) – starosta dobczycki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Najstarszy syn Marcina Kamienieckiego, wnuk Klemensa Moskarzewskiego (zm. 1408). Miał pięciu braci: Mikołaja, Marcina, Jana, Henryka (1430-1494), Klemensa i trzy siostry: Katarzynę, Dorotę i Małgorzatę.

  Wraz z bratem Henrykiem Andreasem Kamienieckim, kasztelanem sanockim, wspierał konfederację Spytka z Melsztyna, złożył w tym celu swój podpis pod aktem konfederacji w 1439 r., jednak po klęsce pod Grotnikami, pod koniec życia nawiązał kontakty z dworem królewskim.

  Konfederacja Spytka z Melsztyna 1439 – konfederacja zawiązana 3 maja 1439 w Nowym Mieście Korczynie przez proczeską opozycję szlachecką pod wodzą Spytka z Melsztyna; jeden z przejawów kryzysu wewnętrznego po śmierci Władysława II Jagiełły (1434), wywołanego rywalizacją między obozem oligarchicznym biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, faktycznie rządzącym w okresie małoletniości (1434-38) króla Władysława III (Warneńczyka), a stronnictwem dworskim królowej Zofii Holszańskiej.Klemens z Moskorzewa, Klemens Moskarzewski (również Kamieniecki), herbu Pilawa, (zm. 1408 w Moskorzewie) – podkanclerzy koronny w (1399)., kasztelan sanocki, starosta sanocki (1399-1400), starosta krakowski w 1405 r., podkanclerzy i kasztelan; kamieniecki i wiślicki (od 29 czerwca 1408), właściciel dóbr Kamieniec i Zamku w Odrzykoniu

  Brał udział w wyprawie króla Władysława III Warneńczyka przeciw Turkom na Węgry. W nagrodę król kazał zawiesić jego herb w Kościele NMP w stolicy Węgier - jako jednego z 20 symboli najdzielniejszych wojowników. W nagrodę otrzymał starostwo dobczyckie, odebrane wcześnie Moskarzewskim. Zmarł w 1447 r.

  Bitwa pod Grotnikami – starcie zbrojne, które miało miejsce 4 maja 1439 w pobliżu miejscowości Grotniki koło Nowego Korczyna w obecnym województwie świętokrzyskim, nad Nidą, podczas konfederacji Spytka z Melsztyna. Wtedy to konfederaci husyccy pod wodzą Spytka z Melsztyna ponieśli klęskę z rąk armii królewskiej dowodzonej przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Bitwa ta doprowadziła do upadku ruchu husyckiego w Polsce.Henryk Andreas Kamieniecki, herbu Pilawa, (ur. 1430 w Odrzykoniu, zm. 1488) – kasztelan sanocki (1474-1488), senator, asesor sanocki, właściciel Zamku Kamienieckiego w Odrzykoniu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stanisław Gawęda, Rozwój Latyfundium Kamienieckich..., s. 60, w: Krosno – Studia z dziejów miasta i regionu, t. III, red. Stanisław Cynarski, Kraków 1995.
 • Jan Długosz, Dzieje Polski, t. IV, s. 638
 • Warto wiedzieć że... beta

  Marcin Kamieniecki z Wielopola, (syn Klemensa Moskarzewskiego), herbu Pilawa – (zm. 1439 r.) – właściciel i obrońca Zamku kamienieckiego, Zamku w Dobczycach i 16 wsi, polski rycerz i polski szlachcic.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.