• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piotr Ferensowicz

  Przeczytaj także...
  Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej - akademicki zespół śpiewaczy działający przy Politechnice Wrocławskiej, powołany do istnienia przez studentów i profesorów Politechniki Lwowskiej, w 1946 roku we Wrocławiu. W ciągłości istnienia chóru, w latach: 1951-1958, nastąpiła przerwa. Zespół jest agendą studencką Politechniki Wrocławskiej. Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego (AMKL, daw. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna we Wrocławiu) − państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą we Wrocławiu, kształcąca na studiach pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, a także posiadająca uprawnienia do przeprowadzania postępowań habilitacyjnych oraz występowania z wnioskami o przyznanie tytułu profesora.
  Polski Związek Chórów i Orkiestr (PZChiO) - organizacja zrzeszająca chóry, zespoły śpiewacze i orkiestry w Polsce.

  Piotr Ferensowicz (ur. 8 stycznia 1940 w Gołogórach) – polski muzyk, chórzysta i dyrygent.


  Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu na kierunkach gry organowej, u prof. Jerzego Zabłockiego i dyrygentura, na Wydziale Pedagogicznym u prof. Jerzego Zabłockiego.

  W latach 1966-1971 był śpiewakiem Chóru Polskiego Radia we Wrocławiu. Założyciel chóru młodzieżowego "Carillon" (1966-1971).

  Festiwal Barbórkowy Chórów Studenckich (potocznie Barbórka) - festiwal chórów akademickich, organizowany jest przez Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej. Jego zasięg jest ogólnopolski, choć w swojej historii miał także edycje międzynarodowe. Pierwszy festiwal odbył się w 1973 i od tamtej pory jest organizowany corocznie. Festiwal ma miejsce we Wrocławiu w grudniu, w okolicach święta patronki górników świętej Barbary.Gołogóry ukr. Гологори - wieś, dawniej miasteczko, w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Miejscowość liczy 658 mieszkańców.

  Od roku 1971 do 1993 Kierownik Chóru Operetki Wroclawskiej (chórmistrz)

  Od grudnia 1971 do listopada 1999 roku prowadził chór Politechniki Wrocławskiej. Zainicjował i był kierownikiem artystycznym Festiwalu Barbórkowego Chórów Studenckich przez jego 26 edycji. W latach 1995-1999 – Prezes Dolnośląskiego Oddziału PZChiO.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kronika. Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej. [dostęp 2013-01-01].
  2. Festiwal Barbórkowy Chórów Studenckich. Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej. [dostęp 2013-01-01].
  3. Historia Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski. [dostęp 2013-01-01].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.