Piotr Chanel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Chanel (ur. 12 lipca 1803 w Montrevel-en-Bresse w diecezji Belley w departamencie Ain, zm. 28 kwietnia 1841 na Futunie w Oceanii) – francuski prezbiter, misjonarz, święty Kościoła katolickiego, pierwszy męczennik Oceanii i patron tego obszaru.

Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.
Relikwiarz znajdujący się w muzeum w Lyonie.

Podstawową edukację zdobywał u ks. Trompier i w seminarium duchownym w Belley. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1827 roku obejmując po tym parafię pod Paryżem. W roku 1831 wstąpił do zgromadzenia marystów (Society of Mary/Marist, S.M.) zajmujących się misjami w kraju i za granicą a śluby zakonne złożył w 1836. Wówczas to bracia zakonni otrzymali Nowe Hebrydy do ewangelizacji. Przez kolejnych pięć lat Piotr był wykładowcą w seminarium w Belley. W końcu wraz z drugim bratem zakonnym i Anglikiem Tomaszem Boogiem udali się na wyspę Futunę nawracać tubylców. Misjonarze szerzący chrześcijaństwo, przyjęci początkowo przychylnie przez tubylców i władcę, stali się niewygodni dla Niuliki, który niedawno zniósł kanibalizm na wyspie. Obawiający się utraty przywilejów władca po tym, jak jego własny syn chciał przyjąć chrzest, nasłał siepaczy na Piotra a ci ścięli mu głowę.

Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.

To przyspieszyło tylko chrystianizację wyspy, która nastąpiła w ciągu pięciu miesięcy od śmierci Chanela.

Piotr Chanel został beatyfikowany przez papieża Leona XIII w 1889 roku, a jego kanonizacji dokonał Pius XII w 1954 roku.

Wspomnienie liturgiczne św. Piotra w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (28 kwietnia).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • męczennik chrześcijański
 • wstawiennictwo świętych
 • misje
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Święty Piotr Chanel, prezbiter i męczennik na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 29.04.2010]
 • St. Ptere Chanel - Catholic Online (ang.)
 • Ks. St. Hołodok Święty Piotr Chanel na opoka.org.pl [dostęp: 29.04.2012]
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Marists (S.M.) - oficjalna strona w Kanadzie(ang.)
 • Pius XII (łac. Pius XII, właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli; ur. 2 marca 1876 w Rzymie, zm. 9 października 1958 w Castel Gandolfo) – papież i 2. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 2 marca 1939 do 9 października 1958.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ewangelizacja (gr. euaggelizein – głosić dobrą nowinę) – propagowanie głównych kanonów wiary chrześcijańskiej, a przede wszystkim nauki o Jezusie.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.
  28 kwietnia jest 118. (w latach przestępnych 119.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 247 dni.
  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.
  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama