• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr Hertel  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Skarb trzech łotrów – polski film kryminalny z 1972 roku w reż. Jana Rutkiewicza na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego pt. Wyspa Czterech Łotrów, wydanej w serii Ewa wzywa 07 w 1971 roku.Rzeka kłamstwa – polski serial historyczny oparty na cyklu powieściowy Ewy Szelburg-Zarembiny. Bohaterką jest Joanna, sierota szukająca szczęścia. Żyć jej przypadło na przełomie XIX i XX wieku.
  Gwiazda Piotra Hertla w łódzkiej Alei Gwiazd

  Piotr Hertel (ur. 19 maja 1936 w Łodzi, zmarł 19 listopada 2010 tamże) – polski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.

  Twórca muzyki do piosenek, np. „Parasolki” i „Moja bezsenność” do słów J. Słowikowskiego, a także autor muzyki do seriali dla dzieci, m.in. produkcji Studia Filmowego Se-ma-for: Miś Uszatek, Przygody Gapiszona, Mały pingwin Pik-Pok czy Trzy misie i Plastusiowy pamiętnik.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował w PWSM w Łodzi fortepian w klasie H. Ilcewicz, później Z. Szymonowicza, a następnie kompozycję w klasie T. Paciorkiewicza. W 1972 roku ukończył studia kompozytorskie u T. Kiesewettera. Od 1992 roku prowadził w macierzystej uczelni zajęcia w Studiu Komputerowym Muzyki Elektronicznej, którego był współzałożycielem i kierownikiem. W latach 1992–1997 wykładał w łódzkiej PWSFTViT, gdzie prowadził zajęcia z interpretacji piosenki. Przez ponad trzydzieści lat do 1997 roku sprawował funkcję kierownika muzycznego w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

  Granica – polski film psychologiczny z 1977 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego. Filmowa adaptacja książki Zofii Nałkowskiej- powieści, która bardzo szybko zyskała miano bestsellera.Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.

  Komponowaniem zajął się na przełomie lat 50. i 60. W 1956 roku był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków „Pstrąg”, w którym działał do roku 1967 jako kompozytor, pianista i reżyser. Współpracował z teatrami w Łodzi, Warszawie (Teatr Powszechny, Teatr Nowy, Teatr Dramatyczny), Katowicach (Teatr Śląski), Szczecinie (Teatr Współczesny), z łódzkim i warszawskim Teatrem Telewizji, a ponadto teatrami w Zielonej Górze, Opolu, Płocku i w byłej Jugosławii (Zenica, Mostar, Sarajewo). Współpracował z takimi reżyserami jak Jerzy Antczak, Józef Gruda, Jerzy Afanasjew, Jerzy Grzegorzewski, Jan Maciejowski, Maciej Prus, Bogdan Hussakowski. W dorobku Piotra Hertla znajduje się kilkanaście komedii muzycznych i musicali, wystawianych m.in. w teatrach muzycznych Łodzi i Gdyni.

  Teatr Nowy – teatr dramatyczny w Warszawie istniejący od 1947. Obecnie działający na dwóch scenach: Scena Kameralna przy ul. Puławskiej 37 i Scena Teatr Praga – Fabryka Trzciny przy ul. Otwockiej 14. Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – publiczna uczelnia artystyczna w Łodzi, powstała na początku XX wieku jako Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej skupiające grono pedagogów i muzyków.

  Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

  W maju 2012 w Alei Gwiazd w Łodzi odsłonięto gwiazdę upamiętniającą Piotra Hertla.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Akcja pod Arsenałem – film polski z gatunku dramat wojenny, w reżyserii Jana Łomnickiego z 1977. Powstał na motywach powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec, opowiada o wydarzeniu zwanym Akcją pod Arsenałem.
  Tadeusz Paciorkiewicz (ur. 17 października 1916 w Sierpcu, zm. 21 listopada 1998 w Warszawie) − polski kompozytor, organista i pedagog.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.
  Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy – aleja w Łodzi, znajdująca się przy ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina. Na pomysł alei wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame wpadł w 1996 Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda – dla aktora Andrzeja Seweryna – została wmurowana 28 maja 1998. Projektantem gwiazdy jest Andrzej Pągowski. Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej aktorów. Kapituła Alei Gwiazd działa przy Muzeum Kinematografii w Łodzi i łódzkiej PWSFTviT.
  Jerzy Grzegorzewski (ur. 22 czerwca 1939 w Łodzi, zm. 9 kwietnia 2005 w Warszawie) – polski reżyser i scenograf teatralny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.